Fáj a foghúzás?
Nagyszerű hogy ezt így leírtad, de azért ne vezessük meg az embereket.
1. A fogat nem húzzák. Soha. Ez egy hibás kifejezés és csak a köznyelvben használatos. Tehát semmiféle húzó eszköz vagy mozdulat nincs a dologban.
2. Amit leírtál, az nem is egy hagyományos "foghúzás", hanem csontból feltárás. Ehhez kell a véső és a csontfúró is.
3. A csontfúrót fiziológiás sóoldattal kell működés közben hűteni. Ehhez hogy ne kelljen nyelnie vagy fulladoznia a betegnek, illetve hogy belátható maradjon a munkaterület kell az EXHAUSTOR. Ami egy erősebb nyálszívó és még véletlenül sem oxigéncső. Max. akkor kell lélegeztetni a beteget ha elájul és leáll a légzése, de ilyen szerintem még sose történt fogeltávolítás közben.
3. huzó: sem szó sem eszköz nem létezik ilyen. A fogeltávolításra használt legáltalánosabb eszköz a fogó. A fogót a koronára illesztve speciális mozdulatokkal (döntő, rotáló) lehet kimozgatni a fogat.
4. A fogeltávolítással még nincs teljesen vége a történetnek. A sebet ellenőrizni, a vérzést csillapítani kell (tamponálás). A beteget pedig tájékoztatni kell a további teendőkről.
A kérdező megnyugtatja az embereket, az 1-es válaszoló meg elkerget. Kúl.
Nekem ma húzták ki. Érzéstelenítő/zsibbasztó, 10 perc után meg feszegetés, tördelés (mert mállot a fogam) és vágül huss ki. Nem nagy cucc.
#2 - Mert az lenne a lényeg hogy a fogat ne kelljen eltávolítani. Nem lesz ettől jobb az ember élete, mert a fogat pótolni kell (kivéve a bölcsességfogat). A foghiánynál a csont sorvadni kezd és a szomszédos fogak bedőlnek, megváltozik a terhelés, a fogak ettől lekopnak és érzékenyek lesznek. Az állkapocs ízületben porckopás és ennek következtében trigeminus neuralgia alakulhat ki (hosszú távon nagyon fájdalmas és nehezen kezelhető betegség).
És akkor a fogpótlás. Erre az egyik lehetőség a híd, ami a két szomszédos fog lecsiszolásával jár (vagy hátsó fog esetén teleszkópos csúsztatott híd, de itt is az a legstabilabb ha lecsiszolnak hozzá 1-2 fogat). Ehhez képest a fogeltávolítás összes formája nevetséges gyerekjáték.
A másik lehetőség a fogpótlásra, amitől az emberek a csodát várják az az implantátum. Vagyis egy gyökér méretű csavar befúrása a csontba. Lévén implantátum, ezért rengeteg kockázattal jár: a behelyezéskor az állcsont eltörhet (megfelelő csontsűrűség és mennyiség kell hozzá), kilökődhet, elfertőződhet és mindemellett pokoli drága (csak az implantátum, ebben még nincs bent a csavar és a korona ára). Illetve a sebgyógyulás és a csontosodás miatt kb. 1 évig korona nélkül kell élni (de még ez után is kilökődhet).
Aztán ha kész a fogpótlás sokan azt hiszik, hogy nem kell már többé ezzel a foggal foglalkozniuk. Tehát vagy maradnak a régi hibás fogmosási technikánál (ami miatt elrohadt az a fog) vagy még kevésbé figyelnek rá. Pedig éppen hogy nagyobb figyelmet kell a tisztításukra szánni: a híd alatt megülhet a plakk, ettől krónikus gyulladás alakul ki az ínyen és a szomszédos pillértartó fogak gyökerénél tasak alakulhat ki - amitől nem csak a hidat, hanem a pillértartó fogakat is el lehet veszíteni. Implantátumnál ugyan ez a helyzet, ha baktérium kerül az íny és a korona közé.
Vagyis azt akartam ezzel hogy ha valaki a fogeltávolítás mellett dönt, azzal nem jár jól. Amíg orvosilag nem indokolt, addig az a legjobb ha meg lehet menteni azt a fogat. Ezért nem kellene azt reklámozni hogy a fogeltávolítás milyen könnyen kivitelezhető és fájdalommentes (ami gyulladás mentes fognál tényleg igaz). Ezzel nem segítünk az embereknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!