Édesapám prosztata problémák miatt állandó jelleggel katétert használ. Komoly problémát okoz csere alkalmával a húgykő, ami a katéter végén lerakódik, és az apró, (talán vesehomokhoz? ), amitől rendszeresen elzáródik a katéter.
Minden nap át kell mosni a katétert. Fiziológiás sóoldatban fel kell oldani vizeletfertőtlenítőt, és minden nap egy jó 50ml-el át kell öblíteni a katétert.
Régen erre a célra Nitrofurantoin tablettát használtunk, de nem tudom hogy ez még létezik-e ( 8 éve gyesen vagyok távol a kórháztól )
Lehet kapni gyógyszertárban gyógyászati segédezköz boltban nagyobb műanyag fecskendőt ( 50 ml-et, és a katéterhez szűkítőadaptert is.
Az állandó katéternek ugyebár a kinti végén két vége van. Az egyiken töltik fel a ballont, mely megakadályozza hogy kicsússzon a katéter, a másik pedig hozzá van csatlakoztatva a vizeletgyűjtő zsákhoz. Ott kell széthúzni, magyarán le kell húzni a zsák csövét a katéterről, a zsákon egy műanyag vég van semmi kárt nem tudsz benne tenni, persze le kell szorítani a katétert ( egy csipesz is megteszi )hogy ne tudjon folyni a vizelet a hólyagból és ott kell befecskendezni az átöblítő oldatot a katéteren át a hólyagba hólyagba.
Kell egy adapter hozzá mert a katéter vége sokkal tágabb mint a fecskendő kónusza, nálunk a kórházban létezett erre a célra egy múanyag szűkítő.
A gyógyászati segédezköz boltban vagy gyógyszertárban esetleg a kórházban ahol kezelik apukádat biztosan tudnak adni, vagy segíteni a beszerzésében.
Egyébként az állandó katéter viselése rettenetesen kellemetlen, ha pedig a ballon túl nagyra van felfújva akkor meg méginkább. Elegendő bele 10 ml sóoldat, ( egyesek 20 ml-t is képesek beletölteni ) és ez nyomja a záróizmot,a nagy ballon miatt a folytonos nyomásinger pedig folytonos vizelési ingert is okozhat.
Az állandó katéteren egyébként szinte folyamatosan csorog a vizelet a zsákba.
Köszönöm! Mivel már éppen két éve használja, ezért többé kevésbé ismerem, hogy mi micsoda rajta. De azt nem tudtam, hogy öblíteni is lehet a hólyagon keresztül.
A hólyagban nem okoz semmilyen problémát?
És a "vesehomok" vagy nem tudom mi az, kiürül? Vagy azzal mit lehet tenni?
Azért használunk fiziológiás sóoldatot, mert az nem okoz semmilyen kárt a húgyhúlyagban, hiszen infúzió gyanánt is adjuk a fiziológiás sóoldatot.
A vesehomok a vese medencéiben keletkezik, általában spontán kiürül, viszont a húgyhólyagban képzödhetnek húgykövek, melyek apró vagy nagyobb méretű kavicsok, ( pnt mint a vesekövek ) és maguktól nem ürülnek ki.
UH vizsgálattal ellenőrizhető. De az általános vizeletvizsgáltatból is kiderül a megnövekedett ásványi anyag tartalom, vagy túlzott kristályosodási hajlam is utalhat a kövesség hajlamára.
A katéteren valószínű hogy nem kövek, vagy homok nehezíti a vizelet lefolyását, hanem pusztán az a tény, hogy a katéret egy gumi anyag, mely folyamatosan érinthezik a vizelettel és rajta csapódik ki a vizeletben oldott ásványi elemek. Ezért célszerű a katéter átöblítése, mely megtisztítja a katéter lyukait. Ráadasul a férfiak katétere hajlított végű, mely hamarabb berakódik mint a nők katétere mely teljesen egyenes és gömbölyű, és emelett a fiúké mindig vékonyabb mint a nőké.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!