A gynecomastiát milyen orvos állapítja meg?
Minden fiúnak vannak a férfi nemi hormonok mellett (tesztoszteron) női hormonjai is (ösztrogén), mely többek között a mellek növekedéséért felelősek. A betegség fő kiváltó oka, hogy felborul a szervezetben a férfi és női nemi hormonok aránya.
Kamaszkorban, még mielőtt a fejlődésben lévő herék tesztoszteron termelése beáll a felnőtt szintre, átmenetileg nő a szervezet ösztrogénszintje, s ez gynaecomastiához vezet. Ilyenkor az emlők nem csak megduzzadnak, de érzékennyé is válhatnak.
Kezelése
Általában elegendő a háziorvosi vizsgálat is a gynaecomastia megállapításához. A pubertás idején jelentkező elváltozás kezelésére nincs szükség. A megnagyobbodott mell többnyire három éven belül visszatér eredeti állapotába, a mellbimbók alatt nem marad kidudorodó mellszövet.
Amennyiben gyógyszerek vagy drogok váltották ki az emlőduzzanatot, azok abbahagyása után pár hónappal a mellek visszanyerik eredeti méretüket.
Nagyon fontos a mihamarabbi orvoshoz fordulás akkor, ha az emlő fájdalmas, nyomásérzékeny, váladékozást tapasztal a beteg, egyenetlen a felszíne, felette a bőr nem mozdítható el, hónalji nyirokcsomó megnagyobbodás tapintása esetén, vagy ha gyorsan nő, illetve 4 cm-t meghaladja a nagysága.
A kivizsgálás során labor-, valamint képalkotó vizsgálatokat végeznek, és ennek alapján mondják ki a diagnózist. Ettől függ a kezelés is, ami lehet műtéti, illetve gyógyszeres, attól függően, hogy mi okozza a bajt. Az időben történő betegség felismerés a gyógyítás esélyét is nagymértékben megnöveli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!