Magvas vörösvérsejt jelenléte, mint mellékhatás, probléma?
Imurant szedek bő 2 hónapja és most a magvas vörösvérsejtek szintje a vérvétel során nem 0 lett, pedig annak kellene lennie normális esetben, eddig mindig így is volt.
Emellett a fehérvérsejt számom is elkezdett picit csökkenni.
Utánaolvastam és írták, hogy ez a paraméter a vérképzéssel kapcsolatos, illetve normál esetben magvas vvsejt csak a csontvelőben van jelen. Azt tudom, hogy az imuran okozhat vérképzéssel kapcsolatos gondokat. Egy ilyen eltérés, ha nincs még más gond (vvt, hemoglobin stb szint mind normál) előjele lehet bármi problémának?
Korábban már volt egy rövid kalandom az imurannal, az nem sült el jól, de most eddig nem érzek problémát, viszont ez a változás elgondolkodtatott.
Nézd, általánosan elfogadott, hogy a “magos” vvt (NRBC) aránya a magvatlanokhoz optimális esetben 0, azonban egy 2016-os kutatás már permisszívebb, és a fehérvérsejtekhez való viszonyítást is használja (ld. a cikkben a “percentage” címszót).
Inkább atkuldom az elérhetőségét, végül is nagyon sok info van benne róla, és hát te tudod pontosan, hogy mennyit találtak.
Egyébként: az Imurannal (azathioprin) kapcsolatosan: a hivatalos orvosi alkalmazási előiratában, a nem kívánatos vérképzőszervi hatásoknál az NRBC szám növekedéséről nem számoltak be:
“Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Az azatioprin kezelés kapcsán kialakulhat a dózis nagyságával arányos mértékű, általában reverzibilis csontvelő-depresszió, leggyakrabban leukopénia, olykor azonban anémia és thrombocytopenia, továbbá nagyon ritkán agranulocitózis, pancitopénia, ill. aplasztikus anémia. Ez különösen olyan betegekben fordul elő, akik myelotoxicitásra prediszponáltak (TPMT hiány, vese- vagy májkárosodásfennállása , vagy ha egyidejű allopurinol kezelés mellett nem csökkentették az azatioprin adagot).
A vörösvértest-térfogat és a vörösvérsejtek hemoglobin tartalmának reverzibilis, dózisarányos növekedése előfordult azatioprin kezelés során. Megaloblasztos csontvelő elváltozásokat is megfigyeltek, de a súlyos megaloblasztos anémia és erythroid hipoplázia ritka.”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!