Minden gyógyszertárban kapható vény nélküli szer jó?
Dehogy jó minden. Az egészség elsősorban üzlet. Még az orvos is adhat receptet olyan szerre, ami nem jó, de fizetik érte az orvoslátogatónak nevezett gyógyszergyári ügynökök és a doki gerincén múlik, hogy elfogadja-e vagy sem a kis "ártatlan keresetkiegészítést".
A gyógyszertár sem kivétel, önmagában nem garancia a minőségre. Ráadásul sok olyan terméket is forgalmaznak, amit az utcán is megkapsz, a Tesco-ban, drogériákban, ahol más készítmények is vannak, nem csak a gyógyszertáriak. Akkor azt kellene hinnünk, hogy azok is jók, mert a gyógyszertárban kaphatóval vannak egy polcon?
Ráadásul az, hogy jó-e az adott készítmény, nem csak a terméktől függ, hanem Tőled is. Hogy rendben van-e az anyagcseréd, jól alkalmazod-e, jó-e a felszívódása Benned stb.
Pont az általad említett probiotikum egy olyan dolog, amit már eleget vizsgáltak ahhoz, hogy általánosságban kijelentsék róla, hogy jó, de még nem vizsgálták eleget ahhoz, hogy teljesen megbízható készítményeket tudjanak előállítani belőlük. Úgyhogy van ezerféle a piacon és egyáltalán nem garancia, hogy működnek. Mert vannak olyan baktériumtörzsek, amiknek már bizonyították a jó hatását, vannak amiknek csak feltételezik, de azt meg még nem vizsgálták, hogy hogyan viselkednek egymással és az eredeti bélflórával karöltve, mert azt már észrevették, hogy egyes törzsek annyira képtelenek az együttműködésre, hogy ha egymás mellé kerülnek, akkor nem dolgoznak egyáltalán.
Az csak egy dolog, hogy az egyik ampullás, a másik kapszulás, a harmadik italpor stb. és még az áraik is különböznek, de aminek a legfontosabbnak kell lennie, az nem is annyira ez, hanem hogy mennyi csíra van egy adagban és milyen baktériumtörzs(ek) van(nak) benne. Mert minimum 2 milliárdnak kell lenni egy adagban ahhoz, hogy megfelelő számban túléljék az emésztést és eljussanak rendeltetési helyükre, de az újabb kutatások inkább 5 milliárdról szólnak.
A baktériumtörzsekről meg már írtam, hogy nem mindnek bizonyították még jó hatását, meg azt se, hogy hogyan tudnak együttműködni. Ami viszont logikusan, hogy az ellenségeskedés kisebb valószínűséggel fordul elő kevesebb vagy akár csak egyetlen törzset tartalmazó készítményben.
Erről egy gyógyszerész, de még egy orvos se lesz képben, mert egyiküknek sincs ideje arra, hogy minden új infót, tudományos eredményt nyomon kövessenek. Te viszont szerencsére informálódhatsz, mert az infók korlátozott mennyiségben a neten is elérhetők, csak szűrni kell a manipulációt tudatosan és a megbízható forrásoknak kell hinni. A patikus annyit tud mondani róla, hogy melyiket szeretik a vevők, melyikről érkeznek pozitív visszajelzések.
Ugyanígy a vitaminok, és most vegyük csak a mono (egykomponensű) készítményeket. Egy vitaminnak nagyon pontosan meghatározott kémiai képlete van. Ha akár egy elemben is eltér, vagy az adott elem nem jobbra van hanem balra a másiktól, vagy nem ehhez az atomhoz kapcsolódik hanem egy másikhoz, akkor az már nem az a molekula, nem az a vitamin.
Mégis, a boltok polcain szintén százával vannak a vitaminok. A nagy versenyben a gyártónak ki kell találnia valamit, amitől az övét jobban meg fogják venni mint a többiekét vagy drágábban eladhatja ugyanazt. Így megpróbálják különbözővé, egyedivé tenni a cuccot. Pl. azt írják rá, hogy természetes vagy azt, hogy szerves, mert a vásárló arra jobban bukik mint a "mesterségesre", mert azt hiszi, hogy jobb. De mint írtam, ha bármilyen különbség lenne a molekulában, az már nem ugyanaz a vitamin, tehát nem lehet különbség egy szervesnek vagy egy szervetlennek mondott C-vitamin molekula között. Vagy a C-vitaminra ráírják, hogy csipkebogyó kivonattal. Ez is egy ugyanilyen kamu, a C-vitaminban semmi különbség nincs, annyi csipkebogyó kivonatban pedig ha van 10 mg vitamin még pluszban, az optimista becslés.
Itt megint a Te tájékozottságodra van szükség, hogy átláss az ilyen kamu marketingen. A patikus csak azt tudja megmondani, hogy melyik a legnépszerűbb termék vagy melyik éri meg legjobban. Úgyhogy C-vitamin esetében kb. úgy jársz a legjobban, ha besétafikálsz a dm-be és veszel a tégelyes aszkorbinsavat (C-vitamin por) 100 g-ot 550 Ft-ért, mert ez gyakorlatilag 100 db 1000 mg-os C-vitamin tablettának felelne meg.
Pont ez egy jó példa arra, hogy a patika is csak egy kereskedelmi vállalkozás, hogy sok gyógyszertárban például lekorlátozták a por alakú C-vitamin forgalmazását azért, hogy a tablettásat vedd. Mert persze, hogy lehet kapni aszkorbinsavat vegytiszta formában! De nem adnak el többet, csak 10 g-ot egy vásárlónak és azt is jó drágán, hogy C-vitaminnak ne azt vigye. Miközben azok a gyógyszertárak, ahol nincs korlátozás, sokkal olcsóbban és akár 10-20 dekát is kiadnak belőle...
A multivitamin pl. már önmagában egy marketingcikk. Mert a tájékozatlan vásárló mindig arra bukik, amiben sok van és olcsó. De a multivitamin ásványi része eleve kamu: egyes ásványi elemek nem tudnak felszívódni egymás jelenlétében. Például ha vas is van a dologban, akkor nem fog belőle semmi felszívódni. A vas se, de a többi se. A multivitamin ásványi anyag része tele van olyan elemekkel, amik kölcsönösen gátolják egymás hasznosulását, arról nem is beszélve, hogy olyan vegyületek formájában vannak ezek benne, amik eleve rosszul szívódnak fel. Úgyhogy gyakorlatilag a multi az kuka, 90%-uk csak pénzkidobás. Egyedül a vitamintartalom tekintetében lehet haszna, de ott meg ritkán találják el a helyes arányokat, pl. a felhalmozódásra képes A-vitamint túladagolják, a mindenki számára fontos D-vitaminból nincs bennük elég, a B-vitaminokat némely készítmények több ezer százalékban tartalmazzák, amitől aztán neonsárga meg fura szagú lesz a pisi, szóval még ebben se tudnak profik lenni. Mégis millió multivitamin készítmény van a polcokon és senki nem fogja neked ott megmondani, hogy melyik jó vagy nem jó. Neked kell tájékozódnod, ha valamit hatékonyan pótolni szeretnél.
Persze mindez természetesen nem az eladó, a gyógyszerész vagy a gyógyszertár hibája. Nem lehetnek mindenről tájékozottak. A vényköteles szerek ezreiről muszáj, hogy azok legyenek, mert azoknak komoly kockázataik lehetnek. De hogy emellett tájékozódjanak a nem vénykötelesek további ezreiről, ez nem várható el. Elégedjünk meg azzal, hogy ellenőrzött forrásból érkeznek a forgalmazott termékeik és tartsuk fejben, hogy a gyógyszertárak is azért nyílnak, hogy tejeljenek valakinek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!