Az alkoholos szájvíz egészségtelen akkor vagy nem?
Van sok érv és ellenérv, például feloldja a nyálkahártyát, a nyelvnek sem jó hogy lemarja az ízlelőbimbókat állandóan. De akinek hajlamos az ínye egyszeűren hogy visszatérően begyulladjon, az mégis mit tegyen? Az alkoholosmentes olyan téren egyáltalán nem segít. Én alkoholosat használnék, és például az egyik fogorvos azt mondta, hogy csak 30 másodpercig tartsam bent, a másik azt mondja nyugodtan lehet napi 2x is használni alkoholosat, igazságszerint már én sem tudom eldönteni. Alkoholosmentessel meg minden fogmosás után, 3x tudnék használni egy nap, de annak semmi értelmét nem látom, semmi haszna, ugyanúgy kicsit gyulladt az ínyem tőle, a használata mellett.
Pár tájékozott emberke aki ért ehhez a dologhoz, megosztana szintén véleményt, esetleg kinek mi vált be?
Hosszú távon nem több kárt okoz, mint hasznot. Ahogy írtad, hogy mert marja a nyálkahártyát.
"De akinek hajlamos az ínye egyszeűren hogy visszatérően begyulladjon, az mégis mit tegyen?"
Az ínygyulladást általában a lepedékben élő baktériumok okozzák. Így tökéletes szájhigiéné a megoldás. Ezzel kapcsolatban kérdezd a fogorvosodat!
"Fogselymet pl nem használok, mert attól állandóan csak vérezne az ínyem." Na ezzel sok mindent elmondtál. Fogselymet használni kell, különösen ha már vérzik is az ínyed! Teljesen mindegy, hogy fáj, érzékeny, vérzik - a fog teljes felületét (kívül, belül, a fogak között, a rágófelszínen) körkörös mozdulatokkal alaposan meg kell mosni. Ugyanis pontosan azért vérzik az íny, mert a fognyakra (vagy az íny alá) tapadt plakk folyamatosan gyulladásban tartja. A szájvíz jónak jó, csak nem tesz csodát: nem fogja helyetted megmosni a fogaidat. Reklámokban sokszor hallani, hogy a fogkefével nehezen hozzáférhető helyeken is tisztít a szájvíz, de ez így nem egészen igaz (illetve félreérthető), a szájvíz ugyanis az összefüggő lepedékteleppel nem tud mit kezdeni. Összességében csak akkor van értelme használni, ha alapos fogmosás és fogselymezés előzi meg, a szájvíz pedig az így eltávolított lepedéket segít eltakarítani a szájüregből, illetve csökkenti a lepedékképződés mértékét.
Alkoholtartalom: a klórhexidin tartalmúakból elsősorban az alkohol mentes javasolt (corsodyl, curasept) és ezeket kúraszerűen érdemes használni (kb. 2 hétig). A listerine-ben az alkoholt csak az íz fokozására használják (hogy jobban csípjen), semmivel sincs jobb hatása, mint az alkohol mentesnek. A listerine hatóanyaga, a timol amúgy is mindkettőben megvan.
Szájvíz helyett ínygyulladásra én sokkal jobbnak tartom az ínyecsetelőket. Ezeket ugyanis csak az ínyre kell rákenni, tartósabban hatnak az ínyen és nincs kavarodás, hogy ez most mit és hogyan csinál. Fogmosásra is lehet őket használni, de minden esetben csak kúraszerűen alkalmazhatók 1-2 hétig (aztán 1 hét szünet!). Ilyenek pl.: curasept gél, gengigél, elugél.
A fogorvost is érdemes meglátogatni, mivel a kemény lepedéket - vagyis a fogkövet csak ő tudja eltávolítani (illetve szájhigiénikus), ami szintúgy ínygyulladást okoz.
Illetve arra is oda kell figyelni, hogy a fogmosás (puha sörtéjű fogkefével!) körkörös mozdulattal történjen. Az óvatlan vízszintes súrolással egyrészt az íny alá söpörheted a lepedéket és idővel parodontitis alakulhat ki, másrészt a fognyaki részek így kimaradnak. A jó fogmosást ellenőrizheted plakkfestő tablettával (gyógyszertárban kapni): fogat mosol, ahogy szoktál, elrágod a tablettát, körbenyalod a fogaidat és megnézed az eredményt tükörben. A leghalványabb elszíneződés is lepedéket jelez, amit fogkefével szépen le tudsz mosni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!