Mi okozhatja a magas vérnyomást?
Ha a doki nem tudja akkor szerinted mi tudjuk a válszt?
- Igen gyakran örökletes tényezők játszanak szerepet, máskor egészségtelen életmód járul hozzá a vérnyomás átmeneti vagy tartós növekedéséhez.
- A helytelen táplálkozás többféleképpen idézhet elő magas vérnyomást, vagy hozzájárulhat annak súlyosbodásához.
- A túlzott sófogyasztás következtében a szervezetben felhalmozódó nátrionion érzékenyebbé teszi az arteriolákat az érszűkítő anyagok hatására. Az érszűkítő anyagok /pl. noradrenalin, adrenalin, angiotenzin II, endotelin, vazopresszin/ megtalálhatók az egészséges emberi szervezetben is, ezek a vérnyomás szabályozásának szerves részét képezik.Ha a kelleténél több sót fogyasztunk, és ezt a sótöbbletet a vesénk nem tudja kiválasztani, akkor ezek az érszűkítő anyagok a szükségesnél nagyobb mértékben válnak hatásossá, emelkedik a vérnyomásunk.A túlzott sófogyasztásnak emellett van egy másik kellemetlen hatása is: vizet tart vissza a szervezetben. A víz a sejtek közötti térben és az érrendszeren belül is felhalmozódik.Legszembetűnőbb jele az ödéma, azaz vizenyő megjelenése, leggyakrabban a lábszárakon vagy a szem körül.Ha az érrendszeren belül fokozódik a térfogat, nő a vérnyomás is. Mindennek a fordítottja is igaz: ha kevesebb sót fogyasztunk, akkos csökken a vérnyomásunk.
- A koleszterin és zsír túlzott fogyasztása közvetett úton fokozhatja a vérnyomást: elősegítik az érelmeszesedés kialakulását, s a meszes merev erek keringési ellenállása megnő, tehát nő a vérnyomás.
- A kalciumban és magnéziumban szegény táplálkozás.
- A túlzott mértékű fehérjefogyasztás.
- A dohányzása a füstben levő nikotin miatt emeli a vérnyomást.A nikotin egyike az ismert legerősebb érszűkítő anyagoknak.Sőt a szervezetben normálisan is termelődő érszűkítő hatású anyagok /pl. noradrenalin/ képződését is fokozza.Mindkét hatása emeli a vérnyomást. Ez az oka annak, hogy a dohányzók között sokkal gyakoribb a magas vérnyomás keletkezése, mint a nem dohányzókban.
- Az alkohol önmagában, kis mennyiséget fogyasztva /napi 1-2 dl bor/ nem növeli a vérnyomást, de ennél nagyobb mennyiségben már izgatja a szimpatikus idegrendszert,s így az érszűkítő anyagok /noradrenalin, adrenalin/ termelődését. A nagy mennyiségű alkohollal együtt többnyire több folyadékot is fogyasztanak,s ez fokozza a szervezet vízmennyiségét, a vér térfogatát, emelik a vérnyomást.Az alkoholfogyasztás megszüntetése magas vérnyomású alkoholistákban jelentősen csökkenti a vérnyomást, sőt szerencsés esetben normalizálhatja is azt.
- A stresszel teli életmód,a pihenés hiánya. Az idegfeszültség hatására emelkedő vérnyomás normális szervezeti reakció, de ha ez tartóssá válik, akkor a vérnyomás emelkedése is "fixálódhat", azaz rögzülhet a magas érték.
- A feketekávé kis mennyiségben /napi 1-2 kávé/ általában nam befolyásolja a vérnyomás, nagyobb mennyiségű/napi 4-5 vagy még több kávé/ mindenképpen egészségtelen, mert amellett, hogy hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához, fokozza a gyomorsav termelődését is, ami a nyombélfekély előidézésének egyik tényezője.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!