Szerintetek az ápolatlannak tűnő (sárgás, rothadó) fogak mennyire vezethetőek vissza valóban rossz szájhihiénére?
Találkoztam egy sráccal, akinek nagyon esztétikátlan, rothadó fogsora van sajnos.
Nagyon kedves, & rendes, viszont nekem így elképesztően taszító.
Hallottam olyanról, hogy bizonyos betegségek során az ásványi anyagok nem épülnek be a csontokba, ez is eredményezhez rossz fogakat. Ugyanakkor legtöbben azt feltételezzük, hogy a kifejezetten sárgás, rohadó fogak 80%-ban nem megfelelő étkezés-fogápolás következményei.
Van olyan, aki esetleg ismer olyan eseteket, amikor nem elmulasztott ápolás miatt válnak csúnyává a fogak? Mert biztosan előfordul olyan is, hogy az illető nem tehet róla...
"Hallottam olyanról, hogy bizonyos betegségek során az ásványi anyagok nem épülnek be a csontokba, ez is eredményezhez rossz fogakat."
Ezek a betegségek elég ritkák, a sz@r szájhigiéne nagyon gyakori. De a magyarok jó része amúgy is csak akkor megy fogorvoshoz, ha már fáj.
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat!
Az a helyzet, hogy az illető megengedhetné magának az esetleges esztétikai karbantartást (tömés, fehérítés stb). Lehetséges, hogy “természetes” szeretne maradni.
Viszont szerintem ha valakinek egészséges az önértékelése, -de korábbi betegségek, hiányosságok miatt csúnyává vált a fogsora, hozzátartozik, hogy legyen igénye a minimum egészséges kinézetű mosolyhoz...
Ezért nem értem. Persze, ha valakinek anyagi okokból nem megoldható a helyreállítás, azt megértem..
2. -nak:
Kitartást & jobbulást! A refluxnál is ha valakinek rendbejön az önértékelése, akkor idő után megszűnik a tünetegyüttes! :)
Már megint f_szság válasozk érkeztek aztán ha meg leirom nekem mi volt én leszek dislájkolva.
Mindig is rendszereszeresen mostan a fogam kiskoromtól kezdve volt, hogy napi 2* éveken át, erre hirtelen elkezdtek rohadni a fogaim ilyen 2 év alatt tönkre is ment mind. Az orvos azt mnodta, hogy ez ásványi hiány lehet és borzalmas, de nem tudok mit tenni ellene és hogy még nem látott ilyet a tesómon kivül.
Nagyon kevés és ritka kivételtől eltekintve teljes mértékben az elhanyagoltságra és a helytelen táplálkozásra vezethető vissza.
Ez a kevés kivétel pedig bizonyos fejlődési rendellenességek (pl amelogenesis imperfecta, dentinogenesis imperfekta - ezek sokszor járnak együtt más, pl csontfejlődési zavarokkal és már rövid távon - tinédzser korban - a fogak elvesztéséhez vezethetnek), nagyon súlyos reflux, tehát aki komoly orvosi kezelés alatt áll, nem arra gondolok, hogy heti egyszer feljön a savad, hanem valóban életminőség romlásával járó állapotról beszélünk; bizonyos krónikus betegségek, szintén előrehaladott, sokszor kezeletlen állapotokban (diabétesz pl).
Az a probléma, hogy az emberek nem veszik figyelembe azt a tényt, hogy a fogmosásnak technikája van és nagyon nem mindegy az eszközhasználat sem. Sokaknak a fogmosás kb olyan, mint az arcmosás. Holott nagyon más a kettő. Arcot mosni gyakorlatilag tud bárki, akinek megvannak a végtagja. A fogmosáshoz kezdjük ott, hogy kézügyesség kell, nagyjából ugyanaz a finommotorika, ami a szépírás, gyöngybetűk elsajátításához szükséges. Ezért is ostobaság, mikor aranyos anyukák csillogó szemmel mondják, hogy a 4 éves Benettke egyedül mos fogat. Biztos így van, csak a nyomorult nem képes rá. Amíg Benettke a fenekét nem tudja kitörölni kakilás után, vagy Benettkének nem sikerül egy házikót egyenletesen, homogénen kiszínezni úgy, hogy nem egy ki a vonalon, addig mégis hogyan lenne képes azokat az apró fogakat minden irányból megmosni?
Eszköz: fogkefe, fogkrém, fogselyem. A fogak közti részbe a fogkefe sörtéje nem tud behatolni, magyarán ha nem fogselymezel rendszeresen (mindennap kellene), akkor a fogak közti részek (a fogad felületeinek 40 %a) állandóan tisztítatlan marad. Javaslom kipróbálásra, hogy 4-5 nap kihagyás után fogselymezz, majd szagold meg a selymet. Mint a kaka, olyan büdös.
Sokszor szeretik azt mondani az emberek, hogy így genetika, meg úgy genetika, meg már anyukámnak is ilyen volt. Ez a kijelentés 2 ponton hibás.
1: anyáink, nagyanyáink korában a szájápolás nem volt még csak mellékes sem, és ennek megfelelően nem is voltak meg hozzá a megfelelő eszközök. Volt egyféle görényszőrből készült fogkefe, amit használtak akár évekig, meg valami ocsmány ízű fogpaszta és kész. Most külön sor van szájápolási termékeknek.
2: ha valóban a genetika hibáztatható mindenért, akkor a magyar ember egy genetikai selejt. Az unión belül nekünk van a legrosszabb fogunk, ráadásul van egy objektív mérőszám, az ún. DMF index, mely a szuvas, a tömött és a szuvasodás talaján elveszített fogak számát méri. Előnye, hogy független a fogorvosi ellátástól, hiszen abban az esetben is maximum a tömött fogak száma kell, hogy nagyobb legyen, mondjuk a szuvashoz képest, de attól még az egész indexnek hasonlónak kellene lennie országonként. Nálunk mégis szignifikánsan rosszabb, mint mondjuk Ausztriában, vagy Svájcban - olyan országokban, ahol nincs ingyen fogorvosi ellátás, nincs körzetes fogorvos, mindenért fizetni kell, mint a katonatiszt, és igencsak aránytalanul a fizetésekhez képest. Ahol fizetni kell, ott érdekük az embereknek MEGELŐZNI a bajt. Itthon ingyen sem kell az embereknek, meg a körzetes amúgy is sz*r, magánra meg nincs pénz c. történetek.
Táplálkozás: a nassoló étrend. Ezt sem értik az emberek. Nem kimondottan a kakasos nyalókán meg a Milka csokin van itt sem a hangsúly, hanem a tényen, hogy az emberek nem 4-5xx étkeznek egy nap, hanem 15x. Merthogy annak számít az is, hacsak egy kocka csokit, egy fél narancsot eszel meg étkezések között, ha te nem vizet iszol, hanem teát, almalevet, persze üdítőket. Minden egyes étkezésnél a szájüreg pH értéke csökken, mely a kedvező környezet a szuvasodás kialakulásához. Ha te óránként bekapsz csak egy falat valamit, vagy kortyolgatod a narancslevedet, akkor folyamatosan savas pH-ban úsznak a fogaid. Jusson eszetekbe az Orbit reklám és az a bizonyos Stephans görbe. Annak is ez a lényege..
Fogorvoshoz járás: véleményem szerint, aki nem jár el, évente, adott esetben félévente fogorvoshoz az már nem tett meg mindent a saját egészségéért. Nem a fogorvosnak fontos, hogy elmenjünk, hanem saját magunknak. Egy ellenőrzés pedig nem kerül semmibe, akármilyen kontár a körzetes orvos, attól még átnézetni, esetleg fogkövet levetetni igazán lehet nála. A legtöbben mégis akkor mennek már, amikor baj van. Amikor fáj. Holott a fájdalom mindig az előrehaladott probléma jele, az nem tegnap lett olyan, hanem már 1 éve aszalódik a szájban.
Egyébként éppen emiatt a jelenség miatt van olyan rossz megítélése a körzetes orvosnak. A körzetes csak húz. Ez azért baromság, mert a körzetesnek is az az érdeke, hogy megmentse a fogat, egyrészről a NEAKtól is arra kap több finanszírozást, másrészről minekután a pótlások nála is pénzbe kerülnek, ezért hülye lenne egy menthető fogat kihúzni egy potenciális fizető beteg esetében. Mégis: a körzetesnél csapódnak le az akut betegek, a nagyon elhanyagolt, perifériára szorult, félanalfabéta páciensek, akikkel valóban nem lehet már mit kezdeni. Egy jól menő magánrendelő nem fogad akut beteget, hiszen akkor elveszne a magánrendelő egyik legnagyobb előnye: hogy a kapott időpontodban hívnak be és nincs több órás csúszás azért, mert beesett 5 cigány a rohadó fogával. Akkor hova megy az az 5 cigány? Persze a körzeteshez, aki azzal kezdni, hogy 10 percet veszekszik velük, hogy nincs érvényes TAJ kártyájuk, aztán mégiscsak ellátja őket a ti pénzetekből, mert kellőképpen félti a kocsiját ahhoz, hogy ne akarja munka után megrongálva találni a parkolóban.
Nos ez a nagy büdös helyzet. Nagyon kevés kivétel persze mindig van. De azért nem annyi, ahányan állítják magukról. Egyébként a jó szájápolási technika legpontosabb ismérve a fogkő. A fogkő megkövesedett lepedék, melynek kialakulásához 1-2-3 hét kell. Mit is jelent ez? Hogy azt a területet 1-2-3 hét alatt egyszer sem sikerült jól megmosni. Akinek tehát fogköve van, annak gondja van a technikával.
#8-as válaszoló szakmailag nagyon jó választ adott. (Mondjuk a stílusa kicsit cinikus, de a tartalma az igaz.)
Annyit ugyanis hozzátennék, hogy a legtöbb embernek soha senki nem mutatott rendes szájápolási technikát, tehát a delikvens meg van győződve, hogy "napi 2x mosok fogat, mégis szuvasak a fogaim -> rossz genetika". Mondjuk nem mint ha olyan óriási nyitottság lenne rá...
A Benettkés példához még hozzátenném, hogy amikor szó van arról, hogy a délutáni mesenézés közbeni a gumicukor + kóla kombónak lehet köze van ahhoz, hogy sok a szuvas foga a gyereknek, akkor a kedves anyuka / apuka mondja hogy "Hallod Benettke??? Nem megmondtam, hogy nem szabad?". Hát a macska rúgja meg - gondolom magambam - nem te vagy a szülő, aki megveszi a sok szemetet? De persze mindig az a fránya genetika tehet mindenről, hogyne...
(Tipp a gyerekes szülőknek: Édesség teljes kerülése nem szokott működni, de édességek közül a csoki a legkevésbé a káros a fogakra.)
8: nagyon sok dologban egyetértek veled, de azért van ennek egy másik oldala is. Az elhanyagolás, a fogászati kontroll hiánya, a helytelen technika mind igaz, a nassoló étrend is, De:
- sok ember, akinek nincs pénze magán fogorvosra azért nem megy, mert fél. Fél a fájdalomtól és joggal. Amíg én nem engedhettem meg anyagilag a magánfogorvost (fiatal felnőtt koromig) rengeteg fájdalmas dolgon mentem keresztül sztk rendelőkben (több fogorvosnál nem egynél) ahol lehetett volna fájdalomcsillapítani, mégis KÉRÉSRE SEM kaptam injekciót, a lidokainnal való lefújkálás meg semmi. És igen volt fog, ahol hibás voltam, hogy későn mentem, vagy húztam, de ennek az volt az oka, hogy mikor gyökérig lefúrta a fogat (persze nyilván hibás voltam abban hogy odáig romlott, de nem mindenki szülei fektetnek hangsúlyt a szájápolás fontosságának hangsúlyozására, és ha a körzeti fogorvost sem érdekli, akkor mire oda jutunk, hogy egy gyerek megérti, miért is fontos ez addigra már baj van) lidokainos befújkálással és annyira fájt, hogy azt hittem bepisilek, majd amikor már sírtam fájdalmamban sem hagyta abba, hanem lefogatta a fejem.... hát.... igen, ilyen élmények után nehezen szánja rá magát az ember. Most jöttünk a szabad orvosválasztással.... Persze... Felhívtam én is több körzeti rendelőt, hogy "átviszem oda a kártyám" csak lássanak el, közölte MIND hogy nem lát el, csak akkor ha abba a körzetbe tartozom, egyéb esetben fizetnem kell az sztk rendelőben is! =(amire nem volt pénzem) A többi rossz sztk tapasztalatot is költözések során szereztem.
- Normális magánfogorvos is fogad akut esetet. Pl a enyém. Volt is rá példa. És igen, olyankor csúszik a rendelés, DE mivel nem egy kókler, így nem csak akkor lehet rá számítani, mikor kényelmébe esik. Mivel tudja, hogy félek, és ismeri az előzményeket (elmeséltem, hogy milyen barbárságokon mentem keresztül) MINDENHEZ ad injekciót, kb már ahhoz is ha csak ránéz a fogaimra. És láss csodát, amint észreveszem, hogy valami gond van AZONNAL hívom és nem halogatom, mert TUDOM, hogy nem fog fájdalmat okozni. Sokszor csak ennyin múlna. Csak épp sztkban (nagy tisztelet a kivételnek) erre kakilnak, magánorvos, meg igencsak drága. Nála a váróban az emberek mosolyogva ülnek és beszélgetnek ha csúszik a rendelés, még akkor is, ha feszélyezi őket, hogy csúszás van vagy sietnének, mert tudják, hogy ez az "ára" annak, hogyha holnap ők telefonálnak, hogy nagyon fáj a foguk, akkor nem 1 hét múlva lesz vele foglalkozva, mert aznapra "tele van a naptár". ÉS! Senki nem fél. Mindenki megkapja az injekciót és várnak a sorukra, ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!