Pontosan mit jelentenek, és miben különböznek a következő fogalmak (mentális állapotok): pszichopata, szociopata, szadista?
A pszichopatát, antiszociálisnak is lehet nevezni. Személyiségzavar. Elsőre nagyon barátságosnak tűnik, lehengerlő modorú, de valójában egocentrikus, önző, a saját céljai érdekében irányítja az embereket. Más nem érdekli, nem érez bűntudatot.
A szociopata kb.ugyanez, de míg a pszichopata örökli ezt a hajlamot, a szociopatát a környezete, a rossz körülményei, trauma stb..tette ilyenné.
A szadizmus egy fajta perverzió. Vágy másnak testi/lelki fájdalmat, kellemetlenséget okozni.
Ha csak a tüneteket vesszük figyelembe, akkor a pszichopata és a szociopata egy és ugyanaz, nincs köztük különbség. Mindkettő képtelen az érzésekre; se pozitív érzelmet (szeretetet, empátiát), se negatív érzelmet (bűntudatot, szomorúságot) nem érez. Az életet puszta racionalitás mentén éli. Ebből kifolyólag gyakran kihasznál másokat, de a nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő emberrel szemben a pszichopata/szociopata tisztában van ezzel, nagyon is tudatosan csinálja. De vannak kevésbé kártékony pszichopaták/szociopaták is, akik nem használnak ki másokat, csak simán leszarnak mindent és mindenkit. Jellemzőjük viszont, hogy bár nincsenek érzéseik, más emberek érzéseit magas szinten átlátják, tehát magas érzelmi intelligenciájuk van (legalábbis a magasabb szinten funkcionálóknak), és ezt arra használják, hogy manipulálnak másokat. Néha egy konkrét cél érdekében, néha csak puszta szórakozásból.
A különbség a kettő között a viselkedés forrásában van. A pszichopátiának genetikai okai vannak (ilyennek született), ebből kifolyólag nem is gyógyítható (jelenleg). A szociopata korábbi traumák, tragédiák, környezeti hatások miatt lett ilyen, éppen ezért van némi (nagyon kevés) esély a gyógyításukra.
Kijavítanám az első és a második válaszolót.
1: Valóban létezik olyan, hogy antiszociális személyiségzavar, azonban csak a szociopaták diagnosztizálhatók vele. A pszichopátia nem személyiségzavar!
2: Semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy a pszichopata vagy a "szociopata" tudatosan lenne kártékony.
A kérdező jól tette, hogy nem címkézte betegségnek ezeket a jelenségeket.
A pszichopata amygdalája a legújabb kutatások szerint kb. 18% kisebb, ezért nem éreznek félelmet, bűntudatot, de pozitív érzelmeket sem (szeretet). A köztudattal ellentétben, nem jobban bűnözők, mint bárki más. Általában normális életet élnek, a környezetnek a hidegség és az egocentrizmus tűnhet fel.
A másodlagos pszichopatában (a köznyelv helytelenül ezt nevezi szociopatának) pszichopátiás génekkel született, amelyek később felnőttkorban, tehát minimum 18 éves kor után megnyilvánulhatnak. Nem feltétele a bántalmazás, de a gyerekkori bántalmazás által nagy esély van arra, hogy megnyilvánuljon.
Antiszociális személyiségzavar, azaz szociopata: semmi köze a pszichopatához+másodlagos pszichopatához. Nagyjából bárkire ráhúzható, aki börtönben van. Nincs biztos korreláció a pszichopata és bűnöző között. A bűncselekményeket legalább 90%ban az antiszociális személyiségzavarban szenvedő emberek követik el! Alacsony szociális közegben nőttek fel, a szüleiktől átvett mintázatok szerint élnek, összességében "lopnak, csalnak, hazudnak", érzelmeiket nem tudják kontrollálni, ezért agressziót, impulzív magatartást mutatnak. Érzelmileg a legéretlenebb, legállatiasabb csoport, ezért ha lenne is empátiájuk, képtelenek lennének használni. Sokaknál már gyerekkorukban diagnosztizálható az ún. "conduct disorder", amire vandalizmus, rongálás, szerhasználat/kereskedés, gyújtogatás, lopás, manipulatív magatartás jellemző.
A férjem kriminálpszichológus, és egyszer azt mondta, hogy a börtönpopulációban százalékarányosan a legtöbben antiszociálisak, utána megtalálható néhány borderline és nárcisztikus személyiség, szerhasználók. Majdnem mindegyik csoport átlag alatti intelligenciával rendelkezik. Az átlag alatti, tehát 80 körüli/alatti személyekre a magas fokú kontrollhiány, impulzivitás jellemző.
Az én szerény véleményem szerint az antiszociális személyiségzavar is valójában az alacsony IQ eredménye. Ha megfigyeljük, a nagyon rossz körülmények között élő emberekre jellemző az analfabetizmus, egyben magas a bűnözési ráta is. Szerintem a kettő összefügg, mert nyilvánvalóan csak olyan fog megkéselni, aki túl buta ahhoz, hogy belegondoljon a következményekbe. Vagy az, akinek viszont az érzelmi intelligenciája nagyon alacsony, pl. borderline, nárcisztikus emberek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!