Ti mit tanácsoltok, akik jártasok vagytok a témában?
A gyökérkezelést kerüld el, ameddig lehet. Ez azt jelentené, hogy kiölik az ideget belőle, onnantól kezdve az gyakorlatilag egy halott fog lenne. Lehet, hogy utána még sokáig nem lenne vele probléma, de az akkor is más, mint egy élő fog. Légy türelmes, előbb-utóbb helyrejön.
Egyébként csodálkozom, hogy még tömnek amalgámmal, én inkább fizetnék, de ilyen káros anyagot nem engednék a számba rakni.
ui.:
* mitévő
* kérjek-e
Kedves kérdező! Talán inkább olyan ember véleményét kéne kikérdezni a fogaid állapotáról (már ha elég fontosak neked), aki ért is hozzá. Fogorvosnak hívják. Ezért tanult legalább 5 évig, ha szakvizsgája is van további 3 évet. Azért nem hallgatnak végig, mert ebből az irományból 2 mondat, ami lényeges. Az, hogy volt fájdalom (mikor, milyen típusú, mi váltotta ki), mikor múlt el és azóta mit érzel. A többi felesleges körítés és gondolom nem fizetsz felárat azért, hogy a fél órás kezelésből te 20 percet csak magyarázol.
Leírásod alapján sikerült ezt a fogad elhalatnod, gratulálok. Már csak emiatt sem a gyakorin portyázó “szakik” véleményét kéne kikérni, mert akkor tudtad volna, hogy ha a fog fáj, akkor baj van. Nincs olyan, hogy fáj, lüktet csak úgy, azt egyszer csak elmúlik, mintha mi sem történt volna, ez nem egy fejfájás. Ha a fog egy ideig fáj nagyon, aztán elmúlik (egy időre), az annak a jele, hogy a szuvi elérte a fogbelet (fájdalom), majd kezelés híján a fog elhalt (fájdalom megszűnése). Ezzel egy ideig eléldegélnek az emberek, aztán tovább terjed a gyulladás a gyökércsúcsi részre (ez az, ami ráharapásra, kopogtatásra érzékeny). A gyökérkezelést már akkor el kellett volna kezdeni, amikor a fájdalmat érezted. Most nem tudom meddig szándékozol várni, az viszont biztos, hogy ha várandós leszel, akkor kicseszel magaddal és kicseszel az orvossal is, mert kismamákat röntgenezni nem szabad, gyökérkezelni röntgen nélkül hivatalosan szintén nem (szabály írja elő, persze meg lehet csinálni anèlkül is, de ha a dokid minden szabályt betart, akkor így jártál). Szóval meddig vársz vele? Ha most elmész mi a legrosszabb, ami történik? Gyökérkezelés. Ha vársz? Foghúzás, ami megfelelő hozzáállással menthető lett volna. De az is lehet, hogy elmész és kiderül, hogy amit te itt iszonyú fájdalomként írtál le az a tömés utáni természetes érzékenység, ami vkinél kialakul, vkinél nem, de akkor legalább megnyugszol, hogy nincs baj. De a kezelést nem te döntöd el, maximum visszautasítod és saját felelősségre elmész.
Kedves 2.!
A lekezelő stílusoddal nem értek egyet...
Én ott rontottam el, hogy későn mentem tömetni, és azt mondta a doki, hogy már olyan nagy a lyuk, hogy muszáj amalgámmal tömni emiatt.. már akkor kérdezte, hogy nem fáj-e, mert akkor gyökérkezeli.. de nem fájt, vagy csak néha- gondoltam az érzékenység miatt... mindegy is... a lényeg:
Én elmentem mikor a konkrét fájdalom jelentkezett-egész nap hideg vizet tartottam a számban, csak úgy bírtam... azonnal elmentem!! Úgy, hogy aznap nem is rendelt volna az orvos... de én itthon előtte még nézegettem, hogy tuti az a fogam fáj e, jó erősen megkocogtattam-minek hatására a fájdalom kiállt. Ezt elmondtam az orvosnak, mire nem akarta elhinni, mert hogy akinek már olyan baja van, kocogtatásra is nagyon fáj... igen, borzalmas fájdalmam volt, bírhatatlan, erős fájdalomcsillapító nem hatott, csak a hideg víz szájban tartása, mert addig nem fájt. Így akkor nem csináltunk vele semmit és reméltem hogy rendbe jön.. ezt az érzékenységet is inkább úgy értem, hogy érzem a fogamat a számban, és nem jó érzés. Ha épp nincs jól és éjszaka azon az oldalon fekszem, akkor is képes bedurranni reggelre. Ha egy ideig figyelek erre is és a hideg-meleg kerülésére, nincs rosszul. Én már akkor kérdezni akartam az orvostól, hogy mi lehet a fogammal, mit javasol, de nem mondott semmit, csak értetlenkedett, pedig a kérdésem lényege az volt, hogy ilyenkor mi van? Érzékenységtől lehet? vagy már elhal vagy gyökérkezeljük inkább? A röntgent nem is említette....
A röntgent mindenképp kerüld el, főleg az első trimeszterben, de a többiben is hacsak nincs valami nagyon nagy baj.
3. válaszoló: Abban egyet értek vele, hogy nem a GYIK. a legjobb hely, ha az ember orvosi témáról akar tájékozódni. Viszont remélem hogy te nem vagy fogorvos, mert a válaszod alapján vissza is adhatnád a diplomádat. Nem csak az indokolatlanul lekezelő stílus miatt, hanem a szakmai hiányosságok miatt is. Látatlanban nem diagnosztizálunk, főleg nem úgy hogy a leírtak alapján semmi sem indokolja feltétlenül a gyökérkezelést. Amíg csak múló hőérzékenység jelentkezik, addig a pulpitis reverzibilis (vagyis gyógyuló félben van). Irreverzibilissé (visszafordíthatatlanná) akkor válik, ha a hőérzékenység teljesen megszűnik (konkrétan semmit sem érez vele) és/vagy erősödő, ingerre elhúzódó fájdalom jelentkezik. Utóbbinak további jele lehet a tengelyirányú kopogtatásra való fájdalom, kisugárzó fájdalom (sokszor lokalizálhatatlan forrással), fistula... Ezeknek megfelelő, egyértelmű tünete nincs a kérdezőnek.
Nagy méretű, mély tömés után teljesen normális hogy a fog fáj/érzékeny egy darabig. Normál esetben ez maximum egy hónapig tart és ez alatt is fokozatosan múlik a probléma. Gond akkor van, ha a fájdalom erősödik és egyre gyakoribbá válik (nem csak hőre lesz érzékeny, hanem spontán éjszakai erős fájdalom lép fel). Ez időre javasolt lenne a nagyon hideg/meleg ételek kerülése, főleg ne közvetlenül egymás után a nagy hőkülönbség miatt.
Oldalirányú kopogtatásra való érzékenység a fog tartószöveteivel kapcsolatos problémára utalhat. Például íny alatti fogkő, ínygyulladás, íny visszahúzódás - de fogászati kezelés után is jelentkezhet: injekció helye, megbolygatott szövetek (pl. a tömésnél járó erős nyomkodások miatt vagy izoláló matricától). Amiatt érdemes lenne megmutatni egy fogorvosnak, hogy kiderüljön nem-e fogkő vagy ínyprobléma.
A terhesség nem feltétlenül jár együtt fogbélgyulladással/szuvasodással. Megfelelő szájhigiéniával ilyenkor is minden megelőzhető. Nyilván a terhesség alatt a hormonok miatt össze-vissza eszik az ember, és előfordulhat reggeli rosszullét is - ezek a kelleténél savasabbá teszik a szájüreg pH-ját, ami kedvez a szuvasodás kialakulásának. Plusz ugyanúgy a hormonoktól az íny is megvastagodhat, amitől nehezebb tisztítani a fogakat, de nem lehetetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!