Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tapasztalom magamon a bipolári...

Tapasztalom magamon a bipoláris zavar tüneteit. Később skizofrén is lehetek?

Figyelt kérdés

Már lassan fél éve (5 hónapja) hogy 18 éves vagyok és az utóbbi hónapban erősen tapasztalom magamon a bipoláris zavar tüneteit.

(Elnézést ha helyesírási vagy fogalmazási hibákat ejtek)

Az első felismerésem az volt hogy "már hetek óta nem volt kedvem semmihez csak az alváshoz, ha ébren voltam fogalmam se volt hogy mit kezdjek az életemmel. De most még kedvem van akár egész este ébren lenni és tervezgetni" gondolom ha valóban bipoláris zavarban szenvedek akkor valószínű ekkor váltottam át mániás/hipomániás epizódba. Elekzdtem szorongani hogy basszus lehet bipoláris vagyok ezért igyekeztem megőrizni ezt a hangulatot viszont max egy hét múlva azon kapom magam hogy megint nem látom értelmét az életemnek. Eltelt azóta kb. Öt nap és most megint hirtelen felkozódott a hangulatom de annyira hogy most újra pörögnek bennem a gondolatok mint az állat. Leszögezem hogy ez amúgy annyira nem baj legalább van motivációm értelmes dolgokat is csinálni. Viszont ha valóban ez a zavar áll a háttérben akkor ha ezt nem kezdem el kezelni akkor súlyosbodhat és nem akarok teljesen mániákus téveszmés őrülté válni. Van arra esély hogy hajlamos vagyok a skizofréniára úgy hogy semmi különös hozzá köthető tünetem nincs és majd 23-24 éves koromra hirtelen az leszek. Ilyen létezik?? Félek ettől. Nem akarok elszakadni a valóságtól. Tehát mégegyszer: ha van egy olyan ember aki mondjuk 25 éves korára lett skizofrén de az előtt viszont teljes mértékben normálisan viselkedett? Aki hajlamos a skizofréniára az mindenképpen skizofrén lesz egyszer? És aki hajlamos rá és olyan tudatmódosító anyagokat használ amik előhozzák, akkor neki biztosan aktiválni fogják ezek a szerek a ezt a betegséget? Válaszokat köszönöm!



2021. júl. 19. 18:24
 1/10 A kérdező kommentje:
Illetve aki nem hajlamos rá, akkor az soha nem is lehet az?
2021. júl. 19. 18:28
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Bármi lehetséges, nem vagy pszichiáter orvos de még lehetsz.
2021. júl. 19. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Amúgy pont ezek a szakterületek érdekelnekxd
2021. júl. 19. 18:32
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem te inkább hipochonder vagy... Az általad leírt tünetek önmagukban nem utalnak bipoláris zavarra. Te ráadásul szándékosan figyeled magadon a bipoláris zavar tüneteit, így mindent annak is tulajdonítasz. Ha úgy érzed, hogy valami nem oké, akkor keress fel egy pszichiátert vagy klinikai szakpszichológust. A mentális zavarok nem úgy működnek, hogy az illető produkálja az összes hozzá tartozó tünetet. Az esetek többségében csak egy-két tünet utal az adott betegségre, ami ráadásul gyakran átfedésben van más mentális zavarokkal. Ezért nem jó az öndiagnosztizálás, szakemberhez kell szakemberhez fordulni.

Másik kérdésedre: aki hajlamos a skizofréniára, az nem lesz minden esetben skizofrén. A kialakulásában nem csak az öröklési hajlam, hanem a környezeti hatások is nagy szerepet játszanak. Egy "normális" emberből is lehet skizofrén, de ennek az esélyét senki sem tudja neked megmondani.

2021. júl. 20. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Kisebb személyiség zavar kombinációk biztosan fennállnak nálam 17 évesen jártam igazságügyi pszichológushoz (hosszú történet, lényeg hogy elkövettem valamit de senkinek semmi bántódása nem esett viszont attól még bűncselekménynek számított, az ügy már kezd feledésbe merülni, pár hónapja voltam orvosszakértőnél és már csak egy tárgyalásom lesz, ki tudja mikor, fél évet töltöttem előzetesben, utána házi őrizetbe engedtek ki. Már nagyon régen ez is megszűnt.) A pszichológussal sokat beszélgettem ezekről a témákról is és utalt rá hogy valószínű valóban lesznek ilyen problémáim (bordeline, nárcisztikus, antiszociális) és a tesztek alapján megerősítette hogy erős szorongás uralkodik bennem.
2021. júl. 20. 12:10
 6/10 A kérdező kommentje:
Hipochondriát és a szorongást férretéve. Nagyon érdekel ez a skizofréniás zavar, és az ezzel általában együtt járó betegségek. Sok YouTube videót láttam a témában, de sok kapcsolódó kérdésem van még és ezért nem érzem ezeket a forrásokat eléggé kielégítőnek. Egyszerű rákereséssekkel nem akarok olvasgatni mert nem igazán bízom ebben a kis google-dokiban. Tudnátok linkelni hiteles forrásokat?
2021. júl. 20. 12:18
 7/10 A kérdező kommentje:
Csak mellékesen még egyéb kérdésem lenne. Tehát ha nem is bipoláris zavaros vagyok attól még lehetek hajlamos hirtelen depresszív állapotokban süllyedni. Márpedig ha étvágyam sincs ilyenkor akkor szerintem ez már utal ezekre a problémákra. Konkrétan fárasztónak találom beletenni a számba azt a kis falatot és utána még megrágni, lenyelni és ezt ismételgetni. Egyszerűen nincs kedvem. Pszichológushoz fordulásra törekszek viszont addig magamtól mit tudnék tenni ilyen tünetek ellen? Esetleg a dohányzás lehet a háttérben? Már egy hónapja vagyok leszokóban és úgy érzem menni fog később maga a leszokás is és valóban egyre kevesebbet cigizek de ez az egész folyamat okozhat ilyen problémákat?
2021. júl. 20. 12:30
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

A leírásod alapján nálad elég komplex problémák vannak, ezért még véletlenül se próbálj meg egy mentális zavart "magadra húzni", ide szakpszichológus kell, aki diagnosztizál és megfelelően kezel.


Skizofréniára vonatkozóan itt van pár forrás. Nyugodtan használhatod a google-t is, csak arra kell figyelned, hogy a forrás egy orvosi egyetem, pszichiátriai szaklap/társaság, pszichiáter/pszichoterapeuta/klinikai szakpszichológus weboldala legyen.

[link]

[link]

[link]


A depressziós tünetek ellen az egyik legjobb megoldás a sport. Nekem egy küzdősport (brazil jiujitu) segített nagyon sokat. Amellett, hogy leköt és kiadom a felesleges energiát, úgy érzem hogy tartozok valahova, mert nagyon jó a csapat. Ha nem találsz olyat, amit szeretsz, akkor menj naponta sétálni fél-egy órát.

Ha vannak barátaid, akkor jó lenne velük programokat szervezni vagy beszélgetni.

A lényeg az lenne, hogy legyen egy napirended, és ne csak arra várja, hogy valahogy eltelik ez a nap is. Minden nap legyen benne egy-két aktivitás, amiket biztos, hogy megcsinálsz pl. sport, séta, olvasás, új recept főzése, felnőtt színező, festés, keresztrejtvény fejtés, diákmunka, túra, kártyajáték, írás, relaxációs technikák tanulása...

A dohányzás nem okoz depressziót, de étvágytalanságot igen.

(4#)

2021. júl. 20. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm az értelmes választ!
2021. júl. 20. 14:15
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is keress fel szakembert.

Szerencsére egyébként nem következik egyik a másikból. Nekem (családi) hajlamom van bipoláris zavarra és skizofréniára is, a bipoláris zavar jött ki. Viszont ne figyeld magad ennyire, az biztosan nem segít.

2021. aug. 6. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!