Hogyan szedjem a táplálékkiegészítőket és vitaminokat?
Egyszerre is be lehet venni őket? Mit mivel lehet szedni? Mit lehet éhgyomorra? (Ha jól tudom, a kalciumot pl nem tanácsos vaskészítménnyel egyidőben bevenni.)
B-komplex
Béres csepp C-vitaminnal
Kalcium-Magnézium-Cink egy tablettában
Eurovit 400NE D3-vitamin cseppek.
A D3-vitamin roppantul elálmosít, lehet hogy azt inkább este kellene bevennem?
A zsírban oldódó (A, D, E, K) vitaminokat étkezés közben- után érdemes bevenni.
A vízben oldódókat (C, B stb.) pedig sok vízzel.
A kalciumot D-vitaminnal együtt érdemes bevenni, az segíti a felszívódást.
Az ásványi sókat (kalcium stb.) is minél több vízzel kell bevenni, abban oldódnak.
De ha 2 étkezés között veszed be őket, szerintem az is jó.
Hú, ez bonyolult már az alapjaiban. Pl. ez a kalcium-magnézium-cink eleve bukta, mert a Ca akadályozza a Mg felszívódását (kivéve akkor, ha sokkal több Mg van benne mint Ca, mert akkor a Mg akadályozza a kalciumét...), úgyhogy ezt be se venném. Nincs kimondottan vaskészítmény a felsorolt termékek között, a Béresben van mindenféle nyomelem, de csak nagyon csekély mennyiségben, annak az akadályozó hatásával nem számolnék, amúgy a vas a magnéziummal ugyanúgy nem kompatibilis. Meglep, hogy a D-vitaminnak álmosságot tulajdonítasz.
Én ezt úgy osztanám el, hogy
- a Ca-Mg-Zn tablettát nem szedném eleve, ehelyett keresnék jól felszívódó magnéziumot és cinket külön (pl. magnézium-citrát, magnézium-laktát, cink-citrát, cink-glükonát stb.). Kalciumot nem szednék, mert kockázatos a mesterséges pótlás, különösen ha D-vitamint is szedsz, erre később kitérek.
- Béres cseppet megelőzésre naponta 2× kell szedni, én reggel-este szedném be
- B-komplexet bármikor bármivel be lehet szedni
- a D-vitamin megnöveli a kalcium felszívódását az ételből, de mivel ez nagyon kevés D-vitamin (a javasolt napi adag 2000-4000 NE, de egyes szakcikkek már napi 10000 NE-t pedzegetnek nyáron is, arra hivatkozva, hogy úgyse megyünk a napra, vagy ha megyünk, akkor érdemes védeni a bőrt, mert az a mennyiségű napsugárzás, ami legyártaná a megfelelő mennyiségű vitamint, az már roncsolja a bőrt és növeli a bőrrák kockázatát), szóval visszatérve, mivel 400 NE D-vitamin az az ötöde-tizede az ajánlott napi bevitelnek, ezért nem fogja megdobni nagyon a kalciumot. Viszont ha többet szednél, akkor jól tennéd, ha K-vitaminokkal együtt szednéd, mert K-vitamin hiányában a kalcium le fog rakódni az ereidben (a K vezetné a csontokhoz). Szóval a D-vitamint is gyakorlatilag mindegy, mikor szeded be, egyes vélekedések szerint délelőtt érdemes, de tökmindegy, én a Béres+C-vitamin kombóval szedném, hozzácsapva a magnéziumot is (a C-vitamin támogatja a D felszívódását, a magnézium meg a hasznosítását). Utóbbi esetben lehet, hogy inkább délután lenne érdemes beszedni, mert a magnéziumnak tényleg van ellazító hatása.
#1: az ásványi sók akkor oldódnak jól vízben, ha vízben jól oldódó vegyületben vannak. ;) Pl. egy kalcium-karbonát nagyon nem oldódik vízben (lásd mészkő), de egy kalcium-citrát meg igen. Ugyanígy a magnézium-oxid egyáltalán nem oldódik vízben, a magnézium-citrát vagy a magnézium-aszkorbát meg igen. Hozzáteszem, hogy a víz kémhatása is számít azért, pl. a mészkövet már valamennyire oldja a savasabb kémhatású folyadék, ezt bemutatják általános iskolában talán kémiából. Úgyhogy a nagy vízfogyasztás önmagában nem tesz jobban felszívódóvá egy rosszul felszívódó vegyületet.
2-es szinte mindent elmondott, amit tudni érdemes. Én azért még kitérnék a Mg fontosságára. A magnézium több enzimatikus reakciót aktivál a szervezetben, mint bármelyik másik ásványi anyag. (Kb. 400-at, legalábbis ennyiről tudunk). A túl kevés magnézium több száz féle módon hat negatívan, és ami még nehezíti a helyzetet, hogy a magnéziumot sokkal nehezebben szívja fel a szervezetünk, mint a kalciumot. A sztenderd ajánlás szerint 2:1 arányban kell bevinnünk a kalciumot és a magnéziumot. Az egyensúly helyreállítása érdekében éppen fordítva, minimum 2:1 arányban kéne magnéziumot fogyasztanunk a kalcium rovására. Tehát nem kalciumot kéne szedni, hanem magnéziumot. Minél több tejterméket fogyaszt valaki, annál több magnéziumot kéne szednie, hogy az egyensúlyt helyreállítsa.Magnézium az egyik leghasznosabb székletlazító, székletszabályozó anyag. Ez nagyon régóta ismert. Tekintettel arra, hogy a magnézium élettani hatása rendkívül összetett, számtalan anyagcsere-folyamat része, ezért hiánya is meglehetősen széles körű tüneteket idézhet elő. Ezek közül mindenképp említésre méltó, hogy az elégtelen magnézium-bevitel visszavetheti a csontnövekedést, szívritmuszavarokat idézhet elő, növeli a trombózis és a szívizomelhalás kockázatát. Hiánya okozhat ezenkívül még depressziót, fejfájást, szédülést, koncentrációzavarokat, viselkedészavarokat, étvágytalanságot, magas vérnyomást és kalcium-oxalát vesekőképződést. A magnézium körülbelül 40% -a szívódik fel a vékonybélben. Valamennyi magnézium átjut még a vastagbélbe is, ahol még egy kis mennyiség felszívódhat. A magnéziumnak csak körülbelül 5% -a szívódik fel a vastagbélben. A többi – kb. 55% – kiválasztódik a testből. A magas zsírtartalmú ételek, a szénsavas üdítőitalok, egyes tartósítószerek (pl. a benzoesav) gátolják a magnézium felszívódását. A kávé és a tea, a túlzott alkoholfogyasztás vizelethajtó hatással rendelkezik, amely növeli a magnézium kiválasztást a vizeleten keresztül. A kalcium bevitel gátolja, míg a B6 vitamin elősegíti a magnézium felszívódását.
Az emberek 90-95% magnéziumhiányos.Én 2x250 mg-os Mg-ot szedek, délben és este. Az étkezés után a pohár vízbe egy kanálnyi almaecetet teszek. Ennek az almaecetnek az egyéb jótékony hatásán túl van egy olyan szerepe is, hogy a részben oxid formában lévő Mg-ot vízben oldódóvá alakítja.
WOW! Nagyon szépen köszönöm mindenkinek!
Még annyi kérdésem lenne, hogy a K-vitamint elég ha táplálék során viszem be, vagy mindenképp szedjek tablettaformában is? A Béres cseppben elegendő mennyiségű vas és nyomelem van? Továbbá a C-vitamint nagyon keveslem, szerintem igazán kevés az 50mg..
Amennyit én tudok. A magnézium kálcium aranynak 2:1 kell lennie. D vitaminnal nem szabad kálciumot bevenni mert növeli a vér kalcium szintjét ami kalcium lerakódásokhoz vezet. D vitamin szedése vagy napozás mellett tőbb magnéziumra van szükség!
Kalcium és magnézium a vas és cink felszívódásá gátolja és fordítva. A cink és a vas egymásét is. A szelént cinkkel együtt jó bevenni. Az A vitamint valami zsiradékkal és az segíti a vas felszívódását a koffein semmihez nem jó mert mindnet gátok. A c vitamin meg mindent segít. A réz és a cink is ütik egymást viszont a réz a vassal jó kombó és a b vitaminok is. Kb. Ennyi. Elég bonyolult. Azt pl nem tudom a kálciumot érdemes e a magnéziummal együtt vagy inkabb más időpontban. Minden esetre a csak magnézium nagy mennyiségben kálcium hianyt okoz szóval ezzel vigyázni kell. Sok hülye reklamnak nem szabad bedőlni.
#4 Nem elég, mesterségesen bevitt plusz D-vitaminhoz mesterségesen bevitt plusz K-vitamin kell, mert nem lesz meg a megfelelő arány a kalcium kezeléséhez. De amíg csak 400 NE D-vitamint szedsz, addig elhagyhatod a K-t, mert mint írtam, ez nagyon csekély mennyiség. Érdemes lenne megfontolnod egy nagyobb dózisú készítményt esetleg, jó dolog a D-vitamin az immunrendszernek. Egyre több D+K-vitamin terméket lehet kapni, főképp olajos cseppek formájában, de kapszulás kiszerelés is előfordul, ezek általában 4000 NE-s adagok.
Béres cseppben lévő nyomelemek rendkívül kis mennyiségűek, meggyőződésem hogy a Béres nem a nyomelemek "pótlásával" hat, hanem más úton.
Igen, 50 mg C-vitamin az a vicces kategória, ami a minimum adag ahhoz, hogy még pont elkerüld a skorbutot. De a C-vitamin ezer más pozitív hatásának kiélvezésére azért a többszörösére van szükség.
#5 Ne keverjük a Ca-Mg sejtszintű arányát a bevitellel. A 2:1 arány a sejteknél érvényesül, ettől tud a sejt helyben mozogni és ezért mozognak az izmaink is. De ha meggebedsz sem tudod ezt az arányt szándékosan biztosítani bevitellel. A szervezeted teljesen átveszi az irányítást és bármennyit viszel be bármilyen tökéletesen 2:1 arányban, a tested önkényesen tök más arányban fogja azt felvenni.
Ha az ember kalciumot szed valamilyen nyomós okból, akkor nem azért szedi, hogy az csak keresztülutazzon rajta. Inkább azt szeretné, hogy felszívódjon, és ezért D+K-vitaminnal kell beszedni. No para, a D-vitamin miatt így jobban fog hasznosulni a Ca, a K-vitamin meg segít elkerülni a meszesedést.
Ahogy azt írtam előzőleg, a Ca-Mg akadályozzák egymást a felszívódásban, ezért 2-4 óra eltéréssel kell őket beszedni.
#6 A gyártónak megéri ilyeneket gyártani, mert a legtöbb vásárlónak lövése nincs az ásványi anyagok pótlásának tudományos hátteréről, így könnyen azt hihetik, hogy "a több jobb". Azaz ha rengetegféle hatóanyag van egy termékben vagy adott hatóanyagból sok van benne, az csak jó lehet. Ezért kelendők az olyan multivitaminok is, amik a vitaminok ajánlott napi adagjának a több ezer százalékát tartalmazzák. Az étrendkiegészítőkre nem vonatkoznak túl szigorú szabályok, de ha gyógyszerként forgalmazott magnéziumpótlót, vaspótlót stb. vásárolsz, a betegtájékoztatójában megtalálod, hogy nem ajánlják egy időben beszedni kalciummal, vassal, magnéziummal - melyiket mi akadályozza a felszívódásban. De tápkiegként mehet nyugodtan és viszik is, mint a cukrot - az ilyen multivitaminokat, kombinált készítményeket.
Nekem pont ugyanezek vannak annyi különbséggel, hogy Jutavit Magnézium és B6 van még pluszba, meg 2000NE D3 csepp. Lehetne hogy valaki a lényeget írja le hogy mit művel hogyan szedjek hogy az jó is legyen?
Nem szeretném kidobni ezeket csak azért, mert valami vagy nincs benne, vagy épp gátolja valaminek a hatását. K vitaminból milyet lenne érdemes venni? Köszönöm előre is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!