Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Koronavírus: december-januárra...

Koronavírus: december-januárra várják a tetőzést. Igaz ez? Biztosak benne?

Figyelt kérdés

Ma reggel hallottam a rádióban, hogy a virológusok szerint december-január hónapokban fog tetőzni a második hullám.

Nos, tavasszal amikor mindent lezártak, és otthon maradtak az emberek, mondták is, hogy lassan fut fel, mert az elkapás üteme csökken az otthonmaradással, és ellaposodik a görbe, ehhez képest ugye tudjuk, hogy május elején tetőzött az 1.hullám (és mivel március első felében kezdett el terjedni, mondhatjuk, hogy másfél-két hónap alatt futott fel)

Akkor érdeklődve kérdezném, hogy miért számolnak december/januárt (azaz 4-5 hónapot) a felfutásra, amikor most nincs karantén, nincs lezárás, nincs otthonmaradás, mindenki ugyanúgy él, ahogy általánosan, tehát logikusan pont hogy gyorsan kéne felfutnia a járványnak - a tavasziból adódóan ilyen október közepéig legkésőbb -, hiszen a tavaszihoz képest gyakrabb emberi kapcsolatok miatt most gyorsabban is terjed.

Mi lehet az oka, hogy ennek ellenére hosszabb időt számolnak?


(A kérdésem szakmai alapú, a politikai agymenéseket lehetőleg mellőzzük. Köszönöm.)



2020. szept. 17. 18:04
 1/8 anonim ***** válasza:
27%
Biztos megszólták Orbánt fentről hogy azért mégse űzzön már bohócot a vírusból hogy ilyen gyorsan felfut, ezért az utasítás értelmében most hosszabb idő van előírva amit be kell tartani.
2020. szept. 17. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Shai-Hulud ***** válasza:
85%

A tudósok hosszú ideje tanulmányozzák a különböző járványok terjedését. Nem is feltétlenül csak virológusok, vagy orvosok, hanem pl. matematikusok is. A hálózatkutatás, és a statisztikai elemzés például nagy lökést adott a tudománynak, hogy jobban értsük a járványok terjedésének mikéntjét, hiszen az kiszámíthatatlan, hogy egy adott ember megfertőződik-e, de a nagy tömegekkel a matematikai statisztika kiválóan tud számolni.


Modellezik, különböző fertőzési- terjedési paraméterekkel a járvány menetét, számítják különböző esetekre a fertőzésszámokat, ebből statisztikailag lehet következtetni a várható halálozásokra, stb. Kimutatható, hogy például ha néhány százalékkal csökkenteni tudjuk a virus fertözési rátáját, az milyen hatással lesz a megbetegedettek számára egy-két hét, vagy hónap múlva, vagy még később is.

Természetesen minél nagyobb távra szólnak ezek a becslések, annál pontatlanabbak is, de azért a trendek nagyon jól követhetőek egy ilyen számítás alapján.


A jelenlegi fertőzésszámokat, a szennyvizekben megjelenő vírus DNS-ek mennyiségét elemezve a szakemberek megállapították ennek a járványnak a valószínű lefolyását, és ezek szerint (a jelenleg érvényes intézkedések, és az ezekből fakadó fertőzőképesség alapján) ez a forgatókönyv látszik a legvalószínűbbnek.

Azt azért tudni kell, hogy itt elég sok a bizonytalansági faktor, vagyis ezek csak becslések, amik a pillanatnyi helyzetnek megfelelően időnként akár egész nagyot is változhatnak.


Azt próbálják elérni, hogy a megbetegedettek száma (pontosabban az aktív gyógykezelésre szorulók száma) ne legyen magasabb, mint az egészségügyi rendszer kapacitása. Ez pedig egész jól modellezhető, számítható - itt inkább az jelenti a bizonytalansági faktort, hogy az intézkedések, szabályok mennyire tarthatók be?


Akárhogyan is van, akármilyen szabályokat is hoznak, mindig lesznek olyanok, akik ezeket hülyeségnek tartják. Nem lelkesedem éppen a jelenlegi kormányzatért, de meg kell mondjam, ez az a szituáció, amelyben nagyon nem szívesen cserélnék velük. Szerintem itt képtelenség "jó döntést" hozni.


Mindenesetre valahogy a legkevesebb emberélet árán, és a legkisebb gazdasági visszaeséssel kellene átvészelni ezt az időszakot, amíg elérhető nem lesz egy vakcina, amely megfelelő védettséget ad a fertőzés ellen.

Nem vagyok vallásos, de most én is azt mondom, Isten adjon nekünk erőt és kitartást ehhez.

2020. szept. 17. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
66%

Egy másik tv csatornán megszólaló virológus szerint jóval hamarabb várható.

Kb. 1-2 hónapot tippelt.

2020. szept. 17. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
95%
Tavasszal sem sikerült eltalálni (július), most sem fogják. Én akkor április végét-május elejét írtam, úgyhogy bízzál bennem. Október eleje-közepe. Akkor kezd "kiíródni" tömegével a betegek közül a mostani 10 ezres csoport. (Mellesleg még akkor sem találnák meg a növekményt, ha lenne, mert elérték a napi tesztelési kapacitás határát)
2020. szept. 17. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
34%
Stresszfokozás, hogy senki ne reménykedjen a karácsonyi enyhítésben.
2020. szept. 18. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
23%

2019 első negyedévben és második negyedévben többen haltak meg Magyarországon összesen mint ugyanezen időszakokban idén 2020-ban!


[link]

2020. szept. 28. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Nem jó a link.
2020. szept. 28. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
2020. szept. 28. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!