Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Miért fontos vérátömlesztéskor...

Miért fontos vérátömlesztéskor a vércsoport ismerete? Ha tudtok rá választ, kérlek fejtsétek ki!

Figyelt kérdés
2009. jún. 2. 17:50
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Azért,mert csak csoport azonos vért lehet transzfundálni. Ha valaki A-s vércsoportú, és mondjuk kapna egy B-vércsoportú vérkészítményt, bele is halhat az illető. Mivel a B vércsoportban A antigén van, a védekező sejtek azonnal támadnának az "ismeretlen" betolakodó ellen, és elpusztítanák azokat. Elvileg még a nullás vércsoportot mindenkinek lehet adni,mert az nem tartalmaz antigéneket tehát mindenkinek adható. De azt sem mindenki tolerálja, mert abban is lehetnek immunanyagok, amiket a gazdaszervezet kitermelt magának, pl ha volt egy vírusos fertőzése és az ellen kitermelte az ellenanyagot. És akinek beadják, nem találkozott a vírussal, nem ismerné az ellenanyagot sem. Bonyolult dolog ez, és még ott az RH is, ami másik dolog, és az is bonyolult, de annak is meg kell egyeznie. RH pozitív nem adhat RH negatívnak, és fordítva.
2009. jún. 2. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Az AB0 vércsoportrendszert Karl Landsteiner fedezte fel 1900-ban Bécsben. Az ő rendszere szerint négyféle vércsoport van: A, B, AB és 0.

Az A vércsoportúak vérsavójában béta-ellenanyag van, amely a B típusú vérsejteket összecsapja, idegen szóval agglutinálja. A B vércsoportúak vérsavójában pedig alfa-ellenanyag van, amely az A vérsejteket csapja össze. Az összecsapódás után a vörösvérsejtek feloldódnak. A 0 vércsoportúak savójában alfa- és béta-ellenanyag is van, míg az AB vércsoportú ember vérsavójában nincs agglutinin.

Ennek alapján felállíthatjuk a vértranszfúziós sémát. Vagyis könnyen átláthatjuk, hogy ki, kinek adhat vért. Csak a 0 vércsoportúak adhatnak mindenkinek, mert alfa- és béta-ellenanyag is van a vérükben. Az esetleges vérátömlesztéskor arra kell ügyelni, hogy a véradó és a vért kapó vércsoportja megegyezzen. Ellenkező esetben a vérátömlesztés veszélyes, mert a két vér reakcióba lép egymással, és eltérő kémiai jellegzetességeik miatt a szervezet testidegennek tekinti az új vért. Majd elpusztítja a benne lévő vörösvérsejteket, mintha fertőző baktériumok volnának. Landsteiner és Wiener egy másik vércsoportrendszert is felfedezett, amelyet faktorok határoznak meg.

Kísérletükben a Rhesus macacus (ebből ered az Rh rövidítés) majom vérét tengerimalacba fecskendezték. Az állatban ennek hatására nyolc nap alatt kialakultak az ellenanyagok. A malac vérsavója tehát a majom vörösvérsejtjeit agglutinálta és feloldotta. A Rhesus macacus majom vérével immunizált tengerimalac-savó emberi vérrel összehozva az európai emberek 85 százalékában kicsapódást eredményez. Az ilyen emberi vért nevezzük Rh-pozitívnak, olyan esetekben pedig, amelyekben a kicsapódás nem jön létre (15 százalék), Rh-negatívnak.

Terhességben az Rh-összeférhetetlenség okoz gondot. Mint minden vércsoport-tulajdonság, az Rh-faktor is öröklődik. Ha egy Rh-negatív asszony Rh-pozitív magzatot hord, úgy Rh-összeférhetetlenség jön létre.

2009. jún. 2. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors válaszokat!
2009. jún. 2. 18:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!