Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A kálcium-glicerofoszfátos...

A kálcium-glicerofoszfátos fogkrém ugye jó? Mivel kálciummal és foszforral látja el a fogzománc felületét. Ugye?

Figyelt kérdés
2017. dec. 5. 21:34
 1/6 anonim ***** válasza:
16%
Nem. A fogzománc nem vesz fel a környezetéből semmiféle anyagot. A végén meg úgyis kiöblíted a szádat és kiköpöd.
2017. dec. 5. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem. Ugyanis nem épül be ha semmi nem építi be, márpedig semmi nem építi be. Ha ez működne, akkor tkp sima kalciumpor szopgatásáva "visszaépülnének" a rossz fogaid, de mind tudjuk, hogy nem így lesz, a szuvas fog csak tovább fog szuvasodni.
2017. dec. 5. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Elvileg csak a Calcium Sodium Phosphosilicate (Novamin) tud valamennyit segíteni a fogzománcon. A Sensodyne Repair&Protect és a Sensodyne Complete Protection fogkrémekben van benne.
2017. dec. 5. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
A fogzománcba alapvetően (megfelelő PH érték mellett) a nyálból ébülnek be ásványi anyagok (ezt olvastam interneten). Ill. a hidroxiapatittal mi a helyzet, van olyan "repair" technológia is (L*calut white and repair).
2017. dec. 5. 21:58
 5/6 anonim ***** válasza:

"a zománc nem vesz fel semmilyen anyagot a környezetéből." Hát ez így nem teljesen igaz. Megpróbálom érthető módon elmagyarázni. Tehát alapvetően a zománc zömmel ásványi anyagokból, úgynevezett hidroxiapatitból álló anyag. Ez az anyag kellőképpen érzékeny a szájüreg pH változásaira, így az ún. kritikus pH szint alá csökkenés után megkezdődik a zománcból ionok kioldódása. Ezt demineralizációnak hívjuk. Amint elkezd visszanőni a pH, a nyálban található ionok (Ca, foszfát, fluorid stb) visszaépülnek. Ez a remineralizáció. Ezen folyamatok minden egyes étkezés után megtörténnek a szánkban. Ha vkinek rémlik az Orbit reklám, ott is mutogatták azt a pH görbét, az ezt hivatott ábrázolni. Abban az esetben, ha ez a kényes egyensúly eltolódik a demineralizáció irányába (sok nasinak, savas ételnek/italnak köszönhetően, bakteriális tevékenység miatt), akkor alakul ki a fogszuvasodás. Ez még igen korai stádiumban (tehát amikor még épphogy érinti a zománcot) visszafordítható, mert a nagy mennyiségben kioldódott ásványi anyagok még ilyen felszínesen visszaépülhetnek.


Tehát a válasz: jónak jó, de alapvetően a fluorid az, ami erősíti a zománcot. A fluorid beépülve ebbe a bizonyos hidroxiapatitba képes a zománc pH érzékenységét picit növelni, pontosabban jobban tűri az alacsony pH-t. Tehát fogkrémválasztásnál a legfontosabb, hogy cirka 1500 ppm tartalmú fluoridosat válassz, minden más teljesen mindegy.

Egyébként, ha a zománc nem vesz fel semmilyen anyagot, akkor vajon miért használnak a fogorvosok fluoridos ecsetelőket, lakkokat (elsősorban kisgyerekeknél), prevenció szempontjából? Aki volt fogkőleszedésen már életében, annak jó eséllyel utána le is polírozták a fogait. Az is fluoridos pasztával történik (kevés kivételtől eltekintve). Szóval kérdezem: hülyeséget oktatnak mind a 4 fogorvosi szakon, ami van az országban?

2017. dec. 5. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

"Nem. Ugyanis nem épül be ha semmi nem építi be, márpedig semmi nem építi be. Ha ez működne, akkor tkp sima kalciumpor szopgatásáva "visszaépülnének" a rossz fogaid, de mind tudjuk, hogy nem így lesz, a szuvas fog csak tovább fog szuvasodn"- Pedig a Vademecum Repair fogkrémében is ez a spéci anyag van. Gondolom emiatt építi a zománcot.


[link]

2017. dec. 5. 22:05

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!