Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Amalgám fogtömést még szoktak...

Amalgám fogtömést még szoktak alkalmazni?

Figyelt kérdés

2021. okt. 23. 21:10
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
58%
Szerintem már nem szerencsére.
2021. okt. 23. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
80%
Magyarországon nagyon kevesen. Németországban érdekes módon még szoktak.
2021. okt. 23. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
90%

Természetesen szoktak csinálni, a fogban lévő szilárd amalgámmal nincs is semmi baj (bizonyos szempontokból jobb is, mint egy kompozit). A felhasználását viszont le kellett korlátozni, mert az elkészítéséhez higanyt használnak, ami veszélyes a fogászati személyzet számára. Vagyis maga a tárolása és a kikeverése során higany szabadul fel - bár ezt a kapszulás módszerrel ki lehet (sőt már kell) küszöbölni.

A másik nagy kockázata, hogy mi lesz azzal az amalgámmal, ami hulladékként végzi, azaz feleslegként megmarad a keverés után, vagy ki kell fúrni a fogból vagy éppen a foggal együtt kell kivenni. A korábbi protokoll szerint ez az amalgám egyszerűen lekerült a lefolyóba vagy a kukába. Viszont ez akkora környezeti szennyezést okozott, hogy világszinten egyre határozottabban lépnek fel a felhasználása ellen. Így született meg 2017-ben a Minamata egyezmény, ami elsőként korlátozza egy bizonyos kémiai anyag (higany) előállítását és felhasználását (a higanyos hőmérők is ekkor kerültek le a polcokról).

Ennek következtében született meg a fogászatokat érintő magyar törvénykezés is, ami szerint jelenleg a 15 éven aluliaknak és a terhes/szoptató nőknek csak kifejezett orvosi indokkal lehet amalgám tömést készíteni (általában csak akkor ha minden más anyagra allergiás), illetve minden fogászati széket fel kell szerelni amalgám szeparátorral. Továbbá a felhasznált amalgámról és a keletkező veszélyes hulladék kezeléséről évente jelentést kell tenni az NNK-nak (ÁNTSZ).

2021. okt. 23. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
66%

Nem csodálom.


Én majdnem 10 évig szenvedtem emésztőrendszeri problémákkal, jártam egyik orvostól a másikig egészen addig, amíg már a nyeléssel is problémáim voltak.

Ekkor merült fel bennem, hogy máshol kell keresni a baj forrását, nem konkrétan a gyomornál, beleknél. Sok kínlódás, megaláztatás után sikerült igazolnom, hogy a higanyra vagyok allergiás és összefügghet az amalgám fogtöméseimmel a sok problémám.

Az összeset kicseréltettem. Fél éven belül elmúltak a gyomorfájásaim és minden kísérő tünet. Csak egy esztétikai szépséghiba maradt vissza belőle a nyelvemen. Remélem, később sem találnak semmit, ami majd még kísért.


Én jó pár éve nem találkoztam amalgám töméssel az állami rendelőkben sem.

2021. okt. 24. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
72%
4-es! Azért légy igazságos, te egy egyáltalán nem gyakori allergiáról beszélsz. Hiszed vagy sem, de a mai modern tömőanyagokra való érzékenység sokkal gyakrabban fordul elő, mint az amalgámra. Akkor most vonjuk ki a kompozitot, mert én allergiás vagyok rá? Ami veled történt, az egy teljesen egyéni probléma, és egyáltalán semmi köze ahhoz, amiért végül mégis kivonják (vagyis tervezik 2022-ig), mert annak inkább vannak üzletpolitikai okai, mint egészségügyi.
2021. okt. 25. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
13%

Lehet, hogy ez volt az oka, én ezt nem kétlem, viszont nem érdekel. Én örülök neki, hogy kivonták/kivonják, nyilván én nem engedem egyik családtagom fogát sem ezzel a "gyilkossal" tömni.


" te egy egyáltalán nem gyakori allergiáról beszélsz."

Te ezt nem tudhatod...

2021. okt. 26. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
78%
Fogorvosként nem hogy tudhatom, de tudom is, nálad biztosan jobban :)
2021. okt. 26. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
66%

Mondtam már, hogy nem vitatom, felesleges többször megerősítened.

Mások megsegítésére írtam le a történetem, nem azért, hogy doktor úrat/nőt kioktassam, továbbá válaszoltam a eredetileg feltett kérdésre is ->


"Én jó pár éve nem találkoztam amalgám töméssel az állami rendelőkben sem."


Az viszont tény, senki nem tudhatja, hogy ez a típusú allergia gyakori vagy sem. Viszont nem gondolnám laikusként sem azt, hogy egy mérgező anyagnak a számban kéne tartózkodnia évekig és kioldódnia akármilyen módon, bejutva az emésztőrendszerbe, érintkezve a nyálkahártyákkal stb.


"Azért légy igazságos,"


Nem igazságot akartam szolgáltatni, hanem - ismétlem - leírtam a majdnem "végzetes" találkozásom az amalgám egyik összetevőjével.


Köszönöm, de részemről a témát befejeztem...

2021. okt. 26. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Pont ma kaptam
2021. nov. 11. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
#9 Megírnád, hogy hol kaptad a tömést?
2022. dec. 22. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!