Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Fogorvoslásban tájékozottak...

Fogorvoslásban tájékozottak véleményét szeretném kérni. Melyik kapszula lenne a legjobb?

Figyelt kérdés

Amalgámmal szeretném tömetni a hátsó fogaimat (linkelhetnék egy csomó emellett szóló érvet), de olvastam, hogy a maiak már nem olyan jók, mint a régiek voltak - nem tömöríthetőek annyira, zsugorodnak, a széleknél nem zárnak jól stb. Állami fogászaton már én is kaptam rossz minőségű amalgám tömést, ami alászuvasodott, de lehet, hogy vannak olyan új fejlesztésűek, amik mégis megállnák a helyüket. Kinéztem egy márkát, ahol elég jó paraméterű kapszulák vannak, de nem tudom, hogy melyik lenne a legalkalmasabb. Én laikusként a Logic+ nevűt választanám, de lehet, hogy szakértői szemmel mégsem ez a legjobb.


Azt sem tudom, hogy nagy tömésnél hány adagosat érdemes venni, és milyen idejűt. Mivel részletekben teszik a fogba, nagyobb adagosnál félő, hogy mikor a befejező porció kondenzálására kerülne sor, már letelne az adott kapszulánál az erre meghatározott idő. Nem jobb inkább 2-3 db egy adagost időben eltolva tömés közben egymás után felrázva és felbontva alkalmazni?


A háromról van egy összehasonlító táblázat, de lentebb ott vannak a linkek is:


[link]


A Permite-től tartok a cink miatt, mert nedvesség hatására később tágulhat, és pára mindenképp van a szájban, akárhogy is izolálják a fogat.



2018. febr. 11. 19:02
 1/8 A kérdező kommentje:

A weboldalok is itt vannak, ahol részletesebben is írnak róluk, külön-külön:


[link]


[link]


[link]



és együtt is:


[link]

2018. febr. 11. 19:05
 2/8 anonim ***** válasza:
Szerinted melyik fogorvos dolgozik hozott anyagból? Arról nem is beszélve, hogy nem minden fogorvosi rendelőben van amalgám keverő gép.
2018. febr. 11. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Már nem szabad amalgámmal tömni
2018. febr. 11. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Megoldom.

De szabad.

2018. febr. 11. 19:46
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Szabad amalgámmal tömni, de tervezik hogy betiltják. Nem azért mert a betegre veszélyes (ez nem igaz), azok vannak kockáztatott helyzetben akik az amalgámmal dolgoznak. Illetve a legfőbb probléma az eltávolításával van: se a beteg, se a személyzet ne kapjon belőle (a fúró súrlódási erejétől megolvad, ilyen állapotban pedig ismét veszélyessé válik) és mi legyen az eltávolított anyaggal. A fogászati székek többsége nincs felszerelve amalgám szeparátorral (a gép ára önmagában nem olyan sok, de az összes vezetékkel, engedéllyel és szerelői munkával akár egy új széket is lehetne venni), vagyis az eltávolított anyag a vizet és a környezetet szennyezi.

Ezen kívül:

1. Amalgámot csak fogorvos vásárolhat (illetve fogászati cég). Ő dönti el hogy milyen anyaggal szeret dolgozni és milyen technikával.

2. Nem minden fog és kavitás alkalmas amalgám tömésre. A kavitás mérete egyébként csak akkor derül ki, ha már minden szuvas részt eltávolítottak.

3. Az amalgám töméshez nem elég csak a szuvas részt kifúrni. Mivel ez az anyag nem köt a foghoz, se saját magához (nem lehet rétegezni, max. csak cementtel alábélelni), ezért az üreget direkt szögletesre kell kialakítani, hogy megmaradjon a fogban.

(A rétegezést itt úgy értem, hogy a szilárdhoz nem köt hozzá egy újabb adag. Egy foghoz csak egy kapszulát lehet használni.)

4. A kompozit tömés zsugorodása nem jelent kockázatot, ha a páciens változtat a fogmosási szokásain. A kompozit serkenti a dentin lerakódását (pulpából a dentintubulusokon keresztül), és egyes fajtájuk remineralizálni is tud. Ehhez kell nyilván bőven egy év, de a zsugorodás okozta rés képes feltöltődni. A kulcs a fogápolásban rejlik, ami ha nem változik pozitív irányba, akkor az amalgám tömés is rövid időn belül mellészuvasodik. Ráadásul a kompozit eltávolítása nem jár olyan veszélyekkel, mint az amalgámé.

2018. febr. 11. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Úgy tudom, nagy teljesítményű elszívóval azért megoldható, hogy ne sok szívódjon fel a nyálkahártyáról, és ne jusson annyi higanygőz a levegőbe.


1. Neten tudok vásárolni.

2. Tegyük fel, hogy alkalmasak rá, a lényeg, hogy ha lehet őket amalgámmal tömni, legyen hozzá minőségi anyag.

3. Olvastam a Black-féle üregalakításról, és tudom, hogy a mély töméseket a hővezetés miatt alá kell bélelni. És sem konkrét rétegezésről írtam, de emlékszem, hogy korábban úgy tömték, hogy egy kis amalgám, aztán kondenzálás, majd megint egy kicsi, újra tömörítés, és így tovább. Három percen belül nem fog megszilárdulni, tehát lehet egymásra helyezni a porciókat. Egy külföldi oldalon olvastam hogy nagy tömésnél több kisebb keveréket kell készíteni, azért vetődött fel bennem, hogy egy nagy tömés több kis adagos kapszulával is megoldható, sőt, ezzel még talán még jobb is:


„The increased reaction rate may be compensated by making several smaller mixes as material is utilized. You should not try to complete large restorations from a single mix or continue to use a mix after it has exceeded its usable range of plasticity.”


A fenti szöveg innen van:


[link]


4. Engem már többször megdicsértek fogdokik, hogy milyen jó a szájhigiéniám, úgyhogy nem hiszem, hogy emiatt szuvasodott volna alá az az amalgám tömés. Azért kíváncsi lennék, hogy hogyan kell úgy fogat mosni, hogy a kompozit ne zsugorodjon.

Nekem vannak olyan kompozit töméseim, amiket több év elteltével is érzek, és másoktól is hallottam, hogy problémájuk van vele. Itt a gyakorin is írták már (szakmabeliek is), meg máshol is, hogy az amalgám sokkal jobb a hátsó fogakba. Nem akarom pár évente cseréltetni a töméseket, hogy aztán gyökérkezelés, majd húzás legyen a vége, az inlaynél pedig csak az arany a jó igazán, amit nem tudnék megfizetni.


Többször hallottam, hogy a kompozit alatt elég nagy arányban elhalhat a fog, és a benne lévő Biszfenol-A sokkal ártalmasabb, mint amit az amalgámnak tulajdonítanak.


Egyébként egy másik fogorvos meg azt írta, hogy kompozitot sokkal kevésbé szeret eltávolítani, mint amalgámot, mert nehéz megkülönböztetni a fog anyagától – az amalgámnál nincs ilyen probléma.


De még most sem kaptam arra vonatkozóan választ, hogy melyik kapszula lenne a legjobb - tételezzünk fel, hogy minden szükséges feltétel adott. Az a kérdés, hogy az anyag- és technika szeretetétől függetlenül melyik tűnik a legjobbnak, és hogy normál legyen-e vagy lassú.

2018. febr. 11. 21:39
 7/8 A kérdező kommentje:

jav: "Azért kíváncsi lennék, hogy hogyan kell úgy fogat mosni, hogy a kompozit ne zsugorodjon."


helyett:

....hogy a kompozit zsugorodása ne jelentsen kockázatot, és ne szuvasodjon mellé az amalgám.


Én minden étkezés után mosok fogat, de előtte alaposan öblögetek az esetleges savmaradékok miatt.


Melyek azok a kompouitok, amik tudnak remineralizálni?

2018. febr. 11. 22:12
 8/8 anonim ***** válasza:

Elszívó: nem a levegő a lényeges (a betegnek semmiképp se, de aki ott dolgozik és napi 8 órában szívja be, az nem elhanyagolható), hanem a víz és hogy abból hogyan szűrik ki az amalgámot meg meddig és hogyan tárolják. A megsemmisítése sem olyan egyszerű mint a többi veszélyes hulladéknál.

1. Neten tudok vásárolni. - Persze. Csak amikor kérik a cégadatokat és rájönnek hogy nem vagy bent a rendszerükben, mivel nem szerződtél velük (céges és orvosi pecsét), úgy nem lesz könnyű. Ha meg mégiscsak beállítasz a rendelőbe egy adag amalgámmal, amit valahonnan feketén szereztél, akkor meg ne csodálkozz ha elküldenek vagy rendőrt hívnak.

2. A Black elveknek és az alábélelésnek nem sok köze van egymáshoz. A megfelelő időn belül lehet egymásra pakolni az amalgámot, de ez nem rétegezős technika, hiszen az eredmény így is úgy is egy darab amalgám tömb lesz és nem egy rétegzés. Egyébként kézi keverővel az asszisztens szükség esetén adagolhatóan tudja tartani az anyagot. A felesleget viszont mindenképp el kell kerülni.

3. Ha olyan jó a szájhigiéniád, akkor minek kellett az amalgám tömés? A szuvasodást nem véletlen vagy valami csoda okozza, hanem a lepedékben található baktériumok. Ahol a lepedék megmarad és nincs lemosva, ott szuvasodás kezdődik. Ez ilyen egyszerű.

Én is írtam már róla itt a GYK-on hogy az amalgám jó és nem ártalmas (a beteg számára), viszont semmiképp sem jobb mint a kompozit. Kivéve abban az esetben, ha a páciens nem tudja (vagy nem akarja) önállóan fenntartani azt a szájhigiéniát, ami egy kompozithoz szükséges lenne (meg amúgy az egészséges foghoz is).

4."Többször hallottam, hogy a kompozit alatt elég nagy arányban elhalhat a fog, és a benne lévő Biszfenol-A sokkal ártalmasabb, mint amit az amalgámnak tulajdonítanak. " Ez megint egy ugyan olyan spekuláció, minthogy az amalgám higanya milyen veszélyes a szervezetre. Nincs bizonyíték egyik esetre se, a kutatások jelenleg is folynak, eddig eredménytelenül. Ezen kívül vannak olyan biokompatibilis végleges tömőanyagok, amiknél ezzel nem kell számolni. Más kérdés hogy a tökéletesen pontos és illeszkedő megmunkálásuk sokkal nehezebb és a hibázás esélye is nagyobb.

5. Ha nincs mellészuvasodva a kompozit, akkor valóban nehéz meglátni. Viszont akkor minek kell eltávolítani? A szuvas részt fogorvosnak azért még a kompozit mellett is illik felismernie (ha színből nem, akkor szondával vagy caries indikátorral).

6. Az a kapszula a legjobb, ami a fogorvosodnak kézhez áll, az ő metodikájának és a kavitás mélységének megfelel. A különbség csak az eldolgozhatóságukban van, így lehet alkalmazkodni a munkaidőhöz és a kavitás méretéhez (ami ugye csak a szuvas részek eltávolítása után derül ki).

7. A fogmosásnak egy lényege van: ne maradjon lepedék a fogon sehol sem. Ehhez a fognak minden oldalát meg kell mosni, jó technikát kell alkalmazni (alulról felfele, felülről lefele söprögetni), naponta fogselymezni, a fogkefe ne legyen 3 hónapnál régebbi, kevés fogkrémet használni (a sok hab felesleges, csak gátolja hogy a fogkefét kellően hátravidd)...

8. kompomerek

2018. febr. 12. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!