3 éves kisfiamnak sajnos romlásnak indultak a felső metszőfogai. Fogorvos ecseteléssel kezelte, amitől elvileg megáll a szuvasodás, de nagyon ronda, fekete foltosak lettek a fogai. Lehet ezen segíteni?
Mennyi, de mennyi kedves és segitőkész ember jár erre! Nos, én leirnám a saját tapasztalataimat, bár nem vagyok szakember, úgyhogy nyugodtan lehet engem is kritizálni.
Az én kisfiam is sajnos örökölte a ”hajlamot”. Ami leginkább azóta gond, hogy iskolába jár, ahol napközben nincs fogmosás, igy a reggel elfogyasztott kaja egész nap ott pihen a fogai között.
Szóval eddig 3 szuvas foga volt. Én minden bizalmat megszavazta a fogorvosunkat és jártunk ecsetelésre, ahogy ti is. Az ecsetelő ezüstöt tartalmazott, amitől a foga beszürkült. Nem maradt ott, lekopott idővel.
De minden ecsetélsenk fúrás lett a vége.
Mi időben elmentünk, amikor még nem is látszott, vagy csak minimálisan valami lyukacska, vagy épp csak kontrolon talált valamit a doktor néni. Sosem tömte be, ecsetelte. Minden foggal 3x kellett visszamennünk ecsetelésre. Aztán eltelt pár hét, a lyukacska megnőtt, a doktor néni kifúrta. Majd úgy is hagyta, nyitva, hadd tisztuljon. Minden este hosszasan tisztogattuk, ha begyulladt, visszamentünk, doktor néni kitisztitotta.
A harmadik fognál már külön kértem, hogy tömje be, mert nem férek hozzá rendesen, és a gyerek nem tud enni vele. A válasz az volt, mostanra a lyuk akkora, hogy nem lehet betömni. A fog nemsokára elhal, letöredezik, ez igy a normális.
Szóval, fogorvost váltottam, mert ez a megvilásogosodás a fiam 3 tejfogába került, igaz, még kb 5 év és lesz helyette másik, addig meg régjon, amivel akar. Az új dokinak elmeséltem a sztorit, ő azt mondta, hogy a szuvas fogat be kell tömni. Az ecsetelés nem jó ilyen esetben semmire.
Utána olvastam, nagyon megoszlanak a vélemények a dokik között, hogy tejfogat érdemes-e tömni és én nem is szeretnék állást foglalni.
Azt tudom, hogy este, mikor tisztogatom a fiam fogából az aznapi maradékokat és kenegetem az éppen aktuálisan begyulladt nyitott tejfogát, akkor úgy érzem, hibát követtem el, amikor megbiztam a fogorvosban.
#11 Természetesen amíg életben van a tejfog be lehet tömni. Még ha gyulladásban van, akkor is lehet rá tenni gyógyszeres ideiglenes tömést (ez nem tartós megoldás, kiesket, kikophat). Viszont ha már elhalt, akkor egy tömés csak nagyobb bajt csinál, tekintve hogy a tejfog idegét nem lehet 100%-osan eltávolítani (ezt már a korábbi válaszomban is írtam). Következményként a gyerek arca feldagad és a gyulladás a csonthártya és a maradó csíra irányába fog terjedni, ami maradandó károsodással és komoly fájdalommal jár. Sokszor nem érdemes ezt megkockáztatni, ha már határesetnek számít a szuvasodás kiterjedése. Hozzáteszem az elhalt fogat az orvos részben a beteg segítségével tudja diagnosztizálni, egy gyerek viszont másképp fogja fel a fájdalmat - pl. a sima érintésre is azt mondja hogy fáj. Ez egyszerűen azért van, mert még nincs viszonyítási alapja. Saját tapasztalatom szerint is egy nagyobb műtéteken átesett kisgyerek fogászati kezelése szinte mindig problémamentes (még a szurit is kibírja, sőt kéri).
Egy gyerek nem egy kis méretű felnőtt. Ezt nem csak biológiailag és anatómiailag értem, hanem pszichikailag is. Egy 3 évestől nem várható el hogy kooperáló beteg legyen egy fogorvosi székben. Márpedig egy tömésnél elengedhetetlen hogy mozdulatlanul üljön és mindent megengedjen, különben sikertelen lesz a dolog. Pl. ha nyál és vele együtt baktérium kerül a tömés alá, akkor jó esetben kiesik a tömés, rosszabb esetben elhal tőle a fog és feldagad az arca.
Szuvas fog tömésénél van még egy dolog, amit fontos megemlíteni: a fog nem véletlenül szuvasodott el. Ahol a fog szuvas, ott nem lett megfelelően tisztítva. A töméssel pedig nem úszom meg a fogmosást, hiszen a tömés körül a saját fog van, ami ugyanúgy tovább szuvasodhat - illetve fog is ha nem változik semmi. Ráadásul az újfajta fehér tömőanyagoknak van egy olyan tulajdonsága hogy a megkötés ideje alatt zsugorodik, ezáltal minimális rés keletkezik a tömés szélén. Megfelelő tisztítással ez a rés nem jelent problémát (egy idő után a dentin képes reprodukálni magát és kitölti a rést - bár ez éveket is jelenthet), anélkül viszont másodlagos szuvasodás alakulhat ki.
A tejmetszők szuvasodása speciális eset, nem összehasonlítható sem a tejmolárisok, sem a maradófogak szuvasodásával. Ennek összetett oka van, többek között az anatómia és az ebből következő öntisztulási folyamatok mértéke fogfelszínenként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!