Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Mennyire fontos az oltás?

Mennyire fontos az oltás?

Figyelt kérdés

Mielőtt bárki véleményt alakít ki az oltakozás fontosságáról, szerintem nem árt ha van háttér ismerete az immunrendszerről. Mi történik amikor új fertőzést kapunk el? Megpróbálom egyszerűen leírni mi történik, hogy mindenki megérthesse.



Életed minden egyes másodpercében, kórokozók(vírusok, baktériumok, gombák) milliói támadásának vagy kitéve. Ennek okán alakult ki az egyébként elég komplex immunrendszerünk. Ha valakinek bejut a szervezetébe a vírus(covid), akkor annak el kell kezdenie másolni önmagát. Erre csak úgy képes, ha egy élő sejtet megfertőz. Például a tüdő egy alkalmas hely ehhez az akcióhoz, ugyanis több milliárd hámsejt található ott. Ezeket támadja meg, hogy beléjük fecskendezi az örökítőanyagát. Ennek hatására rengeteg új vírus másolat jön létre, amik onnan kiszabadulva további sejteket kényszerítenek gyártásra. Számuk így exponenciálisan nő mindaddig, amíg az immunrendszer nem észleli a bajt. Ekkor ugyanis immunsejtek lepik el a tüdőt és megkezdik a betolakodók elpusztítását. Ha egy eddig ismeretlen, nehezen írtható vírusról van szó, akkor a küzdelem sok napig is eltarthat. Időközben megérkeznek a helyszínre a dendritikus sejtek, amik a betolakodók antigénjeit hivatottak elszállítani a legközelebbi nyirokcsomókhoz. Itt T sejtek milliói várják, felületük alapján keres egy arra alkalmasat, és a vírus maradványait(antigén) átadja neki. A T sejt aktiválódik és több ezerszer megkétszerezi önmagát, így lesznek a Memory T, illetve Helper T sejtek. Ezeknek egy része a csatatérre megy segíteni, a másik viszont halad tovább a nyirokcsomó központjába. Itt található immunrendszerünk "antitest gyára" a B sejtek. Helper T sejtek aktiválják ezeket, és több ezerszer osztódnak. A korábban felvett antigén miatt a B sejtek tudják milyen antitesteteket kell előállítani, ebből aztán hatalmas mennyiséget kezdenek el készíteni. Ezt követően az antitestek kiutaznak, és segítenek véget vetni a fertőzésnek. Amint végeztek, az antitest termelés leáll, a tested nem fordít felesleges energiát előállításukra. Ezért jöttek létre a Memory T és Memory B sejtek, hogy járőrözve érzékeljék, és felismerjék a jövőbeni covid fertőzést a szervezetben. Segítségükkel egyből megkezdődhet az antitest gyártás, így a következő fertőzést sokkal hamarabb és hatékonyabban felszámolja az immunrendszer.

Ez a fajta immunitás több évig is megmarad. Bár mivel a covid nem stabil szerkezetű vírus, így folyamatosan mutálódhat. Ez azt jelenti, hogy bármikor jöhet egy olyan variáns, ami ellen nem védenek már antitesteink. Ekkor kezdődik a folyamat elölről.



A vakcinák nem csodaszerek, azok is immunrendszer alapján működnek. Bármelyik vakcinát adatod be, legyengített vírusos vagy rns/dns alapú, ugyanaz lesz a vége. Immunrendszered legyárt Memory T és B sejteket, és megtanul hatékony antitestet gyártani a covid ellen.

Tudjuk, hogy a fertőzések 80-85%-a úgy megy át az embereken, hogy tünet mentesek, vagy enyhe tünetes. Akkor őket minek beoltani? Ez azt jelenti, hogy nekik normálisan működő immunrendszere van, észre sem veszik, vagy észre sem fogják venni, hogy átestek a fertőzésen.

Ezek szerint a vakcinának csak azoknál van értelme, akik kevésbé jó, illetve gyenge immunrendszerrel rendelkeznek. Mivel náluk fenn áll az esélye, hogy nagyon rosszul lesznek, vagy immunrendszerük felmondja a szolgálatot mielőtt kiirtaná a vírust. Ők valóban jobban járnak a vakcinával, mivel az kevésbé megterhelő.

Tehát elméletileg elég lenne a lakosság 20%-át beoltani, főleg az időseket. A fiatalokat nem szükséges (kivéve gyenge immunrendszerűek), csak felesleges kockázat a jövőbeni mellékhatásokra nézve. Arról nem is beszélve, ha mindig készítünk oltást az új vírusokra, akkor ezzel hosszútávon gyengítjük immunrendszerünk hatékonyságát, így nem kell, hogy saját maga küzdjön meg vele. Ez csak azt fogja eredményezni, hogy az emberiség következő generációi egyre gyengébbek lesznek.

Számomra felháborító, hogy olyan embereket is beoltanak akiknek nincs rá szüksége. Olyanokat is akik már átestek a víruson.

Az lenne a minimum, hogy ingyenesen antitestet vizsgálnak oltás előtt. Ráadásul ha valakinek nincsenek éppen antitestei, az sem jelenti azt, hogy már nem védett. Az antitestek 3 hónap alatt teljesen elpusztulnak, ezért az is előfordulhat, hogy 0 antitestet mutat a vizsgálat, mivel már 4 hónapja túlestél a fertőzésen. Azonban a Memory T és B sejtjeid vannak, viszont azok csak akkor kezdenek el termelni, ha újra elkapod a vírust. Ráadásul nem is termelnek sokat, ha hamar észlelik a fertőzést.

Kicsit pénz kidobásnak érzem ezt az egészet a kormányok részéről, de legalább gyógyszeripar ismét hatalmasat kaszál.

Végül is mondhatjuk, hogy itt inkább az immunrendszer gyengesége a veszélyes és nem a vírus.



Még mielőtt bárki azt mondaná, hogy oltás ellenes vagyok. Nem vagyok az! Leírtam, hogy szerintem mikor van haszna.


Nektek mi a véleményetek erről?



2021. máj. 22. 21:44
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem fontos. A párom (30/f) regisztrált, de sajnos nem kapta meg időben. Ma már nincs köztünk. Teljesen egészséges volt előtte. Nem tudom elhinni, hogy elment. Azóta több ismerőse, barátja is mondta, hogy inkább regisztrál.
2021. máj. 22. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
69%
#1 sajnálom, ami történt a pároddal. És sokan még mindig nem érzik át a helyzet súlyát, csak fújják a magukét és politikát csinálnak az egészből.
2021. máj. 22. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 A kérdező kommentje:
Sajnálom a férjedet. Szerintem fontos lenne kideríteni, mi állhat annak a hátterében, hogy egyes fiatalokat mért nem tud megvédeni az immunrendszere. Mitől gyengülhet el egy fiatal immunrendszer ennyire. Sokszor nem ismert betegség is állhat mögötte. Aki tudja, hogy nem a legjobb az immunrendszere, mert minden évben beteg, vagy ülő munkát végez és mellette nem sportol, nem figyel a táplálkozásra stb. Nekik mindenképpen ajánlott az oltás.
2021. máj. 22. 22:27
 4/26 anonim ***** válasza:
54%
Mindenkinek fontos az oltás, aki nem akar meghalni. Soha nem lehet tudni, hogy ki lesz az az 1-2% aki belehal.
2021. máj. 22. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
62%

80% tünetmentesség/enyhe tünet kamu. Talán még az eredeti wuhani variáns esetén. Nem beszéltünk még a post-covidról, ami az összes eset 30-40%-át érinti. Persze, nagyon jó, hogy az emberek 96-7%-a túléli, csak a túlélők 30-40%-nak hosszantartó tünetei vannak, amik sokszor a mindennapi életüket is befolyásolják.

Pl. van olyan ismerősöm, akin ténylegesen egy náthaként ment át, de annyira károsította a szaglását és ízlését, hogy november óta szinte folyamatosan kénes-hagymás illatokat érez, valamint egy csomó ételnek undorító íze van elmondása szerint. Tehát neki se kellett volna beoltatni magát?


Fel kellene fogni, hogy ez nem egy influenza, és hiába viszonylag alacsony patogenitásról beszélünk, ha elszabadul, annyira leterheli a kórházakat és egészségügyet, hogy abból sok jó nem sülhet ki.

2021. máj. 22. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
67%

#5 nekem is nátha szerű tüneteim voltak pár napig októberben, viszont azóta én is undorító szagunak érzek sok ételt, néha az émelygés is ramjon tőle. És van egy ismerősöm, 18 éves egészséges, szinte tünetek nélkül esett át, viszont utólag jöttek elő rajta fulladasos tünetek, azt is a post-covidnak tulajdonították.


Szóval igen, fontos az oltás.

2021. máj. 22. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
86%

Azt tök jól leírtad, hogy hogy működik az immunrendszer, viszont amit utána írtál, nem igaz. Többen is írták már előttem, amikre én is gondolok, csak kiegészítem őket: sosem lehet tudni, ki lesz az, akinek nem bírja az immunrendszere és kinek igen. Sok erős immunrendszerűnek látott fiatal halt már bele ebbe, és krónikus beteg is voltak náthás tünetekkel vagy tünetmentesen. Gyerekek sokszor tünetmentesek, de kb. a fertőzés után 1 hónappal többszervi gyulladást diagnosztizálnak náluk, ami nem játék. Megtámadja a szívüket, bélrendszerüket, veséjüket stb., könnyen szerezhetnek ők is életre szóló károsodást. 13 vagy 14 éves asztmás lány halt bele a vírusba nemrég. Nyilván az asztmának is vannak fokozatai. Azok, akik betegek lettek, sokan posztcovid tünetektől szenvednek, akár hosszú hónapokon keresztül. Akik kórházba kerültek, és túlélték, a tüdejük károsodott egy életre.

Szerintem pont ezek miatt nem érdemes kockáztatni. Tudom, hogy nem ismerjük még a vakcinák hosszú távú hatásait. Hogy ki melyiket találja biztonságosnak, melyiket fogadja el, az legyen mindenkinek a saját döntése. Azt is el tudom fogadni, ha valaki nem oltatja be magát. Azt viszont sosem fogom megérteni, hogy emiatt az emberek miért támadják egymást? Itt is van egy-két okos, akik undorító stílusban beszélnek az emberekkel, az oltásról összehordanak minden hülyeséget pl. méreg. Nem értem, miért nem lehet béken hagyni egymást, elfogadni a másik döntését, és tiszteletben tartani azt?

2021. máj. 22. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:

"80% tünetmentesség/enyhe tünet kamu"

Valóban lehet, hogy kamu. Ennél a valós szám sokkal nagyobb is lehet, ugyanis tünetmentesen nem sokan mennek tesztelni. Brit mutánsra 86,1%-ot hoztak ki egy felmérésből. [link]



"november óta szinte folyamatosan kénes-hagymás illatokat érez"


Ez a jelenség egyáltalán nem ismeretlen, fantozmia vagy parosmia is lehet. Vírus fertőzés után előfordulhat, elmúlik. Nekem is volt régen egy fertőzés után, ez nem a covid sajátja. Ha nem múlik el, akkor érdemes kivizsgálásra menni, mert komolyabb betegség is állhat mögötte. (Skizofrénia, Alzheimer-kór, Epilepszia, akár Depresszió)


"Akik kórházba kerültek, és túlélték, a tüdejük károsodott egy életre."


Nekik sem közvetlenül a Covid károsította a tüdejüket, az immunrendszernek vannak olyan sejtjei is amik olyan ádázul pusztítanak, hogy körülöttük az egészséges sejteket is pusztítják. Így nem csak a kórokozókat ölik, hanem saját szöveteidben is kárt tesznek, mert az enzimeket nem tudják irányítani. Neutrofil granulocita a becsületes neve, ezekbe bele van programozva, hogy 5 nap után meghaljanak, nehogy túl nagy kárt okozzanak. Viszont akinek nem működik rendesen az immunrendszere, és túl későn reagál a fertőzésre, ott a tüdőben már nagyon sok hámsejtet átvett a vírus. Így nyilván jó nagy kárt okoznak a tüdő szövetében. Ezt bárki megúszhatja akinek rendes immunrendszere van. Továbbra is azon az állásponton vagyok, hogy saját immunrendszerünk erősítése kell legyen a fő cél. Fontosabb és biztosabb a jövőre nézve mint egy gyorsan összedobott vakcina. Érdekes, hogy milyen sokan bíznak az ismeretlen kemikáliákban, amikor az élelmiszer iparban még ma is tiltanak be 40-50 éve piacon lévő anyagokat, mert kiderültek hosszútávú hatásaik.

Szerintem statisztikailag eléggé alá van támasztva, hogy inkább az idősebb gyenge immunrendszerűekre veszélyes a vírus. Aki fiatalon kapja el és hal bele, az egy egészen elképesztően kis százalék (csak a média szereti ezeket az olvasó képébe tolni). Nem is biztos, hogy a vírus az oka, csak bizonyos pénzügyi okokból így van elkönyvelve. Sajnos tudok ilyenekről.

2021. máj. 23. 01:10
 9/26 anonim ***** válasza:
77%

Én nem tudom.

Nem is akarom tudni...

Szerintem sokan haltak bele mert nagyon bedepiztek.

Aki depis nem eszik rendesen.

Beszéltem sok idősebb emberrel.

A titok egyszerű.

Jókat enni-inni, szeretkezni, sétálni a napon kicsi sport kicsi minden.

Ha jókedvvel ébredsz ne cseszd el ilyesmik el a napod.

Aztán a többit megoldja a szervezet.

Ennyi a lényeg.

Nekem nagyanyám 86 és annyit mondott mikor maszkban meglátogattam:"vedd le azt a vackot az arcodról, én voltam már tifuszos is".

Szal a lényeg szerintem, hogy ne zárkózzon senki se be.

Nem kell a depi sokkal ellenállóbb mindenki ha jókedvűen él.

1 kis gyümölcs, zöldség és menni tovább.

2021. máj. 23. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
77%
Aztán honnan tudjam, hogy milyen jó az immunrendszerem? Van erre vmi teszt? És azt honnan tudjam, hogy a sars-cov-2 ki tudja milyen jelű variánsához elég jó lesz-e? Ezeket nem lehet előre tudni, ezért vettem fel az oltást. Nem vagyok sem virológus, sem orvos de én nem hallottam semmilyen szakembertől azt, amit a kérdező, hogy az oltások gyengítenék az immunrendszert. Pont, hogy 'megedzik' mielőtt jönne az ellenfél. Illetve hosszútávú mellékhatások sem lehetnek, mert miután a vakcina bekerült a szervezetedbe és elvégezte a dolgát lebomlik, nem marad belőle semmi. Csak a saját szervezeted immunválasza. Szintén szakértő mondta az mRNS vakcinák működéséről beszélve. Illetve hivatásos orvosoktól, professzoroktól sem hallottam, hogy az oltás ellen szólaltak volna fel. Ez véletlen lenne? Vagy mindenkit megvett a gyógyszeripar? Ez egy világszintű összeesküvés, amiben minden orvos hallgat, megtagadja az esküjét csak a pénzért? Egyiknek sincs lelkiismerete? Lehet, hogy így van, de úgy gondolom erre minimális esély van :)
2021. máj. 23. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!