Fogtömés Amalgám vs Normál tömés ?
Lehet ez buta kérdés lesz , de tapasztaltál valami egészségügyi problémát az amalgám tömést követően ? Vagy esetleg valami furcsaságot ?
Persze nekem is jobban tetszik a normál tömés a színe miatt , viszont nagyon hamar kiesik . Nem tudom , hogy ez így van-e de minden kiesés után jobban romlik a tömött fog , így pedig ha 3 évente kell járnom tömetni ezt az 5-6 fogamat akkor attól tartok később lehet nem lesz más választásom a kihúzáson kívül .
Mivel amalgámot egyre kevesebb helyen használnak (a legtöbb helyen egyáltalán nem elérhető már), így kicsit tárgytalan ez a kérdés.
Az amalgám kivonásának üzletpolitikai okai vannak, mivel a higany benne kötött állapotban van, az egyetlen egészségügyi kockázat a keverés során felszabaduló higanygőz esetén van, az sem a betegre, hanem a keverést végző asszisztensre veszélyes, mégsincsenek fogászati asszisztensek tömegével higanymérgezéssel kórházban. Pontosan azért vonják ki, amit te is leírtál: mivel bakteriosztatikus, ezért ritkán, extrém rossz szájhigiénia esetén szuvasodik alá, és a teherbírása is jóval nagyobb, mint a mai kompozíciós tömőanyagoké. Utóbbi nagyon technika érzékeny, egyes tanulmányok szerint még a kilélegzett levegő páratartalma is zavarja a kötését, a meg nem kötött monomerek pulpatoxikusak (elég gyakori egy mély tömés esetén a fogbélelhalás - amalgámok esetén ez ritka volt), teherbírása kb feleakkora, mint az amalgámé, egy nagyobb kiterjedésű lyuk, szuvasodás esetén, amit anno még boldogan be lehetett tömni amalgámmal, annak ma egy jóval költségesebb betét, vagy esetleg korona a megoldása.
Az nem igaz, hogy 3 évig bírja. A gond vele az, amit fentebb leírtam: egyrészről technika érzékeny, sok fogorvos nem jól, vagy nem jó indikációval használja, illetve sajnos az átlag magyar szájhigiénia is alkalmatlan ennek az anyagnak a használatára, csak mivel amalgám nincs, így túl sok alternatíva nem maradt, így olyan esetben is ezt a terápiát választja az orvost (jobb híján), ha amúgy a betegnek gyulladt az ínye és a tömésre ráfolyó vér miatt az nem tud rendesen megkötni/pillanatok alatt alászuvasodik.
-Magyarországon nagyon kevesen használnak már amalgámot. Érdekes módon Németországban például a mai napig népszerű.
-Nincs bizonyítva egészségügyi kockázat, mivel minimális higany oldódik ki belőle. Pár generáció járt is úgy fogorvoshoz, hogy az amalgámtömés volt a sztenderd. Ahol betiltottak, ott környezetvédelmi okok miatt.
-Ha átlagot húzunk, akkor az amalgámtömések tartósabbak. De az amúgy is ajánlott félévenkénti fogorvosi kontroll mellett feltűnik, ha egy tömés már nagyon rászorulna a cserére.
Jesszus! Milyen balkáni faluban használnak még amalgám tömést? Azt hittem, már rég betiltották.
Utoljára gyerek koromban kaptam olyat és magamtól nincs az az Isten, hogy akár csak elgondolkoznék rajta, hogy az legyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!