Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Hogyan helyezkedik el a...

Hogyan helyezkedik el a nyelvetek a nyugalmi állapotban?

Figyelt kérdés

Arra volnék kíváncsi, hogy a bezárt szájban a szájpadlásra tapasztva, esetleg fogsorhoz szorítva, jobbra, balra stb. helyezkedik-e el.

Valamint a fogsor össze van zárva, vagy nem ér össze?



2012. okt. 23. 20:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Sok elhelyezkedési lehetősége nincs a nyelvnek a zárt szájüregben, max. hátracsúszhat, de az gáz, mert fulladást okoz!

A fogsorom lazán nyitva van, a nyelvem pedig a felső szájpad elülső részével és a felső fogsorral érintkezik.

2012. okt. 23. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
63%

nyyelvlökéses nyelőknek mint pl én, alul az alsó fogsor mögött...:S

valamint nincs összezárva a fogam mivel szájlégző vagyok-_-

2012. okt. 23. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a válaszokat.


Első:

A szád nincs nyitva csak a fogsor nem ér össze?


Hannibal Smith:

A szájpadláshoz nem is ér hozzá?

Milyen az a nyelvlökéses nyelés?

2012. okt. 24. 23:30
 4/6 anonim ***** válasza:

háát igazából néha hozzáér.


nyelvlökéses nyelésre jellemző, hogy a nyelv hegye kicsúszik a fogak közül elöl vagy oldalt. A nyelv minden egyes nyelésnél „teljes erejéből”a fogaknak támaszkodik. Ez percenként legalább egy, evésnél, beszédnél ennél több nyelést jelent, naponta közel 1500 alkalommal egy-egy pici „lökést” adva a fogaknak. A fogak állandó mozgásban vannak, ezért lehet felnőtt korban is szabályozni a fogakat. A nyelvlökéses nyelő gyermek vagy felnőtt nyelve a fogszabályozó készüléknél 500-szor nagyobb erővel nyomja előre a fogakat, ezzel a fogív szűkül, a fogak torlódhatnak, a két fogsor nem záródik megfelelően s a fogszabályozás a legjobb, legmodernebb készülék mellett sem lehet eredményes.

A nyelvlökéses nyelésnél helytelen, gyenge az izomműködés, az arc izomzatában, az ajkak izomzatában együttmozgások vagy túlmozgások figyelhetők meg.

A nyelvlökéses nyelés különböző fogrendellenességekkel és jellegzetes beszédhibával is társulhat, általában a t, d, l, n, sz, z , c, s, zs, cs, hangok ejtésekor kicsúszik a nyelv hegye a fogak közé.

Ilyen esetekben a fogszabályozás megkezdése előtt, vagy ezzel párhuzamosan feltétlenül szükséges a logopédus segítsége. A nyelésterápia során, a gyermek és szülő nagyon aktív együttműködésével kb. 2-2,5 hónap alatt átállítható, helyrehozható a helytelen nyelés. Így a helyes nyelés elsajátítása után a továbbiakban a fogak, s a fogív nem torzulnak.

Mitől alakul ki nyelvlökéses nyelés?

Ez a nyelési forma csecsemő- és kisgyermekkorban életkori sajátosságnak tekinthető, előfordulása az életkor növekedésével csökken, és idővel megszűnik. Általában a vegyes fogazat kialakulásától tekintjük a nyelvlökéses nyelést károsnak.

Okai


Hátterében leggyakrabban az ujjszopás, illetve a szoptatás elmaradása állhat. Az anyamellből való táplálásnak fontos szerepe van, hiszen ez igen aktív izommunkát igényel a csecsemőktől. Sok esetben találkozunk azzal, hogy szoptatás helyett nagy lyukú cumisüvegből etetik a kisbabát, miáltal nem megfelelően fejlődnek a gyermek ajak- és nyelvizmai.


Az ujjszopás miatt is kialakulhat, mivel az egy rendellenes helyzetet rögzít, nem tud a fogsor záródni, a nyelv kicsúszik, laposan fekszik a szájtérben. Négy éves kor után, ha a gyermek már nem szopja az ujját, helyreállhat a nyelés.


Az öröklésnek is lehet meghatározó szerepe a nyelvlökéses nyelés kialakulásában. Ez jelentkezhet hajlam formájában, a fogazat eltéréseiben, a harapás, beszédkészség, koordinációs készség jellegzetességeiben.


Oka lehet továbbá még a túl nagy orrmandula vagy torokmandula, mely esetében másodlagos tényezők hatására válik renyhévé a szájkörüli izmok és nyelv izomtónusa. A nagy orrmandula miatt a gyermeknél kialakul a szájlégzés. Ezek azok a gyerekek, akiknek mindig nyitva van a szájuk, illetve folyton náthásak. Ha a gyermek száj-légző a nagy orrmandula miatt, a szája állandóan nyitva van. Emiatt a nyelve lecsúszik, nem marad meg a fenti helyzetben. A nyelv elterül az alsó fogmederben. az alsó fogakat legyezőszerűen szétfeszíti, s az alsó fogívet, állkapcsot is lassan előrenyomja. Így kialakulhat az ún.” bulldogharapás”.

2012. okt. 24. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes leírást.
2012. okt. 24. 23:44
 6/6 anonim ***** válasza:

"Első:

A szád nincs nyitva csak a fogsor nem ér össze?"


Csak egy apró rés van a fogsorok közt, közben a szám csukva. Alváskor is zárva tartom, hála az égnek!

2012. okt. 25. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!