Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A középkori embereknek hogyhog...

A középkori embereknek hogyhogy nem lyukadtak ki a fogaik?

Figyelt kérdés
2016. máj. 4. 15:06
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Pedig a középkor egyes szakaszaiban eltolódott a táplálkozás a gabonafélék felé. Voltak böjtök, annyira nem tömhették magukat hússal a gazdagok sem, de aki megérte közülük az idősebb kort, az így is köszvényes lett.

Az egyház gyakran böjtöltette az embereket akár kenyéren és vízen.

A parasztok azt ették, amit megtermeltek, nem volt finomított cukor és liszt. A fogak még így is kilyukadtak, aki megérte az öregkort, az fogatlan lett, és mások rágták meg neki az ételt.

2016. máj. 7. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 Jozsika2013 válasza:

@Csomorkany: kevered az atlageletkort a varhato elettartammal, ami bizony a kozepkorban 35-40 ev korul volt.


A kerdesre valaszolva: sokat nem lehet hozzatenni az elozoekhez. Bizony a kozepkorban is kilyukadt az emberek foga. Bar itt sokan a cukrot hibaztatjak, cukor es cukor kozott oriasi lehet a kulonbseg. Gondolom sokan azonnal a kristalycukorra asszocialnak a szo hallatan, pedig a cukor altalaban elengedhetetlen az egeszseg megorzesehez.

2016. máj. 8. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 Csomorkány ***** válasza:
előző: A csecsemőkorban várható élettartamot igenis agyoncsapja a csecsemőhalandóság. A 15 éves korban várható élettartam viszont sokkal nem volt rosszabb, mint ma.
2016. máj. 9. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
73%

Mindig is szenvedtek az emberek a fogbetegségektől. Nem tudom honnan szedted ezt a marhaságot, de kicsit olvass utána.

Már az ősi Egyiptomban is nagy gondokat okozott a fogprobléma. (persze sok egyéb betegség is) Az átlagéletkor az őskorban, ókorban, középkorban sokkal alacsonyabb volt, mint a mai modern világan. Eleinte kb. 35-40 év volt, majd fokozatosan nőtt a fejlődéssel. Természetesen társadalmi rang szerint is változott. A jobb módúak tovább éltek, a megkímélt életük miatt.


III. Amenhotep (i.e. 1402-1364) fáraó pl. foggyulladásban szenvedett, mely átterjedt az állkapcsára és bele is halt. De tudományosan alátámasztott tény, a fáraók többségének fogproblémái voltak. A múmiáik többsége foghíjas, sok pedig fogatlan. Ha életükben elvesztették fogaikat ezt az életükben nem pótolták, azonban a halottak állkapcsában aranydróttal rögzítették a fogakat, hogy az örök életet ne kelljen fogak nélkül tölteniük.

Úgy tartották a fogakban levő démonok, ill. a fogszú, azaz egy féregszerű állatka okozza a fogfájást. Innen ered a fogszuvasodás kifejezés Európában, így nálunk is.

2016. máj. 13. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 Jozsika2013 válasza:
Csomorkany: az lehet, de egy mai cikk alapjan egy csecsemo varhato elettartama manapsag 75 ev. Es ebben feltehetoen benne van a csecsemohalandosag is. A kozepkorban ez marhara csak a fele volt.
2016. máj. 19. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

A ma élő ember foga azért romlik,mert a csecsemőnek anyuci megrágja az ételt és a nyállal átadja a baktériumait s a kicsinek ekkor még nincs kialakulva az immunrendszere.

A mi családunkban a drága anyuci ezt művelte,mert lusta volt passzírozni.A nővéreim követték ezt a tendenciát,én nem,mert undorodom az ilyesmitől.

Így aztán az én gyerekemnek hófehér,hibátlan a fogsora,pedig már 31 éves!

2016. máj. 20. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!