Kínai oltás jövő hét elején, vagy Pfizer/Szputnyik 2 hét múlva?
A beérkező vakcinák mennyiségéből ezt saccolom, hogy valahogy így kerülhetek majd sorra. Jövő héten már emelt mennyiségű Pfizer érkezik (350 ezer), valamint valamikor be kell futnia a maradék Szputnyiknak is.
Az adatok alapján nekem úgy tűnik, hogy "megéri" várni +1-2 hetet is a Pfizerre/modernára, mivel az már bizonyítottan 2 hét alatt kialakít bizonyos szintű védelmet, míg a kínai talán 2,5-3 hét alatt. Tehát fertőzés szempontjából lehet jobban jár az ember, ha ugyan később kapja meg a pfizert, de gyorsabban hat.
Ti melyiket választanátok?
Minden embernek magának kell eldöntenie, mit kockáztat meg, és mit nem, és vállalni miatta a felelősséget.
Az én véleményem az, hogy a jó vakcina az, amit biztosan beadnak. A párom elfogadta jövőhétre a Sinopharmot, mi nem saccolgatunk inkább.
A Pfizernél is, meg a Szputnyiknál is az a helyzet, hogy egyrészt ott vannak a második körös oltások, ott van az, hogy kit ér el a háziorvos, vagy a háziorvos kit tud elérni, illetve az, hogy fognak-e kampányoltani. Merthogy eddig az összes, vagy legalábbis a legtöbb kampányoltást a Pfizerrel csinálták: az egészségügyi dolgozókat, a tanárokat, a kismamákat. Most kilobbizták maguknak a papoknak, hogy előre vegyék őket, és most a vendéglátósok is ezért kampányolnak. Az eddigi tendencia szerint ők is azt fogják kapni, persze ez nem tuti.
Nem mindegy az sem, mennyi idős vagy, mi 26-27 évesen a kanyarban sem voltunk ahhoz, hogy a háziorvos hívjon minket, én írtam a háziorvosnak, úgy kaptam Astrát, a párom hívta a háziorvost, úgy kap kínait. Itt a körzetben a Szputnyikig sem jutottunk volna el, annyian vannak. Szóval mi éltünk az első lehetőséggel inkább, minthogy kalkuláljunk. A semminél, szerintünk, minden oltás jobb. Aztán majd a következő körnél, mert úgyis rendszeresen kell majd oltakozni, akkor már úgyis jobban lehet válogatni.
Meg itt a doki kerek perec megmondta, hogy ő egy darabig nem fog mást kapni.
Szóval szerintem mérlegelj azok alapján, mennyi idős vagy, hol dolgozol, mennyi emberrel találkozol, mennyire vagy veszélyeztetett, milyen a körzeted, hányan lehetnek ott, milyen a korösszetétel, mennyire elérhető a háziorvos, stb.
A Pfizer fele második körre megy, tehát marad heti 175 ezer. Szputnyikból már csak 200 ezer első körös érkezik, aztán nincs több.
Ezen kívül regisztrálnak naponta kb 50 ezren, akik jó része idősebb nálad és előrébb kerül a sorban. Csomóan úgy vannak vele, “hogy a Pfizernél alább nem adom”, így arra a leghosszabb a sor.
Jelenleg van kb másfél millió, aki még vár a sorára, és ez érdemben nem is csökken az újonnan regisztrálók miatt.
Úgyhogy nem két lesz az, ha Pfizert akarsz, hanem sokkal több. Addig vagy megbetegszel, vagy csak szívni fogsz a védettségi igazolvány hiánya miatt.
Jobban jársz, ha elfogadod az elsőt, amit adnak.
Gondolom, nem ugyanahhoz a háziorvoshoz tartoztok.
Úgy működik a rendszer, hogy a háziorvos kap egy listát, kiknek az oltását kell megszerveznie. Ebbe nemcsak a saját körzetébe tartozók kerülnek bele, hanem pl. azok, akiknek nincs háziorvosa, vagy ha valaki elköltözött, de nem tudta még átkérni magát, és szólt a Neaknak, hogy továbbítsák.
Egy háziorvoshoz tartozik így egy lista változó mennyiségű emberrel rajta. Ez körzetenként eltérő, ahogy a korcsoport is. Itt a városban is van olyan háziorvos, aki alig jutott el az 50-es korosztályhoz, mert tele van idősekkel, míg másokhoz sokkal fiatalabbak tartoznak, így a 30-40 éves korosztályt oltja.
Akkor a háziorvos kap x vakcinát, amit szétoszthat, és kiadják, hogy X embert küldhet oltópontra y és z vakcinára. Korosztály meg veszélyeztetettség szerint kell haladnia. Felhívja őket/emailt ír attól függően, hogy mire van kapacitás, vagy akár hogy neki milyen a digitális kompetenciája. De gondold el, ha egy körzethez tartozik 2-3000 ember, nincs kapacitása mindet felhívni. A népszerűtlen vakcinák (sinopharm, astra, szputnyik) még inkább lassítja a folyamatot, mert az emberek válogatnak, és nemcsak betegség miatt. Felhív x embert egy nap, akik közül csomóan elutasítják, amit ajánl. Ha csak 2 percet beszél mindenkivel, és felhív 20 embert, amiből 10 elutasítja, akkor 20 perc csak ezzel ment el. És így sokszor el sem jutnak a 2x korosztályhoz, ha annyian vannak ott, mert nincs kapacitás, mert emellett ugye oltania is kell, meg ellátni a betegeit, adminisztrálni, igazolásokat, recepteket kiállítani, stb. Na, most ahol sok a fiatal, ott jó eséllyel valamivel kevesebb a munka, mint egy olyan körzetben, ami tele van idős, beteg emberekkel.
És akkor ott vannak azok, akik jelezték a dokinak, hogy őket lehet utolsó pillanatban is hívni, bármit elfogadnak, stb.
Függ attól, mennyien tudnak a háziorvos keze alá dolgozni, kell-e helyettesítenie tartósan, pl. az én háziorvosom tartós helyettesítés miatt két körzetet visz, nyilván ez 2x annyi beteg ugyanannyi időre. Mennyire kommunikál emailben, mennyire nyitott arra, ha az ember jelzi, hogy utolsó pillanatban is hívhatják, stb. stb.
Nem csak a Pfizerre várok. Bármi jó lenne a kínain kívül, ugyanis szinte kizártnak tartom, hogy elfogadják az EU-ban bárhol. A szputnyiknak csak idő kérdése, hogy mikor kap EU engedélyt. Azért emeltem ki a Pfizert, mert egyedül abból várható értelmezhető mennyiségű dózis a közeljövőben. Az ilyen 20-40 ezres Moderna meg Astra szállítmányok kvázi nem számítanak.
Figyelembe kell venni továbbá azt is, hogy nem mind a 8 millió felnőtt fog oltást kérni. Lásd pl. Izrael március eleje óta 60%-on áll, pedig csak Pfizerrel oltanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!