Van értelme még beadatni a veszettség elleni oltást?
Legalább egy fél éve történt a harapás, de inkább úgy 10 hónap környékére teszem. Akkor nem törődtem vele, viszont azóta olvastam, hogy a lappangási idő akár 1 évig vagy még tovább is eltarthat és hogy abban az országban, ahol most élek, a mai napig nagy probléma a veszettség, minden évben találnak veszett kóbor, vagy akár háziállatokat.
Így történt a harapás: egy barátom befogadott egy kutyát. Az előző gazdája azt mondta, hogy nagyon szelíd, viszont amint a haveromhoz került, kiderült, hogy mégsem annyira barátságos. Még aznap megharapott 3 embert és csak egyvalaki volt, aki közeledni tudott a kutyához, mindenki másra morgott, ha a kenneléhez közeledtek. A kutya pár nap múlva visszakerült az eredeti gazdájához és azóta nem tudjuk, mi történt vele. Senki, akit megharapott nem ment orvoshoz a történtek után, eddig mindenki jól van. Nekem a csuklóm belső felét harapta meg.
Eltérő információkat találok arról, hogy ennyi idő után hat-e az oltás és mekkora pontosan a veszély.
Angol Wikipedia oldal írja, hogy a leghosszabb lappangási eset majd 6 év volt, a legrövidebb 4 nap.
A kérdés az a kutya él-e még. Ha 14 napig a harapás után még nem tört ki rajta a veszettség biztos nem fertőzött.
csak nagyon ritka esetben, a lappangási idő függ a harapás helyétől és a seb nagyságától és még sok minden mástól. Maga a vírus egy töltény alakú parányi dolog és csak 2-3 mm/ óra sebességgel halad. Eleinte a vérben és az izomban van ha sikerül átjutnia az idegpályákba ( nem biztos lehet ,hogy előbb elkapja az immunrendszer) akkor ott már észrevétlenül mehet az agy felé, de mivel nem nyílegyenes az út és nem tudni mennyi idő alatt jutott oda át nem lehet biztosra mondani a lappangási időt, de 2 hét és 3 hónap az átlagos. Ameddig nme éri el az agyat van idő beadni az oltást, gyakorlatilag elölt veszettség vírus megy a vérbe, hogy a szervezet felkészüljön a vírusra és termeljen antitesteket ellene.
Ha lábujjon harap meg veszett állat akkor hosszú lappangási idő lesz, ha fejen vagy közelében akkor lehet, hogy csak 1 hét vagy 4 nap ( ez volt a legrövidebb feljegyzett eset).
Az 1994-es esetben is emberi hülyeség miatt történt tragédia. A veszett macska gazdája sem ment orvoshoz mikor a macskája rátámadt és az a család sem, akikhez bement a macska és több embert megkarmolt. Az áldozat egy 2 éves fiú volt ,őt a karján harapta meg a macska, egy másik embert lábszáron. A macskát agyonverték és elásták a kertben. augusztus elején történt mindez, és októberben jelentkeztek a veszettség tünetei a gyereken, a lábszáron harapott is kapott oltást mikor kiderült mibe halt bele a fiú, könnyen lehet ,hogy ős is lappangási időben volt és 2 hónap után is hatásos volt nála, lehet ,hogy pár hét lehet, hogy akár fél év után jöttek volna a tünetek.
Ha orvoshoz fordulnak akkor a macska tetemet biztos elküldik vizsgálatra, és kiderült volna, hogy veszett, és nincs baj, időben megy az oltás és túléli mindenki. Pláne ha az orvosnak elmondják mi történt, a macskáknál pont ez a veszettség tünete, hogy ok nélkül támad és főleg fejre mivel egy macska nem nagy testű nem sokáig lappang benne a vírus és hamar végez is vele. Agresszív macskával vigyázni, macskák oltása nem kötelező, és bár már ritka a veszettség, de kijáró macska összeszedheti könnyen.
Rókák és egyéb vadállatok körében már szintén ritkaság a veszettség, a 90-es években még gyakoribb volt, ahogy az előző válaszoló is írta, de azóta már országosan vakcinázzák a vadállatokat is, repülőgépekről dobálnak le oltóanyagot kajába rejtve, az állat megeszi, közben szétrágja az oltóanyagos kapszulát is és védett lesz.
Egyébként 1951 óta mióta országos nyilvántartás van a veszettségről 8 emberi veszettség volt, és csak az első 1951-est okozta kutya, hiszen a kutyákat már az 1930-as évek óta kötelező oltani. a többit macska vagy róka okozta. 1994-ben megtörtént az is, hogy egy óvoda kertjébe tévedt be egy veszett róka valahol Borsodban és az ovónéni miután látta, hogy szelíd mindenkit kiterelt, hogy gyerekek nézzétek meg élőben Vukkot, meg is lehet simogatni, szelíd. Rókáknál meg épp ez a veszettség jele, nem menekül el, engedi a simogatást is. Aztán váratlanul támadhat, itt is ez történt, az egész óvoda ehetett veszettség elleni oltásra, gondolom megdicsérték utána az agyatlan óvónőt.
Itt egy jó kis film a témáról:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!