Pontosan mit takar a barázdazárás? Körzeti orvos megcsinálja vagy fizetni kell érte?
"A fogorvos a fogat levegőfújással megszárítja, majd ráken egy színes folyadékot. A folyadékot rövid idő után letörli, majd vízzel lemossa és újra szárítja. Ezután viszi fel a fogra a folyékony barázdazáró anyagot, mely magától befolyik a legkisebb barázdába is. Ezután - ha az anyag fényre köt - megvilágítja kb. 20 másodpercig. Ha az anyag magától köt, akkor 1-2 percet várni kell, míg teljesen megköt. A "színes folyadék" egy sav, mely a fogra rövid időre rákenve a zománc felszínét kismértékben felérdesíti. Ezekbe az érdességekbe "kapaszkodik" bele a barázdazáró anyag."
Szerintem SZTK-ban nem csinálják meg. De nem tudom biztosan.
Körzeti orvos is megcsinálja. A lényege, hogy a rágófogak tetején a csücskök közötti barázdák nagyon nehezen tisztíthatóak. A fogkefe sörtéi nem férnek be a legmélyebb pontba. Ezért sokszor a legalaposabb fogmosás után is plakk (lerakódás) keletkezhet ezen a felületen.
Barázdazáráskor a fogorvos fúróval megtisztítja a területet, majd fehér tömőanyaggal betömi. Vagyis nagyjából ugyan az történik, mint egy rendes fogtömésnél.
Felnőtt ember esetében nem ajánlatos, mert nagy az esélye, hogy ennek ellenére is baktériumok maradnak a tömés alatt, amik később elszaporodva nagyobb bajt is okozhatnak. Gyerekfogászatban viszont gyakran alkalmazzák a tejfogakon, mert teljesen fájdalom mentes és később úgy is ki fog esni a fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!