Bölcsességfogam okozza a brutális hajhullásomat?
Abszolút okozhatja. Az a fekete rész egy tasak, ahová bejutottak a baktériumok - vagyis egy góc. Ezt a fogat ki kéne szedni, rossz irányba áll és ezért sose fog előtörni - a tasak viszont egyre nagyobb gondokat fog okozni.
A többi foghiányt is érdemes lenne kipótolni, amíg fiatal vagy. A foghiány következtében ugyanis a meglévő fogak terhelése megváltozik, a körülöttük lévő csont elkezd sorvadni az erő irányában. Ettől pedig egyrészt elvékonyodik az állcsont, másrészt bedőlnek a fogak (ahogy nálad is látszik már: jobb lent és bal fent). Ez nem csak esztétikailag rossz, hanem:
- megszűnik a két fogív közötti harmonikus és szabályos illeszkedés, a túlterhelődött pontok nagyobb kopásnak vannak kitéve, érzékennyé válik a fog, letöredezhet, a tömések akár be is repedezhetnek
- már egy foghiánytól is csökken a rágóképesség (a bölcsességfog nem segít hozzá a rágáshoz, ezért ezt ne is számoljuk ide). Ebből kifolyólag később emésztési problémák lépnek fel, az étrend a puhább ételek felé terelődik, így egyes ásványi anyagokból kevesebb jut a szervezetbe.
- az ember azt hinné, hogy az egyedül árválkodó fogat könnyebb tisztán tartani - pedig ez nem így van! A zárt fogsoron sokkal kisebb helye van a lepedéknek megtapadni a fogon, és ahol meg is tapadna, ott az arc és a nyelv dörzsölő hatása miatt nagy mennyiségben nem tud megmaradni - pláne ha még fogkefét és fogselymet is használunk! Foghiánynál viszont a fogak közötti rész könnyű célpontja lesz a lepedéknek, mert se az arc, se a nyelv nem éri el, de a fogkefe sem fér oda (főleg ha már bedőltek a fogak) - pedig a szomszédos fog nélkül szabad a placc a lepedék számára. Fogselyemmel meg ilyen-olyan fogköztisztítókkal lehet próbálkozni, de a természetes öntisztulás (nyelv, arc, zárt fogköz) hiányában a nagyobb mennyiségű lepedékkel nem tudnak mit kezdeni. Azt meg ugye mondanom sem kell hogy a lepedékből mi lesz - naná hogy szuvasodás.
- további probléma, hogy a kiesett rágóerőt a nyelv és az arc izmai kompenzálni próbálják, ezért megnagyobbodnak - minél több a foghiány, annál nagyobbak lesznek. Ez így szép és jó, csakhogy idővel (és a foghiányok növekedésével) egyre jobban kiszorítanak mindent a szájüregből: a nyálat (kulcsfontosságú szerepe van nem csak az emésztésben, de a fogak öntisztulásában is), a bevihető falat méretét és a megmaradt fogakat is. Egy ilyen állapot egy sor szájüregi és emésztési probléma előidézője lehet (a nyelési nehézségektől a szájüregi rákig), hacsak nem kezelik időben, azaz pótolják a fogakat. Ez persze csak az idősebb korosztályra jellemző, de nem érdemes fiatalon ilyen problémákba keveredni. Megelőzni mindig könnyebb a betegségeket, mint meggyógyítani.
Bár azt hinné az ember, hogy a rossz fog kihúzásával megoldotta a problémát, valójában azonban amíg a foghiány fennáll, addig csak egy újabb kockázati tényezőt jelent egy újabb sornyi problémára. Ráadásul minél tovább vársz a fogpótlással, annál nehezebb lesz szép, minőségi és tartós megoldást találni (pl. nálad a jobb lenti hiányba egy implantátum már nem férne be). A bölcsességfogat pedig ne soroljuk ide, az egy evolúciós troll, nem kell senkinek se (azaz pótolni sem kell).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!