Régóta gyulladt, érzékeny ínyre + kialakult fogágybetegségre érdemes elektromos fogkefét használni egyáltalán?
Több éve visszatérő gingivitis-em van, igazából nem az egész ínyem gyulladt végig, csak némelyik 2 fog közötti rész, néhol gyulladt tasakok is kialakultak nekem sajnos. Járok fogkőleszedésre is fél évente, de valszeg genetikai okokból én sokkal hajlamosabb vagyok rá, és újból begyullad. 2x mosok fogok minden nap, csak paradontax-ot használok, és fél óra elteltével mindig szájvizezek is. Mindig manuális fogkefét használtam, az utóbbi 2 hónapban viszont beszereztem egy 20e forintos oral-b elektromos fogkefét, ami remélem nem túl gagyi, és 2 hónapja csak ezzel mosom a fogam, 2 percig minden alkalommal. Mióta ezt használom, azóta szinte minden fogmosás után érzek tompa fájdalmat az ínyemben, olyan mintha még rosszabbra fordult volna a helyzet, és mintha az ínyem is visszahúzódott volna néhol a fogamról. Puha sörtéje van, és a leggyengébb fokozaton mosom vele a fogam, a fogmosási technikámmal sincs gond, mert külön fogorvosi videókat néztem arról, hogy hogy kell mosni vele a fogat és mennyi ideig, stb. Tehát gyulladt ínyet érdemes egyáltalán ilyen fogkefével mosni? Olyan mintha csak tovább sérteném vele az ínyemet, a fogínyem nem vérzik ugyan már évek óta, de enyhe fájdalmat akkor is érzek fogmosás után és rossz lehelletem is hamar visszatér fogmosás és szájvíz után. Alkoholmentes és alkoholos szájvizet is használok, felváltva. Fogselymet soha nem használtam, én elektromos fogkefével és manuálissal is benyúlok a fogak közé, igen a felső és alsó fogsoromon is eléggé torlódtak a fogaim.
Valaki segítene ebben, akad esetleg köztetek dentálhigiénikus, vagy akár fogorvos? :/ Kérlek segítsetek hogy miben változtassak.
1. Ha valóban jól használod a fogkefét, a te állapotodban sem tudsz kárt okozni.
2. Fogkefével nem tudsz benyúlni az egész fogközti térbe. Effektív lepedékeltávolítást meg kizárt hogy tudnál vele végezni. A fogköztisztítást nem lehet kibackelni csillagosötös fogmosási technikával sem. Erre nagyon szoros fogközök esetén fogselyem, kicsit tágabb helyeken pedig fogköztisztító kefe használata ajánlatos.
Van némi ellentmondás abban, amit írtál. A szájhigiéniádat jónak tartod, félévente jársz fogkőleszedésre, holott akinek tényleg jók a szokásai, annak egyáltalán nem lenne szabad fogköve legyen. Nem kérdőjelezem meg azt, hogy az átlagtól jobban ápolod a fogaid és az is dicséretes, hogy te ezzel eljársz rendszeresen orvoshoz, de a fogkő nem más, mint az ott maradt lepedék megkövesedett formája, amihez hetek kellenek. Magyarul ahol fogköved van, ott heteken keresztül egyáltalán nem sikerült megmosni.
Te magad írtad a megoldást, a fogselymet. Az kizárt dolog, hogy fogkefével be tudsz nyúlni, különösen szorosan álló fogak közé, erre csak a fogselyem képes. Ráadásul le is írtad, hogy kifejezetten ezeken a területeken van hajlamod tasakokra. Hát azért, mert valójában itt sosincs rendesen megtisztítva. Semmi baj nincs az elektromos fogkefével, azért ezzel a puha sörtével sem érdemes túlzásba esni, mert az ínyed nem azért van begyulladva, mert a sörte felsérti, olyan fogkeféket nem is igen gyártanak már, éppenhogy minél többször hozzá kell érni a rózsaszín részhez, hogy a fog és az íny közötti kis mélyedést is meg tudd tisztítani. Erre teljesen jó az elektromos fogkefe, de persze itt is fontos, hogy a fejét rendszeresen cseréld.
A szájvizek döntő többsége pedig nem több leheletfrissítőnél, az alkoholtartalmúakat pedig kifejezetten nem ajánljuk rendszeres használatra. Ha már szájvíz, akkor Curasept ADS 212, amit kúraszerűen kell használni, mondjuk évente 2x 2-4 hetet, esetleg ha olyan betegséged van, ami érinti a szájüreget (nátha, hányás). Ennyi. Fogselyem mindennap. Az igazán jók fogmosás előtt használják, de próbaként megnézheted, hogy fogmosás után mi van rajta, szagold is meg. Meg fogsz döbbenni. A szürke dobozú Oral-B-t ajánlom.
Mielőtt felvettek volna fogorvosi egyetemre, nekem is volt fogkövem mindig, pedig én is mindig mondtam, hogy mosom, nem is értem. Aztán megtanítottak fogat mosni az egyetemen, 9 éve egyáltalán nem volt fogkő a számban.
A helyedbe ránéznék a szónikus fogkefékre is.
Nem forgó, hanem rezgő elven működnek, így kevésbé éri mechanikus, dörzsölő behatás a fogínyt. Inkább masszírozza.
Közülük is a Curaprox fogkefét javaslom, aminek extra vékony, speciális sörtéi vannak a Sensitive fejen.
Minden mást elmondtak előttem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!