Igazságügyi orvosszakértőt keresek Magyarország egész területéről. Estleg jó tapasztalat?
Igazságügyi orvosszakértő CSAK a bíróságoknak, hatóságoknak dolgozik, tőlük vállal el bármiféle kivizsgálásra megbizatást.
Szóval vagy VAN jogod ilyesmire, akkor egyszerüen megnézed, kik vehetöek igénybe, vagy NINCS, és ebben az esetben fölösleges barmiféle nevet megadni bárkinek, mert úygsem tudsz vele semmit kezdeni!
Jogásznak is dolgozik és adott esetben van mikor a Bíróság előtt szükség van a szakvéleményre
Az igazságügyi szakértői jegyz
Jogásznak is dolgozik és adott esetben van mikor a Bíróság előtt szükség van a szakvéleményre
Az igazságügyi szakértői jegyzéket csak szakemberek vehetik igénybe
Olyan hülyeségeket írtak itt az előttem hozzászólók.
Közigazgatási és büntetőjogi eljárásokat nem ismerem, kizárólag polgári peres és nemperes eljárásokban van tapasztalatom, erre vonatkozóan nyilatkozom.
Igazságügyi szakértő dolgozhat közjegyző vagy bíróság kirendelése alapján, vagy adhatsz neki te is megbízást magánszakértői vélemény kiállítására.
1) Előbbi történhet egy folyamatban lévő ügy részeként (bíróság általi kirendeléssel), vagy un. előzetes bizonyítási eljárás keretein belül (amit bíróságnál, vagy a közjegyző előtti nemperes eljárásokról szóló (2008. évi XLV.) törvény szerint közjegyzőnél kezdeményezhetsz).
2) Az utóbbi már kicsit zavarosabb számomra, de azért leírom a saját jogértelmezésemet.
a) Ha te eljáráson kívül (pl. bírósághoz fordulás előtt) kérsz ilyen véleményt, az egy bizonyítási eljárásban formailag csupán "okirati bizonyíték"nak fog minősülni. Ilyenkor a szakértőre nem vonatkoznak az új Polgári perrendtartásról szóló tv. 303. § rendelkezései, azaz nem is kell közölnöd az ellenérdekű fél adatait (hiszen olyan akkor még nincs is, mivel nincs folyamatban per vagy kj bizonyítás), a szakértőnek sem kell tájékoztatni őt, és a vizsgálatnál sem lesz jelen. (Ez jól jön, ha orvosi műhibát akarsz vizsgáltatni, és nem szeretnéd, hogy a szakértő össze kacsintson / csettintsen az urambátyám másik mundérral.)
b) Eljárás közben pedig a Pp. 302. § szerint bizonyítási indítványt tehetsz a bíróságnnál magánszakértői vélemény benyújtására. (Ekkor még mindig te választod ki a szakértőt, többek között ettől is lesz magánszakértő. Ha csak úgy simán iü. szakértőt, mint bizonyítási eszközt indítványozol (ezt is megteheted), úgy a bíróság rendeli ki, lásd 1 pont.)
Polgári perben alapvetően szabad bizonyítási indítványozás van, bizonyítási eszközökre nincs formai megkötés. A bigottság persze mérlegelhet. Hogy az így megbízott szakértő véleménye formálisan okirati bizonyítéknak, vagy iü. szakértői bizonyítási eszköznek minősül-e, sajnos nem tudom.
Arra azért felhívom a figyelmed, hogy ha a bíróság rendel ki szakértőt, akkor "már nincs helye magánszakértő alkalmazásának". Továbbá közjegyző előtt csak olyan ügyben tudsz előzetes bizonyítási eljárást (és annak keretében igazságügyi szakértői véleményezést) kezdeményezni, mellyel kapcsoaltban nem indult még meg bírósági ügy. [Pp. 335. § (2): Ha a per folyamatban van, a per bírósága az előzetes bizonyítás lefolytatására kizárólagosan illetékes.; Kjnp. 17. § (2): (2) Nincs helye előzetes bizonyításnak, ha az ügyben polgári per vagy büntetőeljárás van folyamatban.] Erről nyilatkoznod is kell.
Köszönöm, ha hasznosnak értékeled a hozzászólásomat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!