Mitől mennek tönkre a fogaim ilyen fiatalon?
1. Az alapos fogmosás elég relatív. Valakinek azt jelenti hogy erősen végigsikálja a fogait, ami valójában nem hogy nem alapos, de káros is. A legfontosabb hogy a fog minden oldala meg legyen mosva, illetve a fogkefét ne mozgassuk az íny felé vagy vízszintesen. Egy plakkfestő tabletta elrágásával (gyógyszertárban kapni) ellenőrizheted az eredményt: ahol megszínezi ott lepedék van.
2. A heti 2-3 alkalom fogselymezés az kevés. Legalább 2 naponta kellene csinálni, de a legjobb a naponta lenne. Nagyon fontos a technika itt is (mint a fogmosásnál): a fogselymet a fog oldalához kell illeszteni. Ha csak rápattintom az ínyre, az egyrészt sérülést okozhat, másrészt a fognyaknál ottmarad a lepedék. A fogköztisztító kefe valamivel jobb, mert ahhoz nem kell kézügyesség.
3. A fogszuvasodást és a legtöbb fogászati problémát a baktériumok okoznak. A genetika nagyjából kimerül abban, hogy túl sok nehezen tisztítható felület van a fogakon a szabálytalan fogsor, illetve harapás miatt (fogszabályzás téma). A genetikai zománcdefektusok meg nagyon ritkák és már a fog kibújásakor észlelhetőek (egyébként újabb kutatások szerint a terhesség alatt szedett gyógyszerek, antibiotikumok is okozhatják).
4. A szájvíz nem tudja lemosni a lepedéket, tehát nem lehet vele a fogmosást pótolni. Leginkább ínygyulladásra, a fogkőképződés megelőzésére és nyálkahártya fertőtlenítésére szolgál (fogászati kezelés előtt vagy utána ha szükséges a nagyobb szájhigiénia - pl. fogszabályzó vagy fogpótlás viselésekor, gyökérkezelés folyamatában vagy implantátum gyógyulási idejénél).
5. Nem említetted hogy milyen gyakran jársz fogorvoshoz, pedig ez is az alapvető szájhigiénia része. A már kialakult fogkövet vagy elszíneződéseket otthon nem tudod leszedni, ehhez szükséges a rendelőben végzett professzionális fogtisztítás. Minimum évente egyszer érdemes elmenni egy szűrésre, akkor is ha saját véleményed szerint nincs probléma a fogaiddal.
Nagyszerű, akkor minek kérdezel? A zománc meg nem csont, hanem egy szervetlen anyag és gének sincsenek benne. Éppen ezért a rajta kialakuló elváltozások külsőleges okokból történnek. A fogazati rendellenességből (ami lehet genetikától) adódó rendellenes kopások és nehezen tisztuló felszínek is külsőleges behatások. Viszont ezeket korai felismeréssel és fogszabályzással rendezni lehet.
A zománcot érintő valóban genetikai probléma az amelogenesis imperfecta. Ez a fogfejlődés során alakul ki (a csíra ectodermája érintett), tehát a tejfogakat és a maradókat is teljes felületen érinti. Már a kibújáskor is észlelhető, mivel nem képes ellátni a dentin védelmét, ezért nem csak könnyen szuvasodik, törik de nagyon érzékeny is. Elkerülhetetlen hogy minden fogra korona kerüljön már fiatal korban is.
Könnyű a genetikára fogni mindent és lerázni a felelősséget. Mintha a valós genetikai zománchibát nem lehetne - illetve kellene(!) orvosolni. Korona nélkül esélyük sincs az ilyen fogaknak.
+Ha tényleg jársz fogorvoshoz, akkor honnét veszed hogy heti 2-3 fogselymezés elég lenne vagy hogy a zománcnak bármi köze is lenne a csonthoz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!