Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Lehetnek ezek a Lupus tünetei?

Lehetnek ezek a Lupus tünetei?

Figyelt kérdés
Pár hónapja mondták,hogy valószínűleg az van de még nincs vége a vizsgálatoknak és eddig még nem is volt semmi különösebb bajom.Viszont pár hete nagyon fájnak az ujjaim, a csuklóm, a derekam és a térdem.
2010. nov. 2. 14:41
 1/8 anonim ***** válasza:

Csak ennyit találtam, de remélem ez is segít.


LUPUS ERYTHEM ATO DES

TÜNETEK

A lupust különösen nehéz diagnosztizálni, mert a lehetséges tünetek sora igen hosszú. A lupus gyakran ízületi gyulladásnak, esetleg tüdő- vagy vesebetegségnek tűnik. A legegyértelműbb szimptóma a pillangó alakú bőrpír az arcon és az orron. Első látásra allergiára vagy pikkelysömörre gyanakodhatunk. A betegek kevesebb mint felénél jelentkezik ez a jellegzetes kiütés. További tünetek: láz, kimerültség, izom- és ízületi fájdalmak, ill. a szájnyálkahártya elváltozásai.

MI ÁLL A HÁTTÉRBEN?

A lupus a polyrthritishez hasonlóan autoimmunbetegség, azaz a szervezet itt is saját szöveteit támadja meg. A kór roncsolhatja az ízületeket ugyanúgy, mint a bőrt, veséket vagy szívet. Túl késői felismerés esetén a szervkárosodás súlyos mértéket ölthet.

KIT ÉRINTHET?

A lupus leggyakrabban 15 és 45 éves kor között jelentkezik. Nőknél kilencszer gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál. A polyarthritishez hasonlóan a lupus is örökölhető. Fontos tudni, hogy a gyakori napozás ill. szolárimozás akut betegségrohamokat válthat ki. A lelki megterhelés is elősegíti ezen autoimmunbetegség kitörését.

KEZELÉS

A gyulladáscsökkentők jelentik a legjobb megoldást. Egészséges életmóddal sok mozgással és stresszhelyzetek kerülésével a betegség lefolyása enyhíthető.



Egy másik forrás:


Lupus erythematodes - SLE


A lupus - teljes nevén szisztémás lupus erythematosus (e.: lupusz eritematózusz) - krónikus autoimmun-betegség, melynek következtében a megtámadott szervek begyulladnak, és különböző mértékben károsodnak. A 'lupus' latin szó, farkast jelent.


A lupus erythematosus (vörös farkas) elnevezés a betegséget kísérő bőrpír megjelenésére utal.


A betegségnek egyébként alig vannak csak rá jellemző tünetei. Az általános tünetekhez (láz, hasmenés, gyengeség) mindig a betegség aktív szakaszában megtámadott szervekhez köthető tünetek társulnak. A betegség lefolyása hullámzó, enyhébb és aktívabb szakaszok váltják egymást, utóbbiak súlyossága rendkívül változó. A tünetmentes és aktív szakaszok időben is rendkívül változók. A tünetmentes időszak éveken át is tarthat.


Becslések szerint hazánk lakosságából 7-9000 embert érint e krónikus kór, gyakoribb mint a sclerosis multiplex vagy a leukémia, gyakorisága 0,2-0,5 ezrelék.. A betegség felismerése, diagnosztizálása rendkívül nehéz, így elképzelhető, hogy enyhe formában mégtöbb embert érint.


A lupus főként a fogamzóképes korban lévő nők betegsége, 10 beteg közül 9 nő.


Világszerte nő a lupusszal összefüggést mutató halálesetek száma, annak ellenére, hogy a halál okaként általában egy konkrét szerv betegségét szokták megjelölni, nem pedig az alapbetegséget, jelen esetben a lupust.



A tünetek rendkívül változatosak.


* Az általános tünetek - fáradtság, gyengeség, láz, nyirokcsomó-duzzanat, étvágytalanság és fogyás, rossz általános közérzet - sok más betegségnél is előfordulnak, és a betegség inaktív szakaszaiban is tartóssá válhatnak.

* A második nagy tünetcsoport az ízületeket érinti, és sajnos a betegek 90%-ára jellemző. Főként a kisebb ízületekben (kéz, láb, csuklós stb.) mutatkozik reggeli merevség, fájdalom, duzzanat, melyek a mozgást jelentősen korlátozhatják. Ritka kivételtől eltekintve azonban nem teszik tönkre az ízületeket végleg.

* Ugyancsak a betegek nagy részét érintik a névadó bőrtünetek; az orcák pillangó alakú bőrpírja, fényérzékenység, napfény hatására kijövő pattanások, hajhullás. A végtagok hideg hatására különösen érzékenyek, a szájnyálkahártya hajlamos a kisebesedésre, fekélyesedésre.

* A belső szerveket borító savós hártyák gyulladásai: a mellhártya-gyulladás, szívburok-gyulladás, hashártya-gyulladás nagyon súlyosak, elhúzódóak lehetnek.

* A betegek több mint felénél kell számolni vesegyulladással (nephrosis), amire a dagadt lábak és a magas vérnyomás hívhatja föl a figyelmet, sokszor ugyanis alattomosan, egyéb panasz nélkül kezdődik.

* Az idegrendszeri tünetek nem érintenek mindenkit, csak a betegek mintegy harmadát. Nekik fejfájás, migrén, depresszió, hangulati hullámzások, epilepsziás rohamok okoznak további kellemetlenségeket. Bénulásos idegrendszeri tünetek is előfordulhatnak A súlyos agyvérzéshez hasonló tünetek szerencsére nem túl gyakoriak.

* A terhesség lehetséges, de megnehezíti a trombózisveszély, a vetélési hajlam - mintegy az esetek egyharmadában bekövetkezik -, gyakori a koraszülés.

* Megemlítendő még a fertőzések iránti fogékonyság is.

* E tünetek mellett teljesen egyéni panaszok is jelentkezhetnek, az említettek közül pedig nem mindenkire jellemző mindegyik. Bármely szervet megtámadhatja a betegség.



Diagnózis


Részben a nem specifikus tünetek, másrészt a betegség időszakos aktivitása miatt a diagnózis nem könnyű, sokkal inkább a tünetek együttes jelentkezése és a beteg kórtörténete vetheti föl az SLE gyanúját, valamint, ha a jellegzetes látható - ízületi és bőrtünetek - mutatkoznak meg. A betegséget ezért egy 11 pontból álló kritérium rendszer segítségével diagnosztizálják, amelyben a már említett tünetek mellett 3 laboratóriumi eltérés szerepel. A 11-ből négy jellegzetes eltérés nagyban valószínűsíti az SLE-t.


A vérképben többek között a fehérvérsejtszám, a vérlemezke-szám, a vörösvérsejt süllyedés, a hemolízis okozta vérszegénységre utaló értékeket nézik, a vizeletben a vérsejtek és különböző salakanyagok megjelenését vizsgálják.


Az immunológiai eltéréseket csak speciális laborvizsgálatok tudják kimutatni. A legfontosabbak a sejtmag-ellenes ellenanyag (ANA=antinukleáris antitest) teszt, az anti-DNS teszt, mely a betegség aktivitására vonatkozó információt nyújt, és a különböző autoantitest-tesztek. Jelenleg nem ismerete olyan vizsgálat, amely önmagában elegendő lenne a biztos diagnózishoz. A betegség lefolyásából adódik, hogy sokszor csak évekkel a betegséget valószínűsítő pozitív laborteszt után jelentkezik olyan tünet, ami a diagnózist biztossá teszi.


Az egyes szervrendszerek érintettségét különböző képalkotó eljárásokkal vizsgálják. Az ízületi fájdalmaknál a röntgenkép nem mutat eltérést, ez jellegzetesen lupuszos jelenség, hiszen az ízületek nem roncsolódnak. A mellhártyagyulladást röntgenfelvétel, a szívburok-gyulladást ultrahangos vizsgálat teszi láthatóvá. A lupuszos diagnózist a jellegzetes tünetek jelentkezése nyomán rendszerint belgyógyász, bőrgyógyász vagy reumatológus szakorvos állítja fel.


Kezelés


A lupus kezelésére alkalmazott gyógyszerek legnagyobb része gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. Szteroidos és nem szteroidos gyulladáscsökkentőket egyaránt alkalmaznak, utóbbiaknak kevesebb a káros mellékhatása, de a betegség aktív szakaszában a szteroidok sem nélkülözhetők.


Adagolásuk hosszabb távon tablettás formában, rövidtávon - a betegség aktív szakaszaiban - injekcióval, infúzióval történhet.


A tartós gyulladásgátló kezelés szövődménye idővel, főleg 40 éves kor fölötti nőknél, csontritkulás, zöldhályog és szürkehályog, a bőr sérülékenysége, mellékvese-elégtelenség lehet. A mellékhatások minimalizálása érdekében ezeket a tünetek ellen nagyon hatékony gyógyszereket nagyon pontosan kell adagolni, hogy minél kisebb adagok mellett sikerüljön elérni jó hatást.


Az immunszupresszív gyógyszerek a betegség előrehaladását és az aktív szakaszok intenzitását hivatottak csökkenteni. Az immunrendszer aktivitását csökkentvén így gyulladásgátlóból is kevesebbre van szükség. Ezért is fontos, hogy a beállított gyógyszeradagokat a beteg ne változtassa meg önkényesen. Fontos tudni, hogy szedésük mellett a fertőzésekre való fogékonyság fokozódik.


A fertőzések elleni védelem, valamint a gyógyszer-mellékhatások csökkentése érdekében multivitamin, kalcium, a csontritkulás ellensúlyozására biszfoszfonátok adagolása, tovább véralvadékonyságot csökkentő szerek adása szokásos.


A betegségből adódó hangulatváltozások kiegyensúlyozására főként antidepresszánsokat használnak.

Az ízületi gyulladások mellett a mozgásképesség megtartására jótékony a megfelelő fizioterápia; a gyógytorna, masszázs, fürdők és pakolások.


A természetgyógyászati gyógymódok hatása nem bizonyított, alkalmazásuk soha nem jelentheti a szakszerűen beállított terápia elhagyását.


Gyógyulási esélyek


A betegség mai tudásunk szerint valamelyest karban tartható, de egyelőre gyógyíthatatlan, és sajnos teljesen kiszámíthatatlan.


Azoknál a betegeknél, akiknél fiatal felnőtt korban tombolja ki magát, később, a változókorhoz közeledve, valamelyest megnyugszik. A korszerű gyulladásgátlóknak köszönhetően a legtöbb beteg életkilátásai ma már nem rosszabbak az egészségesekénél, de az életminőséget nagyban befolyásolja a betegség teljesen egyéni lefolyása, és a helyesen megválasztott, gondosan beállított gyógyszeres kezelés.


A fáradékonyság, ízületi panaszok miatt bizonyos időszakokban mozgáskorlátozottsággal kell számolni, ezért célszerű a lakást és az életvitelt ennek megfelelően alakítani.


Hasznos tudnivalók


A lupuszos nők szülhetnek. Az öröklés valószínűsége nem ismert, néhány százalékra becsülhető. A terhesség idején fokozott orvosi ellenőrzésre van szükség. A született gyermeknél lupuszos tünetek jelentkezhetnek, amelyek az esetek nagy részében csak a placentán keresztül átjutott ellenanyagok hatására alakulnak ki, így hamarosan elmúlnak.


A fogamzásgátló-módszerek közül a spirál a fokozott fertőzésveszély miatt nem javasolt, a módszert meg kell beszélni a kezelőorvossal, a nőgyógyászt tájékoztatni kell a betegségről.


A tünetek nélkül kialakuló vesegyulladás veszélye miatt folyamatos orvosi ellenőrzés szükséges!

A kiegyensúlyozott táplálkozás a legmegfelelőbb, a vegetáriánus étrendek közül csak a tejet és tojást is tartalmazók fogadhatók el.


A fényérzékenység miatt kerülje a tűző napfényt, szoláriumot, mert a betegség fellobbanását okozhatja. Elengedhetetlen a megfelelő fényvédelem.


Az október az SLE betegséggel élő emberek hónapja a világon.


A Magyar Lupus Egyesület betegtalálkozók és szakmai előadások szervezésével támogatja a betegek képzését, a betegséggel kapcsolatos aktuális információk terjedését. Három jogász és mintegy harminc a lupusbetegek különböző szervi bajainak kezelésében jártas orvos segít a betegeknek.

2010. nov. 4. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
utsó vagyok. Igen, ezek lehetnek a lupus tünetei, de még egy csomó más tünet is van, amiket első válaszomban találsz.
2010. nov. 4. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:

Szia kedves kérdező! Hogy vagy azóta?

Azért érdeklődöm, mert anyukámnak is ilyen betegsége van és, érdekel te hogy viseled meg tudsz e vele élni...

Nagyon remélem nem rosszabbodot! Sokáig ki lehet tolni a tünetmentes időszakot.

Üdv

2013. nov. 6. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:

Sziasztok!

Az én nagynéném is egy-két hónapja küzd ezzel a betegseggel!

Azt mondja hogy jól van,de alig mutatkozik. Kesztyűt húz és minél jobban eltakarja magát.

Őrá is nagyon rossz ránézni

Gondolom hogy te is nagyon tosszul vagy.

Te hogy viseled a betegséget?

Ő amerikában él és nagyon aggódunk érte,mert a szteroidokat sem hajlandó elfogadni.

Te kaptál?

2013. nov. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

Szia! 4es én a 3as vagyok! ez a betegség nem hipp-hopp alakul ki. Szerintem elhallgatta előletek a nagynéni:S

Bár nem tudom nagynénéd hány éves és hogy neki mikor alakult ki igazán... mert van amíg így lappang a háttérben, mert örökletes.

Anyukámnak az elején elég volt kezelésekre járni meg néha-néha kis dózisban vett be szteroidot. De anélkül ezt nem lehet átvészelni, mert ugye ez egy halálos betegség amiről beszélgetünk. Nem tudom te mennyire vagy képben e térben. Nem kell belehalni és a megfelelő kezeléssel kordában lehet tartani. Kezelések alatt értem a reumatológiai kezeléseket. Ezek az izületekre hatnak. Aki tud az mehet gyógyfürdőbe. Anyukám már ott tart egy ideje hogy 6 havonta jár infúziós kezelésre és utána mindig jobb. Szed fájdalomcsillapítót is. Az utolsó két kezelést kihagyta sajnos és majdnem végzetes eredménye lett, de megúsztuk. Budapesten az ORFi-t csak ajánlani tudom! igazán hozzáértőek és kedvesek. Amerikában még jobb lehet a helyzet az orvoslás terén, ha tudod szerintem mindenképp vedd rá. Bár lehet volt nagynénéd már orvosnál ha tudsz a szteroidokról. Bocsi a körülményekbe nem látok bele.

Remélem ne baj hogy írtam, csak segíteni szeretnék vagy legalábbis tapasztalatot megosztani hátha segít. Ha kérdésed van írj akár üzenetet is!

üdv

2013. nov. 12. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Szia 3-as en a 4-es vagyok.

A nagynenem 34 eves.

Az lenne a kerdesem, hogy ugye azt irtad hogy az anyukad elfogadta a szteroidpkat.

Az en nagynenem nem akarja elfogadni ezeketezeket, mert sok rosszat hallott rola.

Az anyukadnak milyen mellekhatasai voltak?

Koszonom:

Daniella

2013. nov. 12. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
írtamm
2013. nov. 12. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Igazából senkinek nem egyforma. Nálam pl. az interneten leírt alacsony fehérje helyett rengeteg a fehérjém, ezek eszik a cukromat, és napozási távoltartás helyett pontosan a napozás segít a sebeim eltűnésében. Nem szedek semmit, ugyanis minden kockáztatná az asztmámat. Egyáltalán nem kezelem, így döntöttem, és csak a napozás segít.
2022. jún. 14. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!