Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van, hogy valaki tényleg...

Van, hogy valaki tényleg kevésbé akarjon empatikus lenni, vagy ez valami félreértés miatt lehet?

Figyelt kérdés

Kevésbé akar együttérezni másokkal, kevésbé akarja megjavítani az ő életüket, kevésbé akar foglalkozni azzal, hogy megérti őket


Csak boldog akar lenni, aki nem mások életét prioritizálja, hanem a saját magáét, és akkor azt veszed észre, hogy nem sok ember tart veled, sokan önzőnek tartanak


Lehetséges, hogy a probléma fő oka az az, hogy túlzottan empatikus az illető, vagy inkább ez egy leplezett önbizalomhiány?


2021. jún. 14. 18:50
 1/4 anonim ***** válasza:
Értelmetlen a kérdés. Az általad leírt személy nem túlzottan empatikus és nem is önbizalomhiányos.
2021. jún. 14. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Az illető alapvetően genetikailag arra van kódolva, hogy a fent említett tulajdonságai erőteljesebbek legyenek bármi más ösztönénél is, még annál is, hogy saját magát boldoggá tegye


És emiatt elrontja az életét, nem bírja kezelni a túlzott empátiát


És emiatt akar változtatni, önmagát prioritizálni


Most már egészen biztos, hogy érthető :D

2021. jún. 14. 19:22
 3/4 anonim ***** válasza:
Igen, létezhet ilyen. Aki nagyon empatikus, és érzékeny is esetleg, azt leszivják az emberek, így arra vágyik, hogy ne legyen annyira az.
2021. jún. 14. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Na így kb. érthető :D Igen létezik túlzott empátia.

Akkor nevezünk valakit túlzottan empatikusnak, ha azonosul a másik személlyel és annak problémáival. Nem csak együttérez, hanem meg is éli a másiknak a rossz érzéseit. Túlságosan mások érzéseire és problémáira koncentrál, azokat akarja megoldani, a saját életét pedig figyelmen kívül hagyja. Néha már azt sem tudja, hogy mik a saját érzései/vágyai/céljai. Ezt egy idő után követi a "kiégés", amikor az illetőnek elege lesz abból, hogy mások bajait hallgassa és rájön, hogy vele nem igazán foglalkozik senki.

Az egészséges mértékű empátia esetén az adott személy képes kialakítani önmagában egy olyan teret, ahol együtt tud érezni a másikkal, anélkül, hogy közben ő maga sérülne. Belehelyezi magát a másik cipőjébe és úgy szemléli a problémát. Megérti a másik személy érzéseit, de nem azonosul velük, nem engedi, hogy azok hatással legyenek a saját érzéseire, el tudja különíteni egymástól a kettőt. Nem akarja megoldani a világ összes gondját, képes arra, hogy néha nemet mondjon.


Az önbizalomhiány és a túlzott empátia nem zárja ki egymást. Könnyen lehet, hogy mindkettő probléma. Ha azon aggódsz, hogy mások mit fognak gondolni rólad, ha ilyen irányba akarsz megváltozni, túlságosan függsz a környezeted visszajelzéseitől, akkor itt önbizalomhiány is van.

2021. jún. 14. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!