A nemzetközi protokollban (most jelenleg 3 országéban vagyok otthon) igen, leegyszerűsítve ez a helyzet. Makk egészséges embereket elvisz a korona, alapból ilyen állapotban lévő betegek túlélési esélye szinte nulla sajnos. De addig is elfoglal egy ágyat, gépeket, személyzetet és nm jut annak, aki mondjuk felépülne és teljes emberként térne vissza az életbe. Kegyetlen dolog, de ha az ember racionálisan belegondol, akkor logikus. Nekem is sajnos alá kell írnom a papírt a munkámban, hogy nem, a stroke-os vagy súlyos daganatos beteghez nem megyek ki. Külföldön rosszabb a helyzet, mert nem voltak kezdetektől korlátozások, mint nálunk, így egyszerre zúdult be mindenki a kórházba. Így aki 60-on felül van (nem is kell alapbetegséggel rendelkezzen) az nem kap ellátást.
2020. ápr. 18. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
2/13 anonim válasza:
Ugyan melyik országokban van így szerinted, első? Magyarorszagon ellátják őket. Hollandia egészségügyét ismerek még, itt is ellátják őket. Itt 3 lépéses krízis terv van arra, ha az intenzív osztályon ágyak elfogynának: első lépésként nem mentenék a 90% túlélési esély alattiakat -vonatkozik ez ez esetben minden IC-re szoruló esetre, nem csak a koronasokra, második lépésben 70 feletti beteget nem vesznek fel az IC-re es nincs az IC-n reanimacio, a harmadik lepes pedig a triage alkalmazása.
2020. ápr. 18. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
3/13 anonim válasza:
#2 Az hogy 70 feletti beteget nem vesznek fel ICU-ba az nem maga a triázs?
2020. ápr. 18. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
4/13 anonim válasza:
3!
Nem. Lemaradt hogy etikai triage az egészségügyi okokon kívül is. Ez nincs kifejtve a cikkben és nem is szeretnék igazan belegondolni, hogy mit jelent....
2020. ápr. 18. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
5/13 anonim válasza:
#4 Tippre: Csöves, alkoholista, dohányos vs egy jólszituált?
Amúgy értelmezémen a triázs most is létezik egy sürgősségin, traumán. A triázsnővér dolga lenne eldönteni, hogy a nagypapi csak megszédült és kap egy beutalót szakrendelésre...vagy leszakadt a fél karja a rotakapától, az súlyos.
Az hogy 70 év felett nem vesznek fel IC-re az nem triázs már? Ez ment le szépen az olaszoknál 65 évre, aztán 60-ra...
Vagy ezen felül milyen triázs van még? Feldobnak egy érmét két beteg között? Kék cetli, sárga cetli?
Mármint ez engem támaszt alá, hogy a triázs alapvetően ez. Simán előszelektálják a betegeket súlyosság szerint ki hová kerüljön.
A 2-3 fázis inkább "harctéri triázs" vagy komoly etikai kérdéseket is felvet, hogy kit fognak megmenteni.
Ember legyen a talpán az az ápoló vagy orvos aki ezt napi 16 órában képes csinálni :(
2020. ápr. 18. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
8/13 anonim válasza:
5!
Megegyszer: etikai triage. A sima meg van a "normális" mindennapokban is itt nálunk. Igen, esélyes, hogy itt a dohányos vs nem dohanyos is kérdés lehet. De ahogy irtam, ez az utolso lépés. Engem ennel jobban zavar a megelőző, a korhatáros és az, hogy ha erre sor kerül, nem lesz újraélesztés sem. Az ismeretségi körömben van egy 82 éves nő, fitt, agyilag is friss, max 60nak tippeltem amúgy, semmi egeszsegugyi problémája nincs. Vagy az anyosom, aki ugyan csak 74, szintén egészségügyi probléma nélkül: de krízis helyzetben egyik se kerülhetne az intenzívre.... Ez sokkoló, hiába érthető, hogy egyrészt valahol tényleg meg kell hízniuk a vonalat, ha nincs elég ágy, másrészt valóban nagyobb esélye van statisztikailag egy fiatalabbnak a túlélésre.
2020. ápr. 18. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
9/13 anonim válasza:
7!
Nem, nem téged támaszt alá, hiszen leírtam, etikai triage-rol van szó. ETIKAI. Ez azt jelenti, hogy pl van két 30 éves nő, ugyanolyan egészségügyi állapottal, de csak egy IC ágy. Az egyik nő egyedülálló, a másiknak van 2 kicsi gyereke. Etikai alapon a kisgyerekes fogja az ágyat kapni. És ez az, amibe rossz belegondolni.
2020. ápr. 18. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
10/13 anonim válasza:
2-es, szakszavakkal dobálózó okos. Nem "szerintem" van így, hanem ebben dolgozom. Svédország, Dánia és Németország. A triázsoddal elmehetsz a fenébe ezekben az országokban, mert csak arra való, hogy fel lehessen valamit mutatni egy papíron, a gyakorlatban pedig NEM MŰKÖDIK. Az, hogy Magyarországon van egy jól szervezett rendszer (képzeld, még ebben is otthon vagyok, így valójában 4 országról ebszélünk) nem jelenti azt, hogy máshol is, sőt.. Tehát ahelyett, hogy a kanapéról leoszatsz, hagyd meg a valóság közlését nekem, aki a férjemmel együtt naponta ebben vagyunk, az első vonalban. Gondolom felelős főorvosként a férjem nem kamuhíreket hoz haza és én sem hallucinálok napi x órát az irodámban és a betegágynál.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!