Feleslegesen szórták szét az oltásokat?
Úgy gondolom, hogy a mostani helyzet (harmadik hullám) kialakulásáért a felelőtlenül kiosztott oltásra vonatkozó szabályok felelnek. Nem az egészségügyi dolgozókat kellett volna beoltani, hanem elsősorban a krónikus betegeket és a 65 év felettieket, hiszen rajtuk múlik a járványhelyzet csökkenése vagy növekedése. Csak olyan orvosok/ápolok jelentettek volna kivételt, akik közvetlen kapcsolatban vannak koronás páciensekkel (pl. az intenzíven, sürgősségin, covid-osztályon dolgozók). Több ezer olyan egészségügyi dolgozó kapott oltást, akik nincsenek közvetlen veszélyben, de papíron egészségügyi dolgozók és oltásra jogosultak. Ez már több, mint 1000 idős életet jelentett volna. Ha az online terápiát tartó pszichoterapeuták, meg online sportedzők helyett a krónikus betegeket oltják be, akkor nem alakult volna ki ez a helyzet. Szerintem rendkívül rosszul lett felosztva az egész, van konkrétan egy ismerősöm, aki egészségügyi szakközépsuliba jár, és papíron ő is jogosult az oltásra, pedig március óta ki sem tette a házból a lábát, mert online tanul.
Az is dühítő, hogy a nagymamám (aki idős otthonban él, és mindennap félek, hogy nehogy baja essen) helyett az oltást hamarabb kapta meg egy pszichiáter vagy kozmetológus.
Mit gondoltok?
És ha az általad említett intenzíves, sürgősségis, Covid-osztályos dolgozók esnek ki valami miatt, akkor ki fog a helyükre menni? Várunk 1 hónapot, hogy valaki megkapja a két oltást és védett legyen?
Arról nem is beszélve, hogy attól függetlenül, hogy a kórházak legtöbb osztálya nem csinál nagy beavatkozásokat, fekvő betegek még mindig jelen vannak az osztályokon.
A kórházakban még így is rengeteg ember fordul meg, egy pozitív valahogy átcsúszik és rengeteg dolgozót tud megbetegíteni. Ki fogja pótolni őket, ha mondjuk egy egész osztály karanténba vonul?
A jelenlegi új szerződésnek hála sok helyen még a pszichoterapeutának is be kell menni a munkahelyére és onnan dolgoznia.
Az egészségügyi dolgozók nagy része minden nap (vagy legalább heti 5 napot) elhagyja otthonát és megy fizikálisan dolgozni, míg az otthonban lévők általában nem járkálnak ki.
Arról nem is beszélve, hogy - bár ez általánosítás- a legtöbb ember, aki képtelen normális maszkhasználatra, az az idősebbek között van.
Kétlem, hogy egy pszichiáter fog elmenni a helyükre. Nyilván van hierarchiája annak, hogy kik a beugró orvosok az ilyen esetekre. És kicsit paranoid elképzelés az, hogy hirtelen minden orvos és ápoló megbetegszik az intenzíven.
Szerintem ez önző, mert élhetne most 1000 ember, ha ők kapják meg előbb az oltásokat. És nyilván ez nem azt jelenti, hogy az egészségügyi dolgozók nem kapnak oltást, hanem ők csak a második helyen vannak.
Arról nem is beszélve, hogy ez egy olyan hivatást, ami részben kötelesség is, tehát ha még a valaha legbrutálisabb ebolamutáció keringene, akkor is kötelességük feláldozni a betegért a kényelmüket.
Sokkal több nővér/ápoló dolgozik az egészségügyben, mint orvos.
Ha nem oltjuk be az egészségügyiseket, akkor kockáztatjuk, hogy a szakképzett emberek kiesnek a járvány miatt, amikből nem fogsz tudni pótolni rövid idő alatt, szóval kell, hogy az egészségügyben dolgozók rizikófaktora csökkenjen és képesek legyenek hosszú távon dolgozni és ellátni a betegeket.
Lehet, hogy neked paranoid elképzelés, hogy egy egész osztály kieshet, de figyeleme véve, hogy milyen gyorsan tud a vírus fertőzni, elég könnyen előfordulhat. Arról nem is beszélve, hogyha sok az eset akkor a PCR eredmény nem jön meg egy nap alatt (novemberben pl nekem 1 hét volt, mire visszajött az eredményem). A helyi kórházban pl előfordult, hogy egy osztályon alig maradt ember, mert olyan sokan karanténba kényszerültek.
Nyilván nem ideális, hogy az idősek meghalnak, de nem hiszem, hogy az időseknek prioritást kéne élvezniük a fiatalabb, szakképzett és folyamatosan magas kockázatú helyen való dolgozók felett.
A kényelmet meg nem is értem. Itt nem a kényelemről van szó, hogy pár dolgozónak kényelmetlen a dolog, hanem hogy olyan dolgoknak vannak napi szinten kitéve, amik jelentős veszélyt jelentenek az életükre/egészségükre nézve.
Az a baj, hogy te "úgy gondolod" ahelyett, hogy tájékozódnál.
1. Ilyen magas esetszám mellett a betegellátás BÁRMELYIK részén előfordulhat COVID-os beteg. Bemegy a bőrgyógyászatra, köhint kettőt végigszórja teljes várót és a személyzetet. Teszt, kontaktkutatás, több hétre kieső orvosok, szakdolgozók.
2. Igen, van protokoll, ami szerint átforgatják a dolgozókat. Ott teljesen hibás az elgondolásod, hogy szerinted nem fog pszichiáter kerülni a helyükre. Ősz óta vannak teljesen más szakterületről átvezényelt dolgozók a COVID osztályokon. Pszichiáter is, szemész is, fogász is, mindenki is. De ezt egy egyszerű google keresés megmondta volna neked.
Az egészségügyis szaksulis ismerősöd sem viccből van a listán: ő is kivezényelhető. Legeslegvégső esetben, mert nyilván először a képzettebbeket fogják be. Szurkolj, hogy őrá ne legyen szükség!
3. Egy kórházi szervezet nem csak orvosokból és szakápolókból áll. Ha COVID fertőzés miatt kellő számban kiesnek akár takarítók, akár karbantartók vagy gazdaságisok, informatikusok, stb. stb. leáll a betegellátás, meghal a beteg, ti meg pisloghattok.
Nagyon sajnálom a nagymamádat és abszolút megértem a frusztrációdat. Nem tudom, mi a protokoll az idősek otthonában élők esetében. Ha egyénileg, [link] kellett regisztrálni, talán a háziorvos adhat felvilágosítást arról, hogy hányadik helyen áll a milyen listán. Bár van egy olyan gyanúm, hogy az idősek otthonát másképp intézik.
"akkor is kötelességük feláldozni a betegért a kényelmüket."
Ezért megérdemelnél egy kvanagy pofont. Nagyon ügyesen reprezentálod, hogy fingod nincs hogyan működik az EÜ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!