Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Röntgen es gyökérkezelés...

Röntgen es gyökérkezelés kellene de babat varok, lehetséges? Ill. a terhesség melyik szakaszában a leg ártalmatlanabb?

Figyelt kérdés

Most tudtam meg hogy teherbeestem, kozbe a fogaim már kezelik de van ezen kívűl még egy amit gyokerkezelni kell.

Muszálj lenne..

Van vkinek tapasztalata ezzel kapcs.ban?


2019. okt. 18. 17:40
 1/5 anonymousreview60 ***** válasza:
Egy rendes mai fogröntgennél a herezacskóját sem kell árnyékolni, mert oda gyakorlatilag nem ér sugárzás. Ha ez neked nem megnyugtató, akkor kérj ólomkötényt. Ha ez sem, hívd fel az OSSKI-t, hogy mi a teendő!
2019. okt. 18. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Es erzestelenítõt kaphatok?
2019. okt. 18. 18:05
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

[link] - ez egy hiteles cikk a terhesség alatti fogászati beavatkozásokról. Alapvetően az első és a harmadik trimeszterben csak a nem halasztható kezeléseket végzik el, minden mást a második trimeszterben vagy szülés után csinálnak meg. Ez idő alatt a röntgen is felesleges, hiszen gyökérkezelésnél is csak az önellenőrzés miatt csinálnak röntgent - nélküle is meg lehet gyökérkezelni a fogat (aztán szülés után lehet röntgenezni).

A terhességi gyógyszerezéssel, röntgenezéssel alapvetően az a gond, hogy sem az orvosoknak, sem a gyártóknak ötletük sincs, hogy egyes szerek hogyan hatnak egy terhes nőre. Pontosabban a terhes nőkön (érthető okokból) sosem fogják kikísérletezni, hogy milyen mellékhatások, milyen statisztikával jelennek meg. Visszatérve a röntgenre: tudjuk róla hogy ionizáló sugárzás. Na most egy 5uS-es intraorális röntgen (egy fogról), ami egy pillanatig tart, egy egészséges felnőtt számára meg se kottyan. Egy magzatnál vagy kisgyereknél, ahol gyorsított tempóban történik a sejtosztódás, már feltételezhetően lehet káros hatása. Hogy mennyi és milyen, azt megint senki nem fogja tudni megmondani. Mivel senki sem fog élő magzatokon kísérletezni, hogy vajon mennyi sugárzástól roncsolódnak szét a szövetei. Az állatkísérletek sem vezetnek eredményre, mert minden anyag és szövettípus, illetve mennyiség máshogy nyeli el az adott sugárdózist - így nincs konkrét viszonyítási alap. Egyébként egy sima fogászati röntgennél, ahol nyilván nem a méhedre céloznak, a pajzsmirigyedet is levédik az ólomköpennyel, kb. 2 másodpercig tart - pont nem az az eset ahol veszélyben lenne a magzat. Ettől függetlenül felesleges egy gyökérkezelés miatt kockázatnak kitenni a babát. Nem mondom, fogászatban is van olyan, hogy elkerülhetetlen hogy terhesség alatt is röntgenezzünk, de a gyökérkezelés pont nem tartozik közéjük.

2019. okt. 18. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha nagyon kell gyökérkezelni, akkor megoldható röntgen nélkül, mely esetben te vállalod a kockázatot, hogy röntgenkontroll hiányában nagyobb esély van a sikertelen kezelésre (a gyökérkezelés az a terápia, ahol a legkisebb százalékban múlik az orvoson amúgy is), illetve körzetes rendelésen némileg az orvos jó indulata is játszik, mivel a gyökérkezelést röntgen nélkül nem számolhatja el, vagyis ő vagy kifizeti a zsebéből a kezelésedet, vagy megkockáztatja, hogy hátha nem fogja senki ellenőrizni soha pont a te kezelésedet, vagy szintén kockáztat azzal, hogy megbeszélitek, majd vissza mész szülés után kontrollra és elszámolja akkor a kezelést.


Habár egy fogászati röntgenfelvétel sugárzása nem több egy banánénál (több káros sugárzás ér, ha májusban 11kor kiállsz 10 percre a napra), nem hiszem, hogy bevállalja bárki a röntgent, baj ugyan nem lesz semmi, de ha bármi más miatt fejlődési rendellenességgel születik a babád, valakire rá akarják majd húzni a vizes lepedőt és az orvos lesz legelőször elővéve. A sugárzás okozta ártalom ugyan nem lesz bizonyítható, de bőven elegendő neki egy feljelentés, akkor is, ha nem lesz belőle semmi.

Egyébként a 3. Trimeszterben van a legkevesebb esélye, hogy baj lesz, és az első 6 hétben a legnagyobb.

2019. okt. 18. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

De ha fáj a fog akkor csak kozé tartozna nem?

Ha nagyon faja fogam akkor bizony egy sima tomes nem mentheti meg ha a gyoker alja van begennyesedve.

2019. okt. 18. 21:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!