Mikorra várható a járvány lecsengése?
Tudományos álláspontra vagyok kíváncsi, nem jóskatokra. Perszr tudom, hogy ezt lehetetlen így megmondani. Én úgy látom, hogy csak most van felfutóban, és 1-2 hónapig minimum biztos el fog tartani, de akár tovább is tarthat? A meghozott intézkedések mellett már lassan javulásnak kellene történnie, de egyelőre napról napra több beteget regisztrálnak. Esetleg a teljes kijárási tilalom nélkül nem is várható javulás a számokban? Hol lehet a csúcspont?
Köszönöm előre is, aki megpróbál válaszolni a kérdésekre, lehetőleg a politikát mellőzve.
Kína rá a példa. De náluk rendkívül drasztikus intézkedéseket hoztak. Ma már négy napja csak importált fertőzötteik vannak, akik külföldről érkeztek. Zömük külföldön dolgoz-tanuló kínai. Tekintet nélkül arra, hogy vannak vagy nincsenek tüneteik, mindegyiket karanténba csukják és tesztelik. A tünetmentesek tesztelése és fertőzöttség esetén azonnali elkülönítési gyakorlata hozta a kínaiak számára ezt a saját új fertőzöttek megszűnését.
A dél-koreaiaktól is olyan hírek jönnek, hogy ők is kiszűrik a tünetmentesek közül a fertőzötteket és karanténba helyezik, náluk lassulóban a fertőzés terjedése.
" egyelőre napról napra több beteget regisztrálnak"
Ennek nem feltétlen az az oka, hogy ténylegesen ennyire több a beteg, hanem hogy többen mennek orvoshoz és teszteltetik magukat.
A "teljes kijárási tilalom" meg megvalósíthatatlan, mert orvosok, betegápolók, közműüzemeltetök, stb nem maradhatnak otthon, és ettöl kezdve nem teljes mértékű a lezárás.
Másrészt ennek elvileg is csak akkor lenne értelme, ha megalább 3-4 hónapig tartana, és ez lehetetlen.
A meghozott intézkedések egy hete tartanak, a vírus lappangási ideje pedig 2 hét circa, vagyis ha ezen intézkedéseknek lesz számokban mérhető haszna, az még minimum egy hét.
Viszont el kell keserítselek: nem fog néhány hét alatt lecsengeni. Az egészségügyünk így is pengeélen táncolt, azok az orvosok és eü dolgozók tartották fent, akiket most elküldtek, hogy ne dolgozzanak. Az idősebbek. Olyan ember-és műszerhiány van, hogy az a csoda, hogy eddig nem omlott össze. Egy ilyen járványra fel sem volt készülve az állam, nincs egy protokoll, egy járványügyi bizottság, elmennek a kórházba és kiadják a munkát az ápolónak, hogy találja ki, hogy legyen majd, ha jönnek ide is a fertőtöttek. Nem a járványügyi szakértő hozza a protokollt, amit még évekkel ezelőtt ki kellett volna dolgozni, hanem lepasszolják a munkát olyanoknak, akiknek nem ez a foglalkozásuk. Mintha a fogorvosnak kéne a vakbeledet műteni. Orbán is csak annyit csinál, amennyit a környező országok. Lombardia egészségügye az egyik legfejlettebb az egész világon. És őnekik is olyan döntéseket kellett meghozni, hogy ha egy 80 pluszos és egy fiatalabb verseng egy lélegeztetőgépért, akkor a fiatalabb kapja. Persze teljesen logikus, de azért nem lesz jó érzés, mikor nagymamáinkat hagyják megfulladni. Ha ott ilyen helyzetek vannak, mi lesz itt? Tudod milyen leveleket küldözget Kásler az eüs dolgozóknak? Hogy aki fiatal, menjen önkénteskedni, nincs ugyan védőfelszerelés, de fiatalokra úgysem veszélyes. Lehet, hogy nem, csak a többi emberre, legyen az idős, vagy autoimmun beteg, vagy rákos, akikkel érintkezésbe lép a dolgozó.
Nagyon nagy szerencsének kell lennie, hogy néhány hét alatt ezen túlessünk. Én is ebben reménykedem, utálom ezt a helyzetet, de sajnos nem szabad majd meglepetésként érjen, ha ez hónapokig eltart majd.
A korábbi kormanytajekoztato alapján:
5 hónap, ha szabadon engedik a vírust
3-400 nap, ha kontrollált a lefutas
Egyébként akkor amikor valamilyen jellegű immunitás kialakul a társadalomban (oltás, elég gyógyult)
#8: A kettő közül a nyájimmunitást szerintem el is vethetjük. A nyájimmunitási küszöbre a jelenlegi alsó és felső becslés 30-75% ami Magyarország népességére vetítve 3-7 millió fő lenne. Ha ezt 400 nap alatt akarnánk elérni, ahhoz még az alsó becslést használva is napi 7500 fertőzött közelében kéne tartani a szintet. Az még akkor is magas szám, ha kevesebb, mint 10%-uk szorulna kórházi ellátásra. Nem bírná ezt a tempót a magyar egészségügy.
Reálisabb, hogy a korlátozások a vakcina elkészültéig tartanak, bármikor is legyen az.
Ilyen szempontból tök mindegy, hogy napi hány új esetet regisztrálnak, és hogy mikor kezdenek el lejjebb menni a számok. A korlátozások feloldásával azonnal visszatérne a járvány, és ugyanott lennénk, mint előtte.
Itt Németországban azon megy a matekozás, hogy az elkövetkező hónapokban lehetne-e a korlátozásokat az akutális helyzet függvényében mindig épp annyira szigorítani-lazítani, hogy a fertőzések üteme az egészségügy kapacitása alatt, de ne túl sokkal alatta legyen. Addig, amíg van elég orvos, lélegeztetőgép, ECMO, csak a leglegyengültebbek halnak meg (jelenleg 26.000 fertőzött, 110 halott, ami az olasz arány tizede). A korlátozások viszont hosszú távon ezzel összemérhető károkat okozhatnak, így lehet értelme a kettő közötti egyensúlyozásnak.
A mostani intézkedèsek erdeményét azèrt nem láthatod mert
Mèg a vészhelyzet is csak most fog lejárni a két hét. A határ lezárás még nincs két hete így még lappangási időn belül vannak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!