Szteroid a gyógyászatban?
Az Ocrevus megérkezett Európába
Ocrevus logójaAz Európai Bizottság engedélyezte az Ocrevus forgalomba hozatalát az unió 28 tagállamában. Ezzel egyfelől egy igen versenyképes szerrel bővült a relapszáló-remittáló sclerosis multiplex kezelésére alkalmas betegségmódosító terápiák skálája, másfelől végre az elsődleges progresszív sclerosis multiplex betegek részére is fel tud kínálni valamit az orvostudomány. Ez utóbbi SM típus kezelésére ugyanis eddig semmilyen eszköz nem állt rendelkezésükre. Az Európában élő 700 000 SM beteg közül körülbelül 96 000 személy él ezzel a betegségnek ezzel a fajtájával.
Mikortól lesz elérhető Magyarországon?
Egyelőre arról sincs információnk, mikortól lesz elérhető a gyógyszer a gyakorlati életben, de a svájci tulajdonos cég (Roche) igyekszik a lehető leggyorsabb hozzáférést biztosítani minden ország számára. Az Ocvrevusról a kezelőorvosnál érdemes érdeklődni, mert valószínűleg ő fogja tudni a leghamarabb megmondani, hogy mikor lesz a hazai gyakorlatban is ténylegesen elérhető és választható a gyógyszer.
De mi is ez az Ocrevus?
A Roche angol nyelvű sajtóközleményét itt találod:
www.roche.com
Elsődleges progresszív SM
A sclerosis multiplexnek az a formája, amikor a páciens állapota a kezdetektől fogva szinte folyamatosan romlik, mert új tünetei nem állnak helyre. Az SM betegek körülbelül 10-20%-a ebbe a típusba tartozik.
Más néven: primer progresszív SM
Rövidítése: PPSM
Angolul: primary progressive multiple sclerosis, PPMS
Relapszáló-remittáló SM
relapszáló-remittáló SM lefolyásaA sclerosis multiplex leggyakoribb formája, melyben az idegrendszeri tünetekkel járó fellángolásokat (relapszusokat) tünetmentes időszakok (remissziók) választják el egymástól. A relapszusok néhány héttől néhány hónapig tartanak, míg a remittáló fázisok jó esetben akár évekig is húzódhatnak.
Rövidítése: RRSM
Szinonimája: kiújuló-múló SM
Angolul: relapsing-remitting multiple sclerosis, RRMS
Az ocrevus nem megoldás.
Nem gyógyul meg SM-ből az, aki Ocrevust kap.
Ahogyan a natalizumab se a megoldás (egyik a B sejteket másik a C sejteket tizedeli meg). Majd ha abbahagyják a kezelést, akkor mindegyiknél visszajönnek a kezelés során (ideiglenesen!) elmúló SM tünetek.
Ocrevusról még egy gondolat: a ma reumsoid artritisre adott RituxiMAB-nak most járt le a szabadalmi védettsége, mostantól már generikus gyógyszerként is gyártható. A Roche gyógyszergyár Ocrevus megjelenéséig "átmenteileg" a Rituximabot ajánljá az SM-re, Ocrevus helyett (saját elmndásuk szerint ugyanazok a komponenseik vannak, csak másféle arányban).
A Rituximabbal nem végeztek gyógyszerteszteket SM-re, hogy ne készítsék elő a terepet leendő Ritucimab generikus gyártóknak.
Nekem felajánlották a Rituximabot, fenti okok miatt nem járultam hozzá az alkalmazásához.
Ritkán ugyan, de PML vírus, leukémia kialakulhat mindegyiknél (igaz szteroidnál is) úgyhogy csínján kell bánni velük.
A rituximab csökkenti a B-sejtek számát, ezért olyan betegségek kezelésére használják, amelyeket a B-sejek túl nagy száma, hiperaktivitása, vagy diszfunkciója jellemez.
pl daganatos betegségek.
Nem is tudtam ,hogy SM-nél is használják
Igen van, ahol használják a Rituximabot - saját véleményem szerint feleslegesen: ha eddig senki sem gyógyult meg tőle, akkor miért is? Mert a Roche még egy bőrt le akarna húzni a generikus olcsó rituximabok megjelenése előtt?
Itt egy ezzel foglalkozó cikk: [link]
Felesleges megnézni is: a lényeget - különbséget összetevők arányaiban leírtam az előbb. És még senki sem gyógyult meg tőle az SM-ből. Igaz reumatoid artritiszből sem és ezt nem bolygatom, mert nem szakterületem.
Előző előtti megjegyzésedhez: a rituximab a C sejtek számát csökkenti, a B sejtek számát a natalizumab (ismert SM elleni szer).
Megijesztették az orvosokat a szteroid mellékhatásaitól (csontrirkulás, farkaséhség és elhízás) és meggyőzték, hogy a rituximab vagy ocrelizumab lényegében ugyanazt tudja (natalizumab is), mint a szteroid - csak a "szükséges" T sejtekkel.
Persze senki sem tudja melyik T-sejtek okozzák az SM-et és milyen körülmények között.
És nem mellékes, hogy a gyógyszert ajánló orvos és kórháza a gyógyszer gyártójától busás támogatásra számíthat.
Nagyon nehéz eldönteni !
SM-------> ez nem könnyű téma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!