Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Használta már valaki a Rio...

Használta már valaki a Rio fogkő eltávolító és polírozó készüléket? Mik a vélemények tapasztalatok róla? Tényleg leszedi a fogkövet?

Figyelt kérdés

2015. nov. 28. 08:14
 1/4 anonim ***** válasza:
71%

Ha nincs minimum klinikai dentálhigiénikusi végzettséged, eszedbe ne jusson ilyet használni. Többet árthatsz vele, mint használsz.

1. a műanyag nyelű eszközöket nem lehet megfelelően sterilizálni, ezek csak egyszer használatosnak jók (akkor is ha csak egy ember használja a készletet)

2. a fém részeket sterilizálni és csiszolni kell, ehhez pedig speciális felszerelés szükséges.

3. a kézi fogkő eltávolítás nagyobb sérülésveszéllyel jár a zománcra és az ínyre nézve

4. a laikus ember az elszíneződött zománcot is fogkőnek nézheti és ezek a kampók a zománcot is le tudják szedni

5. a rossz mozdulatokkal a dentális plakk az íny alá tolódhat, ezzel sokkal nagyobb problémát okozva mint egy sima fogköves vagy elszíneződött fog (az eredmény fogelvesztés is lehet, de a hosszútávú fennállás gócbetegséget is okozhat)

6. Bevett szokás szerint a szájhigiéniai kezelések között minimum 3 hónapnak el kell telnie, nem véletlenül.

7. Elszíneződést nem csak lerakódás okozhatja, hanem belső szuvasodás, elhalt vagy gyökérkezelt fogbél, saverózió, hypoplasia - ilyen esetekben a polírozás/fehérítés nem használ, az erőltetése pedig ronthat a helyzeten. A visszatérő lerakódásoknál nyálmintát is vizsgálni kell.

2015. nov. 28. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszoló!


Hálásan köszönöm a részletes és alapos választ, gondolom szakmabeli vagy.

Tegnap "józan paraszti ésszel" átgondolva a Férjemmel hasonló gondolatokra jutottunk mi is.

A helyzet az, hogy a Férjemnek iszonyú gyorsan termelődik a fogköve, állandóan le kell szedetnie. Kb. 3-4 havonta elképesztő mennyiség jön le, de már bő 1 hónappal a leszedetés után (amit dentálhigiénikus végez) érzékelhető - főleg számomra, a fokozódó kellemetlen lehelete alapján - hogy elindult a kövek visszarakódása. Mire az újabb kezelésre eljut, már nagyon erősen érzékelhető e leheletén a fogkő mennyisége. Elkeserítő, hogy egész életén át ezt a játékot kell játszania, azaz évente 4x fogkőleszedetés, és az év kb. felében mégis kellemetlen lehelet! :-(

Megütötte a szememet ez a mondat a válaszban: "A visszatérő lerakódásoknál nyálmintát is vizsgálni kell." Ilyesmiről még nem is hallottam, még soha nem ajánlották ezt neki, tudnál erről pár mondatot írni?

A dentálhigiénikus azt is mondta, hogy egyrészt a befelé álló fogai, mélyharapása miatt rakódik annyi fogkő, másrészt ha rendszeresen le van szedve, idővel csökkenni fog a termelődés mértéke. Évek óta szedeti le, de semmilyen mérséklődést nem tapasztaltunk; az állkapocs anatómiai helyzetén nyilván nem lehet változtatni.

És még egy kérdésem lenne, bár borítékolom a választ. Az utóbbi időben a Férjem - megelégelve a sok magánrendelőbe járkálást - elkezdte magának is leszedegetni a fogkövét két kezelés között. Ez azt jelenti, hogy pár hónappal a fogkőleszedés után 1x, esetleg 1-2 hónap múlva még egyszer leszedi azokon a helyeken, ahol eléri egy maga által fabrikált tompa végű fém tűvel. Gondolom ezzel is fennállnak azok a veszélyek, amikről korábban írtál, ill. károsíthatja vele a zománcot, ugye? Egyébként jellemzően az íny alatt van a legtöbb fogköve, amit nem is nagyon ér el, valamint elég fájdalmas a leszedés, így magának nyilván nem okoz akkora fájdalmat, mint amit rendelőben a szakember csinál.

Nagyon köszönöm előre is, ha időt szánsz rá, és válaszolsz a kérdéseimre, mivel egyelőre megoldatlannak tűnik számunkra a fogkövesedés problémája.

2015. nov. 29. 08:36
 3/4 anonim ***** válasza:
Szerintem arra értette, hogy a fogkő termelődése egy másik probléma következménye is lehet nem biztos,hogy a nem megfelelően történő tisztítás miatt, hanem a nyál ásványi összetétele is közrejátszhat. A dohányzás, nem megfelelő táplálkozás is gyorsíthatja a folyamatot a genetikán felül.
2015. nov. 29. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A fogkő mértékében nagy szerepet játszik a nyál összetétele, illetve íny alatti fogkő esetében a sulcus váladék, amit szintén lehet a nyálmintából vizsgálni. Bakteriológiai vizsgálatról van szó, amit orvosi (fog-/háziorvosi) beutalóval küldenek laborba. Ebből olyan baktériumokat keresnek, amik bizonyítottan káros az ínyre illetve növeli a dentális plakk fogkövesedését. Extrém esetben antibiotikummal is lehet kezelni (csak orvosi felügyelet mellett).

Mélyharapás: lehet korrigálni harapás emelővel. Ez lehet kivehető és rögzített (ragasztott) is: [link] Ilyesmivel a fogszabályzós szakorvosok foglalkoznak. Igenis lehet az állcsontok helyzetén igazítani, sőt egyes műveleteket csak felnőtt korban lehet elvégezni (műtéti kezelések).

"Gondolom ezzel is fennállnak azok a veszélyek, amikről korábban írtál, ill. károsíthatja vele a zománcot, ugye?" Abszolút fennállnak. Sőt az oka is lehet annak hogy az íny alá is rakódik fogkő.

Két fajta fogkő van: az egyik a fog koronarészére rakódik és a dentális plakkból alakul ki. Sárgás-barnás színe van és a nyálmirigyek kivezető csövénél a leggyakoribb (alsó metszők hátoldala és a felső 6-osok külső oldala). 48 óra alatt láthatóan újratermelődik, amennyiben ez idő alatt a plakk nem volt rendesen eltávolítva, illetve hosszú távon ínygyulladást okoz.

A másik fajta az íny alatti fogkő, ami a foggyökérre rakódik. Fekete színű makacs lerakódás, az ínyen szürkésen áttetszik. A kialakulásában szerepet játszik az ínygyulladás, illetve az ebből származó tasak képződés. A tasak egy zárt baktériumokkal teli góc az íny és a foggyökér között. Ez az íny alatti tulajdonképpen a koronai fogkő illetve a rossz irányú mechanikai tisztítás következménye.

A fogkövesedés velejárója az ínygyulladás, ami fogmosáskor fájdalmas és vérző lehet és a fogkő leszedése után is fennáll (pluszban ilyenkor a fognyak is érzékeny lehet). De ha emiatt kimarad a fogmosás akár csak pici helyen is, akkor 48 óra alatt megint visszatér a fogkő. Plakkfestő tabletta (gyógyszertárban lehet kapni) kimutatja hogy pontosan hol marad ki az alaposság.

A megelőzés legjobb eszközei a fogmosás napi 2x2 perc így: https://www.youtube.com/watch?v=fe4qy8BKCLw -

a fogselymezés https://www.youtube.com/watch?v=OERgFPAgT8g - és az antibakteriális szájvíz (lila listerine vagy corsodyl - lehet alkoholos vagy mentes).

Kézi fogkeféből a soft (puha sörtés) a legjobb az ínynek, de az erős lerakódásoknál akár a médiumot is lehet használni. Az elektromos fogkefe viszont a legalaposabb: ezt nem kell az ínyre fektetni ezért az erősebb sörtéjűek sem ártanak az ínynek - persze meg kell tanulni használni https://www.youtube.com/watch?v=vNseTcAbeWE

2015. dec. 1. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!