Miért lesz nagyobb kockázata a rák kialakulásának akkor, ha több sejtem van?
Amikor hízunk nem igazán keletkeznek új zsírsejtek, hanem a meglévők mérete növekszik. Természetesen ennek van határa és olyankor keletkezhetnek új sejtek.
Általánosságban elmondható hogy minél több sejttel rendelkezik egy élőlény annál nagyobb az esélye hogy az egyik sejt elrákosodik.
Viszont a rákos sejteket nem az egészséges sejtek pusztítják el, a legtöbb esetben az éritett sejt önmagát pusztítja el. Nem tudom hogy honnan jött hogy az egészséges sejtek ilyent csinálnának.
De összességében egy egészségtelen életmód növeli a rák kialakulásának az esélyét. Viszont nem azért mert több zsírsejted lesz.
A két válasz nem ellentétes. Csupán nem egyfajta sejt létezik. Az immunsejtek teljesen másak mint a szöveteket alkotó sejtek.
Viszont az immunrendszerünk nagyrészt védtelen a rák ellen. Épp ezért veszélyes. A legtöbb esetben az immunsejtek sem képesek felismerni a rákos sejteket. Csak nagyon extrém esetekbe. Ezért a fő gátló hatás a rák kialakulásánál, az hogy a sejtben kialakuló váltakozás vagy gátolja a sejtet az osztódásban. Vagy aktiválja az önmegsemmisítő mechanizmusát.
Azért nő a rák kockázata ha több sejted van, mert ha több sejted van nagyobb az esélye hogy az egyik elrákosodik. De magában a kövérség és a rák között csak közvetett kapcsolat áll fent. Tehát nem amiatt növekszik a rák esélye a krónikusan túlsúlyosaknál mert kövérek és több sejtjük van. Hanem az egészségtelen életmóddal járó faktorok miatt amik az elhízást is okozzák.
“A legtöbb esetben az immunsejtek sem képesek felismerni a rákos sejteket. Csak nagyon extrém esetekbe.”
Nagyon is képesek felismerni a rákos sejteket, inkább az a ritka, hogy el tudják rejteni magukat, és ténylegesen kialakul a rák.
Fas ligand, TNF mint két extrinsic útvonal, illetve terápiában CTLA-4 gátlók, PD-1, PD-1L mint fő immuncheckpoint inhibitorok, CAR-T sejtek, citokinterápia mind nagyon fontos elemei az immunrendszer rák elleni fellépésében.
Immunhiányos betegeknél a rák kockázata sokkal nagyobb, annyi van, hogy egyszerűbb linkelni: [link]
"Most akkor a beteg sejt önmagát pusztítja el vagy az egészséges pusztítja el a beteget?"
Minden emberi sejtben van egy programozott önpusztító mechanizmus, aminek akkor kell bekapcsolnia, ha a sejt javíthatatlan károsodást szenvedett. A rák kialakulásának az egyik feltétele, hogy a tumorsejtben ez a folyamat meghibásodjon.
Az egészséges sejtek közül az immunsejtek feladata a sérült/vírusfertőzött/rosszindulatú sejteket felismerni és elpusztítani. Ezt normális esetben minden nap meg is teszik. Életünk során mindannyiunkban számtalan rákos sejt keletkezik, de tényleges rákbetegség csak akkor alakul ki, ha a rákos sejteknek sikerül elkerülni az immunrendszer támadásait.
Az elhízás maga pedig nem azért növeli a rák kockázatát, mert a kövér embernek több sejtje van. Egyrészt az elhízást okozó egészségtelen életmód, másrészt az elhízás által a szervezetben okozott hormonális és immunológiai változások lesznek kedvezőek a rák kialakulásának.
"több egészséges sejtem is lesz, ami megölheti a nem egészségest"
Persze, a kövér embernek több vére, és így több immunsejtje van, de a rák szempontjából ez teljesen lényegtelen. Az számít, hogy a rákos sejt ki tudja-e védeni vagy el tudja-e kerülni az immunrendszer támadásait.
"Mert ugye a rák attól alakul ki, hogy a rosszul működő sejteket nincs elég egészséges sejt, hogy megölje."
Nem. Rák akkor alakul ki, ha egy sejtben olyan mutációk történnek, amik lehetővé teszik, hogy elkezdjen korlátlanul osztódni, majd a fejlődő tumor újabb mutációk segítségével képessé válik elkerülni az immunrendszert és ereket növeszteni a megfelelő tápanyagellátás érdekében. Ennek a sejtek számához nem sok köze van. Persze több sejt = nagyobb esély, de az életmódból, környezetből származó és az öröklött hajlamosító tényezők szerepe sokkal nagyobb.
(Zsírsejt eredetű rák egyébként létezik, liposzarkóma a neve. Logikus lenne, hogy az elhízott emberekben sokkal gyakoribb legyen, de ez nem biztos hogy így van. Ez a típusú rák elég ritka még a kövér emberek között is, ezért nehezen tanulmányozható.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!