Kezdőoldal » Egészség » Férfiak egészsége » Mivel jár a hererák?

Mivel jár a hererák?

Figyelt kérdés
Osztálytársamnak ilyen betegsége van. Próbálta elmagyarázta, de sokat nem értettem sokat és szeretném tudni, hogy most mivan mert marha kíváncsi vagyok.

2013. ápr. 27. 21:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Bár a hererák az összes daganatos betegségnek csupán 1-1,5 százalékát teszik ki, mégis kiemelt jelentőséggel bír, hiszen a here daganatos megbetegedése elsősorban fiatal felnőttkorban - 16 és 35 év között - fordul elő.

A hererák típusai

Szövettanilag többféle heretumor ismert (Leydig-sejtes, Sertoli-sejtes, stb), azonban az esetek 95-98 százalékát a csírasejt eredetű daganatok alkotják. Ezek a csírasejt eredetű tumorok két fő csoportba oszthatók - seminomák és non-seminomák -, amelyek megkülönböztetésére azért van szükség, mert a kezelésük eltér egymástól.


A hererák az egyik olyan daganatfajta, mely a legsikeresebben gyógyítható, ha a beteg időben orvoshoz fordul, és megfelelő kezelést kap!


A heredaganatok többsége bizonyos anyagokat - tumormarkereket (AFP-t, HCG-t, LDH-t) - termel, melyek vérszintje mind a diagnózis megerősítésében, mind a súlyossági fok megállapításában fontos, továbbá a kezelést követően a betegség esetleges kiújulását is korán jelzi.


A jobb oldali hererák kissé gyakoribb, mint a bal oldali, és az esetek 3-5 százalékában kétoldali is lehet. A két here érintettsége jelentkezhet egyidőben, de egymástól függetlenül is.

A hererák rizikótényezői


A heretumorok kialakulásának az oka - a legtöbb daganatos betegséghez hasonlóan - ismeretlen, azonban vannak bizonyos tényezők, melyek rizikófaktoroknak tekinthetőek a betegség kifejlődése szempontjából.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik


A legfőbb kockázati tényező a hereretenció és a cryptorchismus, ugyanis a le nem szállt herében mintegy hússzor gyakrabban alakul ki a daganat. Ha az ilyen herét korábban gyógyszerek segítségével vagy műtéti úton lehozták, az sem jelent védettséget a hererák fokozott gyakoriságával szemben, azonban a herezacskóban elhelyezkedő here jobban vizsgálható, és rendszeres ellenőrzéssel az elváltozás könnyebben, korábban felismerhető.


További rizikófaktornak számít a herét ért korábbi trauma - rúgás, ütés, összeszorítás -, valamint bizonyos fertőző betegség, heregyulladás gyakori fellépte.

Heredaganat

Hererák

A here daganat terjedése


A heretumorok egy ideig a herén belül növekednek, majd idővel elsősorban a nyirokereken keresztül szóródnak, így hoznak létre nyirokcsomóáttétet a hasi nagy erek (aorta, vena cava inferior) környezetében. Előrehaladott esetben a bal oldali kulcscsont fölött is tapintható áttétes csomó. A véráram útján a daganatos sejtek távolabbi helyekre is eljuthatnak, főleg a májba, a vesékbe és a tüdőkbe.

Mi utalhat hererákra?

A beteg típusos esetben fájdalmatlan csomót tapint a herében, vagy a here szintén fájdalmatlan megnagyobbodását észleli, és emiatt - sokszor sajnos néhány hónap késéssel - keresi fel az orvost, urológust. A daganat növekedése következtében az érintett néha húzó érzésről, a herék súlyosságáról, elnehezedéséről panaszkodik, máskor arról, hogy víz gyűlt meg a herezacskóban (hyrokele). A tumor időnként heregyulladást okoz, így a here fájdalmassá válik. Az is előfordulhat, hogy a beteg csak az áttétek következtében kialakult tüneteket észleli. Ilyenek a köhögés, a hát fájdalma, a vérszegénység. Bizonyos daganatokra - főleg a HCG-t termelőkre - pedig az a jellemző, hogy az emlők megnagyobbodását okozzák.

Az orvosi rendelőben


Nagyon fontos, hogy minden panaszt, tünetet mondjon el az orvosának! Azt is, hogy mióta tapintja a csomót, hogy van-e mellduzzanat, köhögés, hát- vagy deréktáji fájdalom, illetve, hogy érte-e ütés, rúgás a heréket az elmúlt időszakban.


Ezt követően az orvos alaposan megvizsgálja a beteget. Természetesen nem csak a heréket, hanem a hasat, a mellet, a kulcscsontok fölötti területet is áttapintja, a herét ultrahanggal is megvizsgálja.


Az áttétek meglétének vagy hiányának bizonyításához szükség van hasi ultrahang-vizsgálat, illetve hasi-, mellkasi- és kismedencei CT vizsgálat elvégzésére is.


A vérvétel szintén elengedhetetlen, hiszen a rutin laborvizsgálaton túl a korábban említett tumormarkerek vérszintjének meghatározása nagyon fontos.


Ha ezekkel a vizsgálatokkal nem lehet egyértelműen kizárni a tumor jelenlétét, akkor műtétre van szükség a biztos diagnózis megállapításához.

Rendszeres önvizsgálat!

A herevizsgálatra a legalkalmasabb időpontot egy meleg fürdő, vagy zuhany utáni percek jelentik, mikor a herezacskó izomzata ernyedt állapotban van. Ne feledjük: időben végzett kezeléssel a gyógyulási arány közel 100 százalékos!

A herék önvizsgálatának lépései és a hererák tünetei>>

A hererák kezelése


A heretumorban szenvedő betegek túlélése a hatékony kemoterápiának és a fejlett sebészi és sugárkezelésnek köszönhetően az elmúlt évtizedekben nagy mértékben javult, korai stádiumban a teljes gyógyulás közel 100 százalékos!


A választott kezelési mód függ a daganat stádiumától (csak a herére lokalizálódik a tumor, vagy van áttét is), továbbá a szövettani fajtától. A seminomák például sugárérzékenyek, a non-seminomák esetében azonban csak a műtét és a kemoterápia jöhet szóba.


Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt


Hogyan ellenőrizze? - A herék önvizsgálatának lépései

A leggyakoribb daganatok első tünetei

A férfi meddőség okai

A here fejlődési rendellenességei

A here, a mellékhere és a prosztata gyulladása

A mellékhere és herezacskó daganatai


A sebészi kezelés a terápia egyik fő pillére. Már a betegség alapos gyanúja is szükségessé teszi a műtétet, mely az érintett here megfelelő módon történő eltávolítását jelenti (bizonyos esetekben a nyirokcsomók eltávolításával kiegészítve).


A betegség stádiumától és szövettani típusától függően pedig az esetleges nyirokcsomó-áttétek helyének besugárzása, illetve többféle kemoterápiás gyógyszer (cisplatin, bleomycin, etoposid) alkalmazása a következő terápiás lépés.


Igen korai stádiumban, ha a daganat mérete kisebb, mint 2 centiméter, és nincs áttét, akkor a hereeltávolítást követően a további terápiától el lehet tekinteni, de a beteget a továbbiakban fokozottan ellenőrizni kell!


A páciensek követése rendkívül fontos, a műtétet követő egy évben havonta, majd két-három havonta. Még 10 év eltelte után is szükséges az évenkénti legalább egy kontrollvizsgálat, teljes panaszmentesség esetén is, hogy az esetleges kiújulás időben kezelhető legyen!

2013. ápr. 27. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Kösz a segítséget! 12 éves, tehát akkor csak nem hererákja van. Mert mesélte, hogy akkora a micsodája, mint a kistesójáé.
2013. ápr. 27. 21:40
 3/3 anonim ***** válasza:
Az orvos tudni fogja, és felállítja a diagnózist.
2013. ápr. 27. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!