A fogorvos hibája volt vagy előfordul az ilyen, mitévő lehetek?
Első találkozásunkkor röntgent sem kért, majd kifúrta és betömte az brutálisan szuvas fogam. Nagyon kedves volt a doki és tényleg fájdalommentes volt a kezelés csak így utólag furcsálom, hogy nem kért röntgent.
Na mindegy. Pár órával rá, miután kiment a fájdalomcsillapító ugyanúgy fájt a fogam. Kicsit megijedtem. Másnap felhívtam adtak egyből időpontot. A tömést mondta, hogy nem kell újra kifizetnem de gyökérkezelni kell.
A gyökérkezelés sem volt fájdalmas és teljesen elégedett voltam a kezeléssel. Itt már kért röntgent, amit meg is csináltam.
Hozzávetőleg 1 hétig tünetmentes is voltam. Aztán tegnap előtt herpeszre és nyirokcsomó duzzanatra keltem.
Felhívtam a dokit, személyesen vele beszéltem. Elmondtam neki, hogy herpeszem van és megduzzadtak a nyirokcsomóim. Megkérdezte, hogy az ínyem is duzzadt? Mondtam, hogy nem. Erre azt válaszolta, hogy akkor nem a fogtól van, Jobbulást kíván!
A következő nap szintén megmaradt a herpesz, a nyirokcsomó duzzadtság sem változott igazából semmerre sem, viszont fülcsengésre ébredtem. Tényleg eléggé megijedtem. És ezen napon (ma reggel történtek ezek) kopogtatásra, nyomkodásra fáj a gyökér kezelt fogam.
Elmentem 1,5 óra alvással az ügyeletre, onnan továbbítottak a szentkirályi szájsebészetre. Kivették a tömést, megtapogatta a doktornő a nyirokcsomóimat, valamilyen anyagot befecskendezett illetve egy kivehető vattát/szivacsot tett a lyuk helyére. Felírt egy antibiotikumot meg egy fájdalomcsillapítót és azt mondta, hogy akkor menjek vissza a dokihoz akinél jártam.
Mit tanácsoltok? Mit léphetek? Milyen jogaim vannak esetleg?
Nincs köze a kettőnek egymáshoz. A herpeszt vírus okozza, a fogat viszont baktériumok támadták meg. Maximum a legyengült immunrendszer adhat összefüggést.
A dokid valószínűleg az első alkalommal azt remélte hogy elkerülheti a gyökérkezelést. Egy szimpla töméshez pedig nem feltétlenül szükséges röntgen. Egyébként a röntgenen nem látszik hogy gyulladt-e a fogbél, csak egy esetleges cisztát vagy tályogot tudott volna kideríteni, ami némiképp módosíthatja a kezelés menetét.
A gyökérkezelésről tudni kell, hogy bár megmentheti a fogat, viszont nagyon precíz feladat és egyes esetekben a kivitelezése anatómiai okok (pl. görbe gyökér) vagy a kórfolyamat előrehaladottsága miatt (tasak a gyökérhártyán) lehetetlen. Mindeközben az orvos tulajdonképpen a sötétben tapogatózik és a sikerességet ő is csak onnan fogja tudni, hogy lesz-e további panasza a betegnek. Ráadásul a röntgen is csak két dimenziós képet tud mutatni a fogról, így egy három gyökerű fognál a harmadik csak ritkán látszik.
Modernebb eszközökkel mindez kiküszöbölhető lenne (CBCT, CAD-CAM rendszer, endomikroszkóp), de ezek olyan drágák, hogy csak a nagyobb klinikák engedhetik meg maguknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!