Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Feleségem OCD-s, mi a legjobb...

Feleségem OCD-s, mi a legjobb gyógyír?

Figyelt kérdés
Feleségemnek gyermekkora óta vannak kényszergondolatai egy gyermekkori traumát követően (azt hitte a szülei meghaltak, közben csak késtek pár órát a munkahelyről) és eddig kényszermozdulatokkal fel tudta oldani a feszültségét. De 3 hónapja, amióta gyermeket várunk, sajnos rosszabodott a helyzet nem tudja feloldani ezeket a kényszergondolatokat és befeszül, szorong. Valószínűleg a hormonok is közrejátszanak. Gondolatok általában szerettei halálának gondolata és vizualizációja, illetve az, hogy ezek miatt a gondolatok miatt fognak ők meghalni. Mivel gyermeket várunk gyógyszeres kezelés nem jöhet szóba, így már 5 terápiás ülése volt pszichológusnál, de nem igazán látom a javulást. Ha minden igaz kognitív viselkedésterápián van, ami abból áll, hogy ezeket a hibás beidegződéseket kijavítják. Nem igazán látom, hogy működik ez a terápia. Én mindig megnyugtatom, hogy a gondolatok nem egyenértékűek azzal, hogy valami meg is történik. A gondolat lehet bármi annak semmi köze valósághoz és a gondolat maga a betegség, ez nem minősíti őt. Persze tudom, hogy ezt nagyon egyszerű mondani, de egy OCD-s ettől nem gyógyul meg. Valaki akinek hasonló kényszergondolatai voltak, milyen terápia okozott javulást? Hogyan zajlottak ezek a terápiák? Mik a lépcsői? Ha volt kognitív viselkedésterápia az hogyan zajlott?

2021. jan. 31. 19:51
 1/4 anonim ***** válasza:
23%
sertralin
2021. jan. 31. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Annyit elöljáróban visszakérdeznék, hogy ha nincs fizikai kényszere most (kézmozdulatot említetted), akkor mi a kényszeres cselekvés? Anélkül nincs kényszerbetegség sem. De az igaz, hogy ez a kényszer lehet mentális is, hogy elkezd valamin folyamatosan agyalni, próbálja megoldani fejben. Vagy esetleg folyamatosan erről beszél akár neked.


Ahogy írod kognitív viselkedésterápiával lehet kezelni, azon belül expozíciós terápia (ERP) a legelterjedtebb módszer. Persze olyan terapeutához kell fordulni, aki kognitív viselkedésterápiás iskolához tartozik, nem pedig a pszichoanalitikus vonalhoz, hiszen az utóbbiak nem ezt a metodikát űzik. Ez a terápia azonban egy elég megterhelő dolog az illetőnek és nem a csak az ülésen kell csinálni, hanem házi feladatként folyamatosan gyakorolnia kell. Nagy akaraterő kell hozzá. Abból áll, hogy akár akarattal is kiteszi magát a félelmet keltő gondolatoknak, és megtanul nem reagálni rá a kényszeres cselekvéssel. Magyarán a stresszes, szorongós állapotot megpróbálja úgy kibírni hogy nem reagál rá az ideiglenes enyhülést hozó kényszercselekvéssel (bármi is legyen ez esetetekben), mígnem fokozatosan enyhülni fog ez a szorongás és egyre kevésbé jönnek a gondolatok. De ehhez sok idő és kitartás kell.

Ami viszont fontos, hogy ami te csinálsz azzal, hogy "megnyugtatod", próbálod meggyőzni arról hogy nincs mit félnie olyan megerősítés lehet, ami csak ront a helyzeten. Hétköznapi gondolkodással nehéz felfogni, de itt pont fordítva vannak a dolgok (ezért mentális rendellenesség). Ha pl. pont az a kényszeres cselekvése, hogy neked elmondja, bevallja a félelmeit és tőled várja a megnyugtatását és te ezt meg is adod neki, azzal csak megerősíted a végtelen ciklust. Adott pillanatban enyhül a szorongás, de aztán újra visszajön és újra "bevallja". Pont az a lényeg, hogy ne kapjon megerősítést, úgy bírja ki a szorongásos állapotot, hogy nem csinál semmi kényszeres, ideiglenes enyhülést hozó dolgot.

A CBT terápia mellé sok egyéb dolgot is be lehet vetni, ami a szorongást csökkenti. Mindfulness terápia, meditáció vagy akár valami testmozgás, jóga stb. De bármi, ami elvonja a figyelmét és szorongást old jó, végül is az egész OCD egy szorongásos zavar.

Még ami szóba jöhet a naplózós kognitív terápia, meg van még a mindfulnessen alapuló ACT, vannak online önsegítő anyagok (angolul), még telefonos app is van (NOCD).

2021. jan. 31. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, ez nagyon sokat segített. Ettől féltem, hogy teljesen máshogy játszódik le benne ez a megnyugtatás. Egyébként nem beszél magyarul a feleségem, terápia is a saját anyanyelvén folyik, amit én nem értek, utána meséli el angolul.


Kényszeres cselekvései: fejrázás amit látok, de általában elvonul wc-re is ilyenkor nem látom mit csinál. Leggyakrabban este jön elő 1-2 órára olyankor nagyon szenved, de van hogy napközben is beragad szorongásos helyzetbe. Terápián valóban azt tanulta, hogy nem szabad ezeket a mozdulatokat csinálni, de nem merek beleszólni. Majd megemlítem neki ezeket a módszereket, hogy legközelebb kérdezze meg a terápián.

2021. jan. 31. 21:48
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
FB-on van egy csoport is, keress rá, OCD vagy kényszerbetegség, ott elég sokan vagyunk, és próbálunk segíteni egymásnak.
2021. jan. 31. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!