Oltás előtt érdemes tesztet csináltatni?
#3
Az antigén teszt nem vérből, hanem orr vagy garatváladékból történik.
A kérdezőnek.
Szerintem most már késő. Nem tudod a tesztet a maradék időben lebonyolítani és a néhány napos fertőzést amúgy sem mutatja ki.
Az oltás napján mérjél lázat, figyeld, hogy vannak-e tüneteid (újkeletű torokkaparás, szaglás vagy ízvesztés). Az oltóorvos úgyis meg fogja kérdezni.
Szerintem ennél fontosabb, hogy az oltóhelyen vagy az oda- és visszaúton ne fertőződj meg. Hordjál leglább FFP2-es maszkot, átlátszó sportszemüveget. (Vagy legalább valamilyen szemüveget.) Vigyél magaddal egy kis üvegben fertőtlenítőszert. Indulás előtt vagy hazaérkezéskor gargalizálj Oral B szájvízzel.
Ez a maximum, amit az ember el tud követni a fertőzés ellen. Persze nem muszáj ezt mind betartani. Lehet valami közbenső szintet választani a maximum és a kilincsnyalogatás között.
Valóban vannak ilyen pletykák, hogy ha benned van a vírus, akkor bajod lesz az oltástól. De a vakcinakísérletekben ez kijött volna: ott is voltak, akiket fertőzötten oltottak be, de nem lett komolyabb bajuk. Csak nem is nyertek vele semmit. Ha ez valóban ártana, akkor az igazi oltást kapó csoportban az első héten több lett volna a fertőzött, mint a placebósok között.
Az meg, hogy ha ellenanyagod van, és úgy oltanak be, a második oltásnál jött volna ki a kísérletekben. Ugyanis addigra a legtöbbeknek már van ellenanyaga éppen az oltás miatt.
#7-es.
EÜ-s dolgozóktól tudom, hogy vannak olyanok, akik fertőzötten lettek beoltva és nagyon rosszul lettek. De főleg az idős korosztályt érintette.
Függetlenül egyébként ettől, oltás előtt mindenképp érdemes tesztelni egyet, ha van rá lehetőség. Meg annyit azért figyelni kell, hogy tünet biztos ne legyen, tehát már ha aktívan mutatkozik a fertőzöttség, arra nem oltanak rá.
#8, jó, csak ez önmagában semmit nem jelent, mert fertőzöttek oltás nélkül is időnként nagyon rosszul lesznek és egészségesek is lesznek rosszul az oltástól. Ha nem strigulázunk, akkor nagyon könnyű hamis következtetésekre jutni. Az emberi agy ebben nagyon béna, kiemel bizonyos eseteket és azok aránytalanul gyakorinak tűnnek.
Az valóban fontos lenne, hogy az oltási rosszulléti statisztikák és az oltottak-oltatlanok kórházba kerülési aránya publikus legyen (figyelembe véve, hogy az idősek gyakrabban kerülnek kórházba az oltástól függetlenül is, de nagyobb arányban is vannak beoltva, szóval az ilyen tényezőket ki kell szűrni, hogy következtetéseket tudjunk levonni).
De a kevésbé titkolózásmániás országokban se tesztelnek az oltás előtt, és valószínűleg eljutott volna ide a híre, ha emiatt tényleg sok embernek esne baja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!