Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mennyi ideig kell fogat...

Mennyi ideig kell fogat mosni? Mikor kezd el a fluorid "hatni"?

Figyelt kérdés

2019. júl. 29. 21:14
 1/5 anonim ***** válasza:
11%

ne a fluorid miatt moss fogat sokáig. sokak szerint

nem is jó, van direkt fluorid mentes fogkrém.


a lényeg, hogy minden részét megmosd.

2019. júl. 29. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
68%
Minimum 3 percet mondanak az orvosok, de ahogy az első is írta: a lényeg nem az idő, hogy alaposan megmosd az összes fogad minden felületét, beleértve a fogközöket is.
2019. júl. 29. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Amiben nincs fluorid abban akkor mi van? :)
2019. júl. 29. 21:34
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
2 perc kb. elég egy alapos fogmosáshoz.
2019. júl. 29. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
52%

Nem a fluorid és nem is a fogkrém, az ami megmossa a fogadat, hanem a fogkefe. Ahogy írták, az a leglényegesebb hogy körkörös mozdulatokkal mindenhol átdörzsöld a fogkefével, a fogak között pedig fogselyemmel. Maga a fogmosás, vagyis amíg körbeérsz minden felszínen (kívül, belül, a fogak tetején) kb. 3 perc. Ezután jöhet a fogselymezés (1-2 perc).

A fluorid szerepe a fogkrémekben (és általánosan a fogászat tudományában) a fogszuvasodás kialakulásának megelőzésében, a folyamat lassításában van (nagyon kezdeti stádiumban, amikor még nincsen üreg, vissza is tudja fordítani a folyamatot). Magyarul a letapadt lepedék eltávolítására nem képes, pedig a fogmosásnak pont ez a lenne a lényege.

Hogy hogyan működik a fluorid, az elég bonyolult - ismerni kell hozzá a fogak anatómiáját, a zománc és a dentin szerkezetét, fizikai és kémiai tulajdonságait - a lényeg nagyjából annyi, hogy a savas hatások által a zománcból kioldódott ásványi anyagokat a fluorid tudja a leghatásosabban és tartósabban visszapótolni. Ehhez viszont a fogat borító lepedékréteget el kell távolítani, különben rajta keresztül nem tud a fluorid hatni a fogzománcra.

A fluorid hátránya (vagyis a vitatottsága) abból adódik, hogy míg egy bizonyos mennyiségben a létező leghatásosabb (és tulajdonképpen az egyetlen) anyag a fogszuvasodás megelőzésében, egy határmennyiséget átlépve káros a szervezetre. A túlzott bevitele tulajdonképpen nagyobb veszéllyel jár, mint a fluoridhiány.

A bevitt mennyiséget viszont szinte lehetetlen pontosan megállapítani. A fluoridról ugyanis tudni kell, hogy természetes formájában az ivóvízben és a talajban is nagy mennyiségben megtalálható, ebből adódóan minden élőlényben (növényekben és állatokban is) ott van. A legnagyobb mennyiségben a zöldteában és a tengeri halakban fordul elő. Egyébként a gyógynövényes fogkrémekben is ugyanúgy jelen van, csak míg egy mesterséges fogkrémben pontos számadat van a maximális határérték mennyiségéről, addig ez a gyógynövényesekről nem mondható el.

2019. júl. 30. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!