16 évesen alvás nélkül megyek iskolába. Lehet valamilyen következménye?
Sziasztok!
16 éves vagyok. Az a problémám, hogy nagyon keveset alszok, rendszertelenül. De elmesélem az elejétől.
Elmentem egy középiskolában, ahova amúgy nem is akartam menni, csak apám is ide járt, én pedig meg akartam neki felelni, így ide jöttem. Örült is neki. Viszont már a második héten tudtam, hogy ez nem kell nekem, így megpróbáltam átmenni egy másik suliba, de nem engedte.
9. év elején, felevig tanultam rendesen. Év végére már kicsit elengedtem magam, de annyira nem lett rossz az eredmény. 4-es lett az átlagom, ami majdnem egy jegy rontás az általános után. Ekkor tájban vettem észre, hogy én este szeretek tanulni, mikor mindenki alszik. Valamint nagyon sokszor halogatom a dolgokat, mivel az utolsó pillanatban már muszáj megcsinálni.
Elkezdődött a második év. Hát szörnyű. Nagyon rosszul teljesitek, bukás szélén állok több tantárgyból is, amiket már nagyjából javítgatok, viszont a többit rontom lefelé. Ez úgy szokott történni, hogy nekiulok este, de halogatom. Nagyon nagyon. Sokszor nem is alszom(például ma sem), mert nekem tanulnom kell. Viszont minden mást csinálok, csak nem tanulok. Ilyenkor a suliban sokkal aktívabb vagyok, nem értem miért. Mikor hazajövök, akkor alszom, kb 3 órát. Ha nem kell tanulnom másnapra, akkor hamar lefekszem, 12 órát is tudok aludni.
Milyen következményei lehetnek ennek? Tudom hogy változtatni kéne, de még nem megy.
Ha egyébként is hajlamos vagy rá, akkor lehet belőle depresszió, pszichózis: hallucinációk, paranoia, téveszmék, ezekből pánikrohamok pl.
Szerintem keresd fel az iskolapszichológust, vagy akár a körzetit, hogy tanítsanak meg tanulni és relaxálni, illetve egyensúlyozba hozni. Felnőtt emberek is gyakran túlvállalják magukat, vagy átesve a másik oldalra ellinkeskedik az életet, mert nem látják az egészseges határokat. Nagyon nehéz is megtanulni, mi mennyit ér, szóval nem a te hibád, hogy egyelőre nem tudod megkülönböztetni a fontosat a kevésbé fontostól.
Egyetemi berkekben teljesen normális dolog végigtolni két napot úgy, hogy nem alszol közben. Felkelsz reggel nyolckor, tanulsz a másnapi vizsgádra, másnap reggel tízkor elmész vizsgázni, utána kocogsz egy kicsit hogy felébredj, majd indulhat a délutános műszak. Ha egyszer-egyszer ilyet csinál az ember, abba még nem fog belehalni.
Középsuliban én is azt csináltam, mint te. Annyit tudnék tanácsolni, hogy a három óra szundi helyett csak másfél órát aludj, aztán menj el sétálni, úszni, vagy hallgass hangos zenét; csinálj valamit, ami kikapcsol és felébreszt. Utána pedig, ha nekiülsz tanulni, 45 percenként tarts 15 perc szünetet. Így nekiülni is sokkal könnyebb (hiszen ha úgy állsz hozzá, hogy "ezt mind meg kell tanulnom", akkor a feladat nagyobbnak tűnhet, mint amire képes vagy; ellenben ha úgy állsz hozzá, hogy "most 45 percig tanulok", akkor nem tűnik olyan soknak, motiválhat, hogy amint az letelik, elolvashatsz egy cikket, válaszolhatsz az üzeneteidre, vagy bármi. Érdemes időzítőt állítani a telefonodra, hogy ne nézegesd folyton az órát).
Nem vagyok doki, csak saját tapasztalatból tudom mondani, hogy a tartós alvásmegvonástól dekoncentrált leszel, és romlik a teljesítményed. Szóval ez egy ördögi kör, egy-két napig lehet a tanulást az alvás elé helyezni, hogy felkészülj egy témazáróra, vagy fontosabb dologra, de hosszú távon nagyon kontraproduktív.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!