Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Begyulladt egy régebben...

Begyulladt egy régebben betomott fogam. Gyokerkezeltek, tettek bele ideiglenes tomest, de megint gyulladt….. ezt ilyenkor ki kell huzni?

Figyelt kérdés
2023. febr. 5. 22:58
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Egy utolsó lehetőség a rezekcio, ahol eltávolítják az esetlegesen benne maradt gyökeret vagy a gyulladt területet. A gyulladás azért lehet, mert baktériumok vannak a fogadban. (Lehet nem volt elég jó a tömés és bejutottak.) Még előtte érdemes lehet a doktorral tisztogattatni nyitott állapotban például hidrogén peroxiddal.(Hátha kiírtja a bacikat) Érdemes röntgent nézetni. Az is lehet, hogy más okozza a gyulladást, akut betegség, másik fog vagy valami más.
2023. febr. 5. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem mellékes, hogy hogyan tömték be? Minden csatornát végigtömtek? Meg kell nézni röntgenen vagy ct-n. Ha nem hasznaltak mikroszkópot, akkor könnyen lehet, hogy nem. Nekem van egy fogam. Először gyökérkezelték hagyományosan 2002-ben, majd mégegyszer 2012-ben végül 2016-ban mikroszkóppal. Szóval most 21 éve elteltével is megvan még. Érdemes próbálkozni rezekció vagy húzás előtt. Olyan is van, ahol lézerrel tisztogatják a gyökeret ha gyulladt

Kifejezetten endodontológust keresni szerintem, aki specialista nem csak sima fogorvos. Akárhányszor újra lehet kezelni lényegében tudtommal.

2023. febr. 5. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, hogy írtatok! :)

Igazából én állami fogászatra járok, nagyon sokat segitettek már, de nem tudom, hogy pl. ezt a gyökércsucs rezekciot meg tudjàk-e itt csinálni. :(

2023. febr. 6. 00:01
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha indokolt akkor megcsinálják. Nekem is TB-s fogász csinálta a Nyíregyházi szájsebészeten a kórházban, ingyenes volt. Nem is fáj, noha durvának tűnik a műtét. (Kivágják a csontot a fogad felett, hogy hozzáférjenek a gyökérhez, szövethez.) Nekem egyáltalán nem fájt, semmit nem éreztem sőt, még utána se gyógyulás alatt. Furcsáltam is, de örültem neki, azóta rendben van. (Egész nyárony jarkaltam vele a doktorhoz.)
2023. febr. 6. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
A gyökérkezelés nem mindig sikeres az első alkalommal. Gyakran többször is kell cserélni az ideiglenes tömést, mire megnyugszik a fog, és minden jól sikerül. Illetve tényleg vannak speciálisabb eszközök, de arra rá kell szánni a pénzt, mert körzetesben elég ritka dolgnak számítanak. Nem kell feltétlenül egyből gyökércsúcs rezekcióra gondolni, de ha mégis ez lenne a dolog vége, azt pláne nem hinném, hogy meg tudja csinálni a körzetes. De be tud utalni szájsebészetre, ahol tb alapon beutalóval ellátnak.
2023. febr. 6. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Önmagában ezért nem kell húzni, de ez nem jelenti azt, hogy nem húzás lesz a vége.

A gyökérkezelés egy fajta utolsó esélye a fognak. Sosem 100 %-os a sikeressége, de függ attól is, hogy milyen fogról van szó, és mi volt a diagnózis, ami miatt ez lett a terápia. Például egy egy csatornás fogbélgyulladásos fog kezelésének a sikeressége közel 100 %-os, míg egy 3-4-5 csatornás, már elhalt, adott esetben gyökércsúcsi elváltozással rendelkezőé alig 40. Tehát elég nagy a szórás.

A sikertelenség mögött pedig sok minden állhat, így a folytatás is sok minden lehet. Például, ha hozzáférés hiányában nincs feltárva egy csatorna, akkor hiába a rezekció (ahol nem a "bent maradt gyökeret" távolítják el, hanem a gyökércsúcs végét levágják, a gyulladt területet kikaparják, de ennek komoly feltétele a jó gyökértömés, és egyáltalán nem végzik minden fogon), attól még ott van egy kezeletlen terület. Ugyanígy előfordulhat, hogy a fog egyedi anatómiája nem engedi a kezelést, mert olyan görbület van benne, amit semmilyen műszer nem vesz be, hiába nézegeti valaki mikroszkóppal, egyszerűen van az a fog, amit nem lehet, mint ahogy adott betegség kezelhető egyik embernél, másiknál viszont sajnos nem. Tehát ezeket jó volna tudni, hogy mi az oka egyáltalán a gyökérkezelésnek. Ha egy ideiglenes, vagyis gyógyszeres tömés van most benne, és így begyulladt, akkor feltételezhető, hogy itt már nem csupán fogbélgyulladás volt az indikáció, hanem valami gyökércsúcsi elváltozás áll a háttérben, mely esetben még akár normális is lehet, hogy gyógyszeres tömés mellett panaszos a fog, de most csak feltételezek. Tény, ami tény, ez nyilván nem jó jel, de ha van mit megmenteni a fogból, érdemes küzdeni érte (nyugi, az sztk-s is arra kap jó pénzt, amit megmentett, úgyhogy ha jó esély van a sikerességre, meg fogja neked csinálni). Rezekálni lehet tb alapon is, de nem az alapellátónál, hanem ad beutalót szájsebészetre.

2023. febr. 6. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!