Gázgangraena - "egzotikus betegség" vagy valahol a
mindennapi veszély része?
Figyelt kérdés
Minap olvasgattam extrém orvosi esetekről az interneten és az Üszkösödés címszó alatt ezt találtam a Wikipédián:
"Gázgangraena: leggyakrabban a Clostridium perfringens okozza. Mivel hamar terjed a környező szövetekre, órákon belül halált okozhat. A baktérium myotoxinja az izmokat károsítja, de az odavándorló neutrofil granulocitákat is. Először ödéma, majd nekrózis alakul ki. Az ödéma megnyomásával sercegő hangot hallunk a termelődő gázok miatt. A seb fájdalmas, duzzadt,lőszőrprárna tapintatú, belőle gázbuborékokat tartalmazó savós-véres váladék ürülhet."
Angolul is utánanéztem és elég ijesztő dolgok jöttek ki. Ez is kb. olyan eséllyel fordulhat elő mint a trópusi betegségek (ebola, malária, stb.) vagy akár a mindennapokban is veszélyforrás lehet?
2011. máj. 5. 21:26
1/5 anonim válasza:
Ez mindennapos veszélyforrás.Én kórházi dolgozó vagyok,nem mondom,hogy minden nap látok ilyet,de előfordul. Főleg Hosszan nyitvamaradt sebeknél
2011. máj. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
2/5 anonim válasza:
Bocsánat, nem volt helyes az,hogy mindennapos veszélyforrás. Ha nincsenek nagy nyilt sebeid,amiket nem látnak el megfelelően,akkor nem kapsz gázgangrénát ne aggódj.
2011. máj. 5. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
3/5 A kérdező kommentje:
azért ez ijesztő akkoris =/
2011. máj. 5. 21:37
4/5 anonim válasza:
Mivel anaerob körülmények között él, és a levegőt kifejezzen nem bírja, ezért annyira nem gyakori ilyen megbetegedés, elhanyagolt, mély sebesülés kell hozzá, meg piszok nagy peh. De ő még nem is olyan rossz a rokonaihoz képest.
2011. máj. 5. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
5/5 anonim válasza:
Ez egy úgynevezett anaerob baktérium. Vagyis nem szükséges levegő az életben maradásához. Ezért nagyon veszélyes. Elsősorban földdel szennyezett sebeknél (ezért kell fertőtleníteni - általában a sima betadine oldat is elpusztítja a kórokozót, ami baktérium), és olyan egyéneknél veszélyes, akiknél a sebgyógyulás valamiért nem megfelelő (pl. cukorbetegek lábsérülése, kezeletlen lábszárfekély,...) Azért az nem mindennapi, hogy egy egészséges embernek gázgangraenája van. Megfelelő higiénével és sebek fertőtlenítésével elkerülhető.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!