Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Miért nem lehet vért adni...

Miért nem lehet vért adni tetoválás után, ha steril tűvel tetováltak?

Figyelt kérdés
Úgy gondolom semmiféle fertőzést nem kaptam el(sminktetoválásról van szó). Vérplazma adásnál kimutathatnak festék anyagokat? Nem igazán értem, hogy fertőzés nélkül miért ne lehetne fél évig plazmát adni.

2017. máj. 21. 14:02
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
A Véradó honnan lehet benne biztos, hogy a tű steril volt? A festéket is van, ahol többször használják, azzal is át lehet vinni a fertőzést. Beteg embereknek adják a vért, ezért rájuk nagyon vigyáznak, megvárják a lappangási idő leteltét.
2017. máj. 21. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
0%
A kérdezövel ellentétben én csak abba tudnék bele kötni hogy 1 évig nem lehet vért adni utána és a lappangési idö nincs olyan hosszu
2017. máj. 22. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Tetoválás esetén, normális esetben a tű steril, a festék nem visszaöntött, a higiénia biztosított, a bőrfelületet is rendesen tisztítják.

A tetoválás folyamatában a tű sok-sok alkalommal szúr meg és visz be festékpigmenteket a bőr második rétegébe, míg a legfelsőt eléggé szétszabdalja. Ezért sebesedik, varasodik és hámlik le. A hámlási folyamat 2-3 hét alatt megy végbe kb. Ilyenkor a bőr felső rétege, ami helytől függően 4-8 vékonyabb rétegből áll, lehámlik, és alatta képződik a friss, új. A bőr második rétege azonban másképp viselkedik. A roncsolt részekből kevés festék felszívódik, de ez lassú folyamat. Ezért kopik a tetoválás az első 2-4 hónap alatt (bár nem látványosan, mert ez csak a felesleges festékpigmentek felszívódása). A levegőben rengeteg baktérium és vírus található, amik lappangási ideje ennél kevesebb, tehát, ha valami úton-módon mégis bejutnak, akkor már hamarabb kiderül.

Viszont a festékszemcsék bomlékonyak. Egyrészt UV-VIS-IR frekis fényre, másrészt a felszívódók a májban. A szemcsetöredékek, mint a sejt töredékek (debris) eléggé sokáig a testben maradnak a második bőrrétegben és lassan oldódnak-szívódnak fel/ki. Ezek a hajszáleredbe, onnan a főbb erekbe kerülnek.

Erre irányult már több kutatás is, ahol vizsgálták ezeket (folyadék kromatográfiás - HPLC; spektrofotometriával, illetve grafitkályhás TOC méréssel...stb.) és kimutatták, hogy ezek szintje kb 5-6 hónap alatt csökken le a kimutatási határra. Persze membránokkal is kiszűrhetőek, de a membránszűrés drága.

Mivel a kimutatási határ a mérőeszköz finomságától függ, így nagyon finom hangolású eszközökkel bármikor ki lehet mutatni. (Egy HPLC-s vizsgálat amit nem mutat ki, azt egy UHPLC-s már lehet, hogy igen... minél drágább, fejlettebb eszközzel vizsgálják, annál jobb a kimutatás értéke.)

Így szabtak neki egy elméleti és egy gyakorlati határt. Elméletben a vérplazma adás 3 hónap, míg gyakorlatban 6 hónap (néhol ettől függetlenül 1 év), a véradás normál vizsgálatok esetén elméletben fél év, gyakorlatban 1 év.

Erre azért van szükség, mert tegyük fel, a te tetoválásodban több szín van (hiába 1 szín, az lehet több szín keveréke), a színek nagy része valamilyen fémet tartalmaz, ami fémérzékenyekre nézve már nem jó... ahogy egy festékszemcse sérül, összetöredezik, úgy kisebb lesz, amit nehezebb kiszűrni, és azok jobban felszívódnak a testben, ami egy készítmény által más testében rosszabb lehet, ha az illető teste rosszul reagál rá, főleg egy komoly műtét közben, akkor rossz vége is lehet. Persze ezért használnak elméleti és gyakorlati határokat. Addigra kiürül olyan szinten, hogy ne legyen baj (pontosabban a baj esélyét elfogadható szintre viszik le).

Fertőzés, betegség esetén, legyél akár tokától bokáig kitetoválva, vagy teljesen tetoválás mentes, akkor sem adhatsz plazmáz és vért. Azaz adhatsz, de mivel vizsgálják, így megy a levesbe a leadott mennyiség.


Remélem érhető voltam.

u.i.: Ha véradó vagy, vagy plazmázol, akkor van éves maximum mennyiség, amit leadhatsz, ilyen esetben, ha tervezel tetováltatni, használd ki úgy, hogy ezt számítsd bele ;)

2017. máj. 22. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!