Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért vált a pozitív gaslighti...

Simon Petrikov kérdése:

Miért vált a pozitív gaslighting olyan nagy részévé az európai és észak-amerikai kultúra részévé?

Figyelt kérdés

Annak, aki nem tudja mit jelent a gaslighting szó: Egy manipulációs technika, amelynek hatására az áldozat megkérdőjelezi a valóságot.


Pozitív gaslighting példa: Amikor monjduk egy kövér ember a tükörbe nézve azt mondja, hogy le kellene fogynia, erre a másik ember azt mondja nem kell, hogy megpróbálja felvidítani. Ipari szonten működő változata a fat acceptance mozgalom.



2020. máj. 22. 00:10
 1/7 anonim ***** válasza:
41%
Jézusom, használj már magyar szavakat, biztos létezik rá szó!
2020. máj. 22. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem valt, csak valamibol erre kovetkeztetsz.

Amugy az akarat nelkuli kover ember ha mar ugysem fog lefogyni, csak majd holnap, egy eleten at, annal meg mindig jobb.

De egyaltalan nem ez a szemlelet uralkodo.

2020. máj. 22. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Phoney ***** válasza:
100%

Ez távolról sem meríti ki a gaslighting fogalmát. Olyankor módszeresen tönkreverik az áldozat valóságérzékelését, vagyis a bizalmát a memóriájában, az érzékelésében, a józan eszében. Ha a fat acceptance gaslighting lenne, akkor azt hitetnék el az áldozattal, hogy rosszul emélkszik a súlyára, rosszul látja a mérleget, torzan látja magát a tükörben, ha pedig valaki kövérnek nevezte, azt csak félrehalotta, hallucinálta, álmodta. A gaslighting során elhitetik az emberrel, hogy az általa érzékelt valóságot csak a beteg(es) elmeállapota generálja, és nem szabad hinnie a szemének, fülének, emlékeinek, eszének – hanem csakis az elkövetőnek. Valódi pozitív gaslightingot elég nehéz elképzelni, mert akkor is szétveri az áldozat önbizalmát, ha maga az üzenet pozitív. Szép vagyok, csak elmebeteg... hurrá :)


Amiről te beszélsz, és amit tényleg része lett a nyugati kultúrának, az az a fajta relativizálgatás, amiben (eredetileg az erkölcsi értékek relativizálásából kiindulva) már abszolút mindenről, így testi és mentális problémákról is meg akarják magyarázni, hogy „csak nézőpont kérdése”, figyelmen kívül hagyva – többek közt – az emberi faj testi és pszichés adottságait is. Sem a módszer, sem az eredmény nem ugyanaz, mint a gaslightingnál.



ma 00:41

Azért nagyban ne fogadj rá, hogy „biztos létezik rá szó”... amikor egy fogalom csak kb. 60 éve létezik (a magyar köztudatban pedig alig ismert), akkor bizony előfordul, hogy nincs olyan magyar szó, ami azt a fogalmat takarná. Ahogy a gaslightingra sincs.

2020. máj. 22. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Háromszor elolvastam, de még mindig nem értem, hogy ez miért hozható összefüggésbe a gaslightinggal.
2020. máj. 23. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Valaki mondja már el mi ez a gas izé. De konkrét jól érthető szitun.
2020. máj. 24. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Phoney ***** válasza:
100%

ma 09:17

Lényegében amikor valaki addig hazudozik neked nyilvánvaló tényekről, amíg el nem hiteti veled, hogy baj van a fejeddel (csal az emlékezeted, képzelődsz, hallucinálsz, stb.), és a hazugságai az igazak. A legjobb példa pedig a színdarab/film (Gázláng), amiről a nevét is kapta.


[link]

2020. máj. 24. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
#6 köszi! így jobban érthető.
2020. máj. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!