Mi történik azzal, akire ráhívják a mentőt, hogy törjék rá az ajtót, a mentális állapota miatt, de kiderül, hogy jól van? Vagy így is elviszik?
Nagyon sokat hallottam már erről, hogy ráküldik valakire a mentőt - szerencsére velem nem esett meg és nem is tervezek életveszélybe kerülni.
De elgondolkodtam; ilyen esetben jár a felesleges riasztásért büntetés?
Tegyük fel, Annácska depressziós és hagy Marikának egy ijesztő búcsúüzenetet. Marika később olvassa és megpróbálja elérni Annácskát; amikor nem tudja, bepánikolva felhívja a mentőket és kéri, törjék rá Annácskára az aktót.
Megérkeznek a mentők, Annácskának kutya baja - búskomor, de nem tett kárt magában. Vagy esetleg még búskomor sem. A lényeg, hogy él és virul - csak pl nem volt kedve felvenni vagy le volt némítva a telefonja.
Ebben az esetben is elviszik a mentők, mert mi van ha később megtenné?
Vagy megbírságolják Marikát? Esetleg Annácskát?
Egyrészt a mentőket már nem lehet közvetlenül hívni, hanem csak a 112-t. Ott a diszpécser eldönti, hogy kell-e kiküldeni valakiket, ha meg úgy gondolja, van veszély, akkor a rendőrséget is kiküldi a mentőkkel együtt.
Búcsúüzenettel úgy, hogy nem is érte el, teljesen indokolt.
Ha utólag kiderül, hogy Annácska csak poénkodott, viccelődött, akkor viszont fizetnie kell.
Nagy tévedés ! A mentőket lehet közvetlenül is hívni .
Így előbb is érkeznek,mint egy körbe telefonálás után .
Hozzám is így jutottak el.
Na szóval, először szeretnék reagálni mentőtisztként az előttem szólók hozzászólásaira, aztán kifejtem a saját véleményem is a témáról.
1: Nem fognak senkit sem megbírságolni azért, mert nem nyit ajtót a mentőknek. Ha felmerül a pszichológiai betegség gyanúja (mint az adott esetben), akkor meg pláne. Ha nem szól egy szót sem, érkeznek a tűzoltók-rendőrök, akik segítségével a mentőautó személyzete képes lesz bejutni a lakásba, és megvizsgálni a beteget.
3: A 104/105/107 hívószámok még mindig élnek, és használhatóak. A mentőszolgálatnál régiókra bontva fogadják ezeket a hívásokat, és szakszemélyzet kezeli a telefont. A 112 csupán bevezetésre fog kerülni, de a logisztika még nem elegendő hozzá, hogy élesben csak az a hívószám működjön (bár tudniillik, hogy a mai magyar ember 99%-a a 112-t hívja, ugyanis csak az a segélyhívó él a fejében).
4: A mentő nem fog előbb érkezni azért, mert közvetlenül, vagy közvetve tárcsázzuk őket. A riasztást az autó személyzete akkor fogja megkapni, amikor a legalapvetőbb információk a diszpécser tudomására kerültek. Ezután az irányításvezető riasztja az adott autót a helyszínre. A különbség annyi, hogy jóval több információt tud meg a kivonuló állomány az autóba szállás előtt, ha egészségügyi személyzet volt az első telefonos ellátó, mivel a 112-es diszpécser továbbítani fogja adott egészségkárosodás esetén a bejelentést egy egészségügyi szakszemélynek, aki tovább fogja folytatni a kérdezősködést. Ezekre a válaszokat a kocsi személyzete vonulás közben fogja megkapni, így felkészülni ott is lesz idejük.
Visszatérve a kérdésre;
-azért nem jár büntetés mert a segítséget kérő személy nincs tisztában az egészségkárosodás jeleivel, illetve az általános kompetenciával, hogy mikor kell a mentő, és mikor nem
-a kivonuló személyzet köteles megvizsgálni ebben az esetben "Annácskát", legyen ennek bármi ára (feltörni az ajtót, bejutni a lépcsőházba, emelőkosaras segítség, rendőri biztosítás)
-a mentősök a legrosszabb esetre felkészülvén érnek a helyszínre, tehát nem fogják tudni, hogy mi történt "Annácskával", viszont a vizsgálatot követően, ha beszámíthatónak találják a pácienst, akkor nem kötelességük kórházba szállítani, főleg ha a beteg kifejezetten nem szeretne oda jutni (tegyük hozzá, hogy erre vajmi kevés az esély, hiszen pszichológia betegség volt a vonulás oka, ilyenkor a legtöbb egészségügyi személyzet be fogja vinni a pácienst kórházba, még ha rendőri erő is szükséges hozzá
-a mentőknek nincs joguk bárkire is rátörni az ajtót, természetesen ha az egészségkárosodás mértéke olyan szintű, hogy erre sort kell keríteni, akkor sem vonhatók felelősségre, ha nem teszik meg
-külön kell választani az felesleges riasztást, és a kamu riasztásokat - a felesleges riasztásért senki nem lesz megbírságolva, viszont kap egy jó nagy ejnye-bejnyét; a kamu riasztásokat viszont pénzbüntetés illeti
(elég könnyen ki tudja szűrni a tapasztalt ellátó személyzet, hogy ki az aki szórakozásból hívta ki a mentőt, és ki az aki azért, mert szimplán nem ért hozzá, és azt gondolta, hogy ide szükséges a gyors szakmai ellátás)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!