Az mennyire normális, ha felkelés után kb. fél óráig lehajláskor fáj kicsit a hátam? Szóval ha ilyenkor lehajolok, érzem, hogy nem rugalmas a testem.
Nem normális.
Kezdj el gyógytornázni.
Nem kellene megvárni, míg állandósul a fájdalom.
Ez alapján nem annyira vészes:
TUDTAD?
... hogy reggel nagyobb a sérülések kockázata az ágyéki gerinc tekintetében? De azt biztosan megfigyelted már, hogy reggel nehezebb az előrehajlás, mint délután-este.
Néhány nagyon izgalmas kutatást olvastam a napokban arra vonatkozóan, hogy miért vagyunk „merevebbek” reggel, miért nem esik jól sok embernek a reggeli sportolás, jógázás.
Ha Te is közéjük tartozol, akkor íme a tudományos magyarázat és hogy miért ne is erőltesd a jövőben.
Az éjszakai alvás során, a vízszintes, tehermentesített testhelyzetnek köszönhetően a porckorongok folyadéktartalma és ezáltal a magasságuk nő. Ennek egyik hozadéka, hogy reggel akár 1,5-2 cm-rel is magasabbak lehetünk. Mivel a porckorongok a csigolyák között helyezkednek el, könnyen belátható, hogy magasságnövekedésükkel a csigolyák távolabb kerülnek egymástól, az őket összekötő szalagok, ízületi tokok pedig feszesebbé válnak. Előrehajláskor ezek a hátul futó szalagok megfeszülnek, korlátozva ezzel az előrehajlás mértékét, tehát ha reggel ezek feszesebbek, akkor érthető, hogy miért tudunk kevésbé előrehajolni ilyenkor (ahogy Stuart McGill írja: miért könnyebb levenni este a zoknit, mint felvenni reggel). A nap folyamán a testsúlyunk nyomása miatt a porckorongok magassága csökken (a folyadéktartalom csökkenése folytán), a csigolyák közelebb kerülnek egymáshoz, a szalagok lazábbá válnak, így az előrehajlás is jobban megy.
Reilly és mtsai megfigyelték, hogy napközben 19 mm-rel csökken a porckorongok magassága. Ennek a csökkenésnek 54%-a már a felkelés utáni első órában megtörténik, 80%-a pedig a felkelést követő 3 órán belül.
Adams és mtsai pedig azt mérték, hogy az ágyéki gerinc flexiója (előrehajlás) 5-6 fokkal növekszik a nap folyamán. Tanulmányuk szerint a porckorongokat érő stressz felkelés utáni előrehajláskor 300%-kal (!!!) nagyobb, míg a szalagoké 80%-kal.
Snook és mtsai felmérésükkel arra a következtetésre jutottak, hogy a felkelés utáni pár órában az előrehajlás kerülésével csökkenthetők a derékfájásos panaszok.
Mindezeket összevetve tanácsos a felkelés után 1-2 órát várni a teljes előrehajlással járó gyakorlatok végzésével, illetve szintén az első pár órában kerülni az előrehajlásokat (földről felvenni dolgokat, megemelni tárgyakat, zoknit-cipőt így húzni stb.). Már fennálló derékpanaszokat is csökkentheti ez az egyszerű, életviteli szabály.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!